החל מראשית השבוע, מאז תחילת חודש רמדאן, עולים מדי ערב אלפי מתפללים לתפילות בהר-הבית. אלפים רבים פוקדים את שער שכם ואזורים אחרים בירושלים והסביבה. עד כה התפילות בהר עברו בשקט וללא אירועים חריגים, כשבמשטרה מבצעים בידוק קפדני לגברים מוסלמים צעירים, מחשש שאלו ישתתפו בהפרות סדר. עם זאת, דווקא באזורים אחרים בירושלים לא שקט וכוחות הביטחון נאלצים להתמודד עם אירועי פח"ע וטרור.

היום (רביעי) נער בן 15 שלף סכין במחסום המנהרות ודקר לוחמת של גדוד ארז במשטרה הצבאית ומאבטח אזרחי. לוחם צה"ל שהיה במקום הגיב בירי וחיסל את המחבל. לפיגוע קדם לילה מתוח עם הפרות סדר בשני מוקדים: המוקד הראשון הוא מחנה הפליטים שועפאט, שם שיגר רמי חמדאן אל-חלחולי בן ה-12 זיקוקי דינור לעבר כוחות משטרה ומג"ב שעמדו במחסום, אחד הלוחמים הגיב בירי ומותו של הילד נקבע זמן קצר לאחר מכן בבית החולים. באירוע אחר, בכביש 436 שמוביל לגבעת זאב, פלסטינים יידו בקבוקי תבערה אל עבר רכבים והכוחות במקום הגיבו בירי - שני פלסטינים נהרגו. 

תיעוד ירי הזיקוק בשועפאט והפגיעה בבן ה-12 (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
תיעוד ירי הזיקוק בשועפאט והפגיעה בבן ה-12 | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

במשטרה נערכים לקראת יום שישי הראשון לחודש רמדאן שיהווה נקודת מבחן לגבי התחממות הגזרה. מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי התייחס לכך הבוקר בזירת הפיגוע: "ככל שאנחנו מתקדמים ליום שישי העסק מתחמם. לדעתי יום שישי יהיה נקודת מבחן מבחינת כולנו". המפכ"ל הנחה את הכוחות לערוך סימולציות בכל תחילת משמרת שבהם יתרגלו תגובה מהירה לאירועי טרור. 

"יש קבוצה קטנה של צעירים קיצונים המזוהים עם חמאס שינסו להפר את הסדר במהלך רמדאן אבל הרוב המכריע של התושבים רוצים לעבור את החג בשלום, לקיים את הצום ולצאת לתפילות במסגד אל-אקצא", הסביר גורם בכיר במשטרה בשיחה עם N12. "אתמול היה ניסיון של גורמים קיצוניים בשכונות להוציא אל הפועל הפרות סדר ולקיים שביתת מחאה בתגובה למותו של הילד. בפועל אנחנו רואים שלא היה שיתוף פעולה עם הקריאה הזו מפני שרוב התושבים רוצים לעבור את רמדאן בשקט. המבחן האמיתי יגיע ביום שישי הראשון לרמדאן, ברחבת הר-הבית". 

הפיגוע במחסום המנהרות (צילום: דוברות המשטרה)
הפיגוע במחסום המנהרות | צילום: דוברות המשטרה

בעקבות מותו של הילד בשועפאט, לוחם מג"ב שביצע את הירי זומן היום לחקירה במשרדי המחלקה לחקירות שוטרים. הלוחם זכה לליווי צמוד של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שהעניק לו גיבוי מלא: "בעיניי זה מזעזע שמח"ש העיזה להזמין את הלוחם לחקירה".

השר בן גביר התייחס להתחממות הביטחונית ואמר: "מפקירים את ירושלים, פעם אחר פעם זורקים בקבוקי תבערה בירושלים ואני לא אתן שבמשמרת שלי יפקירו את העיר". כשנשאל על כך שההרוג הוא ילד בן 12 אמר: "הוא אמנם ילד בן 12 אבל הוא מחבל, ילד שזורק זיקוקים ומסכן את הכוחות".