114 ימים לבחירות - ומסתמן שכחול לבן ותקווה חדשה על סף סיכום לריצה משותפת בבחירות 2022. אחרי הפרסום הראשון בחדשות 12 על התקדמות במגעים, שר הביטחון בני גנץ ושר המשפטים גדעון סער יקיימו הערב (ראשון) מסיבת עיתונאים משותפת. אחרי הפרסום, שרי תקוווה חדשה, ללא יועז הנדל, התכנסו היום בצוהריים לישיבה על ההסכם המתגבש עם גנץ. כל הפרטים - והרשימה המסתמנת.

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

על פי הסיכומים, סיעת תקווה חדשה תקבל יחס של כשליש מול שני שלישים לכחול לבן ברשימה המאוחדת: סער ישובץ במקום השני, שאשא-ביטון בחמישי, אלקין בשביעי - ויועז הנדל ככל הנראה לא ייכלל כלל ברשימה. 

פריצת הדרך התחוללה ביום חמישי האחרון, והודעה על כך צפויה בקרוב בכפוף לסיכומים סופיים. לאיזנקוט יישאר המקום השלישי וכן כמה מקומות נוספים - אם יבחר להתמודד.

השר יועץ הנדל, שלא צפוי להיכלל ברשימה החדשה, כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "אני מקבל היום מאות פניות, חלקן של תמיכה וחלקן של שמחה לאיד. עוד ארחיב בהמשך, אבל לעת עתה אני חייב להבהיר משהו: אני גאה בזה שהתנגדתי לישיבה עם המשותפת בסבב ג׳. זה בעיני מזיק למדינת ישראל ולדו קיום. השנה האחרונה הוכיחה שאין דבר כזה ״הצבעה אחת״ כמו שאמרו לי מומחים פוליטיים בזמנו. מי שמפחד שאתנגד שוב - צודק. אתנגד שוב".
 
"אני מבין שגם היה איום מצד החרדים על נוכחותי ברשימה. גם בזה אני גאה", הוסיף. "קיבלתי החלטות קריטיות והיסטוריות לטובת האזרחים החרדים בזמן שהפוליטיקאים החרדים עבדו למען העסקנים. זה חלק ממהלך של שבירת האוטונומיות במדינת ישראל וכולי גאווה שלא נכנעתי לעסקנות ולא לדחיית החלטות שנגררות המון שנים.
כפי שאמרתי, אעבוד קשה בשביל שקולות הימין הממלכתי יהיו בעלי ייצוג מכובד בכנסת הבאה. מבטיח לעדכן בקרוב".

הרשימה המסתמנת, אם איזנקוט לא יצטרף:

  1. בני גנץ
  2. גדעון סער
  3. פנינה תמנו-שטה
  4. חילי טרופר
  5. יפעת שאשא-ביטון
  6. מיכאל ביטון
  7. זאב אלקין

גורמים בכירים העריכו כי החתימה על הריצה המשותפת תתרחש תוך זמן קצר, וזאת במטרה לסגור את הפער מול לפיד. נוסף על כך, האיחוד נועד לפתות את איזנקוט להצטרף לגוף החדש.

בליכוד התייחסו לאיחוד המסתמן בין סער לגנץ. בציוץ שפורסם בחשבון הטוויטר של המפלגה נכתב: "לא מתערבים באיך השמאל מחלק את הקולות שלו".

אם אכן ייצא לפועל, החיבור הזה משמעותי בין היתר בשל העובדה שאותה רשימה מאוחדת תוכל, אולי, בסופו של דבר להיות לשון המאזניים בין הגושים אחרי הבחירות: סקר מנדטים של חדשות 12 שנערך לפני 10 ימים, לאחר פרישת בנט, העלה כי מפלגת האיחוד בין כחול לבן לתקווה חדשה תביא 15 מנדטים. החיבור מצמצם את הפער מלפיד והופך את הקרב מול יש עתיד צמוד יותר - וגם הופך את המאבק על איזנקוט דרמטי בהרבה על ראשות הגוש.

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12: