על רקע היציאה לבחירות, השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' התראיין הערב (שלישי) ל"מהדורה המרכזית" - והודיע: "אני פורש מהחיים הפוליטיים". בריאיון הפרישה שלו פריג' תקף את יו"ר מפלגתו ניצן הורוביץ וטען כי עליו לפרוש מהנהגת המפלגה. 

"אני לא מתכוון להיות חבר כנסת בכנסת הבאה. אני אמשיך להיות בפעילות הציבורית שלי, אני לא מתמודד לכנסת הבאה", פתח פריג' את דבריו בריאיון. "אני חושב, מבחוץ, בשלב זה, אני יכול לתרום לניצחון הגוש הרבה יותר מהיותי ברשימה של מרצ או כל מפלגה אחרת". לטענת פריג' הוא לא רוצה להיות חבר כנסת אבל לא כי הוא "נטל אלקטורלי". "ברגע שאתה מדבר ונטול אינטרס, השפעתך הרבה יותר חזקה. אני לא רוצה להיות חבר כנסת".

על אף שניצן הורוביץ זכה כיו"ר מרצ להישג של 6 מנדטים, פריג' קורא לו לפרוש מראש הרשימה לקראת הבחירות: "ניצן הורוביץ הוא אדם ערכי. הייתה לו הצלחה אבל צר לי מאוד... הביא שישה מנדטים, לא ידע איך לתחזק אותם. מרצ הייתה כמו קונצרט ג'אז שאלתר פעולות. לא היה לו מנצח, לא היה לו מנהיג. ניצן נכשל במבחן המנהיגות. הוא יכול להיות חבר כנסת מעולה, חבר סיעה מעולה, הוא אדם ערכי ועשה דברים טובים, אבל להיות מנהיג? לא".

ניצן הורוביץ (צילום: החדשות 12)
פריג' על הורוביץ: "נכשל במבחן המנהיגות" | צילום: החדשות 12

לדברי פריג', יתמוך בתמר זנדברג בבחירות לראשות המפלגה לקראת הבחירות. "יאיר גולן בחור טוב, בחור חרוץ, אבל הוא לא חלק מההוויה של מרצ. תבין, אתה מדבר על שמאל. אתה צריך לשמר את השמאל הזה, זו הוויה. יאיר גולן לא שם, לא שם".

על ג'ידא רינואי זועבי, אמר פריג': "אישה חרוצה, אבל הבחירה לא הייתה מוצלחת. ג'ידא רינואי זועבי התגלתה שהיא לא מתאימה לכנסת, חסרת ניסיון, חבל שזה קרה באקורד הסיום הדבר הזה, וגם חלק ממנהיגות, מנהיגות צריכה לדעת לבחור אנשים. ועל כישלון משלמים".

על מנסור עבאס יו"ר רע"ם, אמר פריג': "שידר השתלבות והתחברות לחברה ואז התחילו לקלל אותו. התחיל להיות אויב. למה? אני לא מבין. הרי מאיר וילנר, מייסד חד"ש, חתום על הסכם העצמאות, המייסד והבוס של איימן עודה. כניסתו של עבאס מנסור ובחירת הדרך הזו עשתה מביבי בן-גביר ועשתה מאיימן בל"דיסט. תראה את גדולתו של עבאס מנסור, מה שעשה. 73 שנה משתמשים באותו מקדח כדי לקדוח בחומת ההשפעה של החברה הישראלית, להיות חלק ממנה. 73 שנים. בא עבאס מנסור עם מקדחה ושינה את המקדח. אני רוצה להשפיע".

יאיר גולן ותמר זנדברג צופים במדגם חדשות 12 במטה מר
פריג' יתמוך בזנברג: "גולן בחור חרוץ, אבל לא חלק מההוויה של מרצ"

לדבריו, עבאס יעבור את אחוז החסימה: "אני חושב שהוא יהיה מספר אחת בחברה הערבית. להערכתי יהיה גדול מהמשותפת, ייתן למשותפת פייט ראש בראש כי זה הניואנס, זו הדרך, זה השיח ברחוב הערבי".

על אף שהציעו לפריג' שריון ביש עתיד, הוא טען כי קיבל "החלטה עקרונית": "לפעול כאדם נטול אינטרסים מחוץ לכל מסגרת מפלגתית. כך התרומה שלי למרצ ולגוש תהיה הרבה יותר גדולה ואפקטיבית וחזקה". באשר לאיחוד בין מפלגת העבודה ומרצ, הישב השר לשיתוף פעולה אזורי: "אני חושב שמרצ ומפלגת העבודה חייבות מתוך האחריות, תחושת האחריות, חייבות לחתור להקמת גוש שמאל דמוקרטי-סוציאליסטי ודי לשחק עם משחקי האגו".

ברשומה שכתב בפייסבוק כתב הערב פריג': "החלטתי ליטול פסק זמן מהכנסת, לא מהחיים הציבוריים. בחודשים הקרובים אתגייס בכל כוחותיי למען הניצחון בבחירות. אפעל בקרב החברה הערבית, כדי לשכנע בחשיבות ההצבעה, ללא שניתן יהיה לשייך לי אינטרס אישי זה או אחר".

מנסור עבאס
פריג' על עבאס: "יהיה מספר אחת בחברה הערבית"
"אני גאה מאוד בדרך שעשיתי בכנסת ובממשלה. פעלתי ככל האפשר למען קידום השותפות וחיזוק היחסים בין יהודים וערבים בישראל ולביסוס יחסי מדינת ישראל ואזרחיה עם מדינות האזור. גאה בחברותי בממשלה, ממשלת שינוי אמיתית, ממשלה שהפיחה תקווה בציבורים גדולים, ממשלה שעשתה הרבה מאוד ושעלינו להבטיח שתוכל להמשיך לעשות גם בעתיד".
פריג' קרא להקמת מפלגה סוציאל-דמוקרטית גדולה. "חזון של הקמת מפלגת שמאל גדולה על בסיס מפלגות העבודה ומרצ, צריך להיעשות מהר, לא כאילוץ כפי שהיה בעבר, אלא מרצון אמיתי להקים מפלגת שמאל גדולה ומשפיעה. עדכנתי בהחלטתי את ראש הממשלה יאיר לפיד. מנהיג, חבר ושותף לדרך שאני מחויב לעשות כל שאוכל כדי שימשיך להוביל את מדינת ישראל".

מוקדם יותר היום הודיע חה"כ יובל שטייניץ מהליכוד על פרישה מהחיים הפוליטיים."לאחר 23 שנים כחבר כנסת הרגשתי שמגיע לי ולמשפחתי לנשום קצת אוויר נקי", אמר שטייניץ בהודעתו. "אני מודה על הזכות שנפלה בחלקי לשרת את המולדת".

תגובתו של יו"ר מרצ ושר הבריאות ניצן הורוביץ: "מרצ בהנהגתי הגיעה להישג גדול כאשר הכפילה את כוחה בבחירות האחרונות. הכנסתי את מרצ לממשלה כגורם משמעותי, אחרי 20 שנה באופוזיציה. ברוח זו גם מיניתי את עיסאווי פריג' לשר בממשלה, כדי לחזק את השותפות היהודית-ערבית. מרצ, בהנהגתי, הובילה בשנה האחרונה את המאבק המוצלח בקורונה ורשמה הישגים גדולים בענין ההפלות, מערכת הבריאות וזכויות להט"ב. מרצ היא הבית של השמאל ובבחירות הקרובות תוביל קו של חופש ושיוויון שייתן מענה לציבור השמאל בישראל. מודה לעיסאווי פריג' על תרומתו למרצ ומאחל לו בריאות".

מזכ"ל מרצ תומר רזניק הגיב על הריאיון של פריג': "ניצן הורוביץ הוביל ומוביל את מרצ להישגים חסרי תקדים בכנסת ובממשלה. המתקפות הארסיות עליו מבית ומחוץ - ביטוי ליצר הרס-עצמי שלצערי נפוץ מידי במחנה השמאל".