חילופי המהלומות שלאחר הפיצול הדרמטי: בעקבות הטענות של בל"ד כי אחמד טיבי ואיימן עודה קיבלו החלטה ברגע האחרון לפני הגשת הרשימות לחסל את בל"ד ולהוציא אותה מהרשימה, גורם בכיר בחד"ש-תע"ל אמר אמש (שישי) ל-N12: "ההאשמות על תיאום עם לפיד כדי לפצל את המשותפת הן מופרכות ושקריות".

בחירות 2022 - סיקור נרחב ב-N12:

"חד"ש ותע"ל", האשים הגורם הבכיר, "חתמו על הסכם פוליטי עם בל"ד שפורסם לציבור, אך בל"ד החליטה ברגע האחרון לפרק את הרשימה בגלל חלוקת מנדטים. בחד"ש-תע"ל מקבלים את כל ההחלטות שלהם באופן עצמאי וללא כל תיאום עם גורמים חיצוניים".

ב"יש עתיד" גם הכחישו כי תיאמו את הפיצול של המשותפת. בחשבון הטוויטר של המפלגה נכתב: "יש עתיד וראש הממשלה לפיד לא היו מעורבים בהתפצלות הרשימה המשותפת ואין לנו מושג מי מפיץ את השטות הזו או למה".

במקביל, סקר "אולפן שישי" שפורסם אמש מגלה כי התפרקות הרשימה המשותפת משאירה את בל"ד מתחת לאחוז החסימה, בעוד חד"ש-תע"ל מקבלת 4 מנדטים – נתון זהה לזה שמשיגה רע"ם של מנסור עבאס, שממשיכה לכוון אל הממשלה. הפיצול הדרמטי משנה גם את מפת הגושים: גוש נתניהו עם 60 מנדטים, הגוש שנגד נתניהו עם 56 וחד"ש-תע"ל עם 4 מנדטים.

יו"ר חד"ש איימן עודה התייחס אמש בריאיון לגדעון אוקו ב"שישי בחמש" לפיצול הרשימה המשותפת מבל"ד, ולא שלל שיתוף פעולה עם יאיר לפיד ועם בני גנץ. לדבריו, למרות הסקרים המצביעים על אחוז מצביעים נמוך בחברה הערבית, הוא מאמין שהציבור יתגייס ברגע האמת כדי "למנוע מבן גביר ומסמוטריץ' להיות שרים". מאידך, יו"ר בל"ד סאמי אבו שחאדה טען בריאיון כי "הייתה החלטה ביחד עם לפיד לחסל את בל"ד, הצורך של עודה לשקר אומר הכול".

ראשי הרשימות התייחסו לדרמה הגדולה שהתחוללה שעות ספורות לפני סגירת הרשימות לכנסתזמן קצר לפני המועד האחרון להגשת הרשימה, בבל"ד חזרו בהם מההסכמות ודרשו לעצמם את המקום השישי שאמור היה להתחלק ברוטציה. אחרי שכבר נראה היה שהמשבר נפתר, בסופו של דבר הרשימה התפצלה ובל"ד הגישה רשימה נפרדת מחד"ש-תעל - מה שעשוי להתברר בעתיד כמהלך שיכריע את גורל הבחירות.

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

אבו שחאדה טען כי המהלך נעשה מאחורי גבו במטרה לחסל את בל"ד. "הגענו אתמול לכנסת כדי להגיש רשימה אחת שכוללת את כולם, הניירות היו מוכנים והצוותים עבדו, ואז הוחלט שעודה וטיבי יגישו רשימה לבד", אמר לגדעון אוקו, "בלי הסבר או להגיד לנו, הם חידשו תנאים בניגוד להסכם החתום. הייתי אצל איימן במשרד כמה דקות לפני שהם הגישו רשימה והכול באווירה טובה, ומאחורי גבינו הם הלכו והגישו רשימה, אני לא נהנה מזה".

סמי אבו שחאדה (צילום: החדשות 12)
יו"ר בל"ד סמי אבו שחאדה: "עודה וטיבי החליטו יחד עם לפיד לחסל אותנו" | צילום: החדשות 12

לדברי אבו שחאדה, "הייתה החלטה ברורה עם לפיד לנסות ולחסל את בל"ד". מנגד, יו"ר חד"ש טען כי "רצינו מאוד לרוץ ביחד, כולל בל"ד, אבל לצערי הרב הם לא הפנימו שזו שלישייה ולא רק שניים". עודה הוסיף כי בל"ד סירבו לחתום על "המסמך המכונן לריצה משולשת", ולכן הגישו תע"ל וחד"ש את הרשימה בנפרד מבל"ד.

עודה הדגיש כי רצה ברית "כמה שיותר רחבה", אך הוא מאמין כי חד"ש-תע"ל שהביאה 6 מנדטים לפני שלוש שנים בלבד תגיע לאותו מספר מנדטים גם בסבב הנוכחי. על הטענה כי הפיצול ברשימה המשותפת מקרב את נתניהו לניצחון אמר עודה כי "האוכלוסייה הערבית יודעת להבדיל בין העיקר לתפל".

איימן עודה (צילום: החדשות 12)
לא שולל שיתוף פעולה עם לפיד וגנץ. איימן עודה בריאיון לגדעון אוקו | צילום: החדשות 12

עודה העריך גם כי אחוזי ההצבעה לא יהיו נמוכים כל כך ברגע האמת. "האוכלוסייה שלנו אחראית ביותר, היא לא רוצה שבן גביר וסמוטריץ' יהיו שרים", אמר. "אנחנו נצא ונצביע. האוכלוסייה שלנו יודעת היטב שאנחנו יכולים להכריע אז נעשה את זה".

יו"ר חד"ש רמז כי הפיצול מבל"ד, הגורם הניצי ברשימה המשותפת, מפנה את הדרך לשיתוף פעולה עם לפיד ועם גנץ. לדבריו, עוד מוקדם לומר אם ימליצו על אחד מהשניים לראשות הממשלה או שיתמכו בממשלה בראשותם מבחוץ, אבל "אנחנו קודם כל נדע להיות מכריעים".

אבו שחאדה, לעומתו, טען כי אחוזי ההצבעה הנמוכים החברה הערבית נובעים מכך ש-60% מהמצביעים הערבים לא רואים בעודה או בעבאס כתובת. "האלטרנטיבה של בל"ד, של מדינת כל אזרחיה, היא האלטרנטיבה הכי אטרקטיבית לציבור הערבי וזה מה שיעלה את אחוזי ההצבעה", טען.