אתה יודע, הרבה אנשים שואלים את עצמם - הרי בעבר יובל שטייניץ היה האדם הכי מקורב לנתניהו. מותגת אז כמו דודי אמסלם או גלית דיסטל היום - והתרחקתם. למה?

"תראה, קודם כול, זה באופן טבעי. יש עליות ויש מורדות ביחסים בין כל בני-האדם, ובשלוש השנים האחרונות אנחנו כבר לא כל כך קרובים כמו קודם".

למה?

"יש אחרים".

יובל שטייניץ ובנימין נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"לא קרובים כמו קודם". יובל שטייניץ ובנימין נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אולי כי הדרישות עלו?

"לא, אני אגיד את זה כך - תראה, בדרך הטבע, היו לנו גם חילוקי דעות, למרות שאני חושב ששיתוף הפעולה שלי ושל נתניהו, של נתניהו ושלי, באמת הביא לעם ישראל הישגים אדירים, גם בתחומי כלכלה, גם בתחומי אנרגיה, גם בתחומים הביטחוניים".

לקריאת כל כתבות מגזין N12 לחצו כאן

"יש עליות ויש מורדות ביחסים בין כל בני-האדם, ובשלוש השנים האחרונות אנחנו כבר לא כל כך קרובים כמו קודם" 

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

אני שואל אם אתה השתנית או הוא השתנה?

"קשה לי לענות על השאלה הזאת".

אתה עדיין חושב כמו אז שהוא המועמד המתאים ביותר או משהו הצטנן בדבר הזה?

"לא, לא. אני חושב שכשאתה מסתכל על המועמדים, באופן חד משמעי, נתניהו הוא המועמד האיכותי, החזק והמנוסה ביותר כדי להוביל את עם ישראל".

 

 

"אצלנו בבית יש הפרדת רשויות טוטלית"

כשהייתי רואה אותך בכנסת, אתה מכיר את הבדיחות עליך - מאריך, חופר לפעמים - חשבתי לעצמי, האם במערכת הפוליטית שלנו להיות דוקטור לא גורם לך להתחיל מעמדת חיסרון?

"אני חושב שאני איש האקדמיה היחידי ב-20 השנים האחרונות ששרד יותר מקדנציה או שתיים וגם הגיע לתפקידים בכירים, וזה חבל. אני חושב שאם היו בכנסת 20 אנשי אקדמיה, פילוסופים ומדענים - הפוליטיקה, הכנסת והממשלה היו נראים אחרת".

אנחנו נמצאים בבית שלך. מתגוררת פה עוד דמות בכירה, השופטת הטרייה בבית המשפט העליון גילה כנפי-שטייניץ, אשתך. רציתי לשאול האם חלק מתחושת ההתקררות היא העובדה שכשהיא מונתה לפני כמה חודשים, איש מחברי הליכוד לא פרסם הודעת ברכה פומבית?

"קודם כול, אני מאוד גאה באשתי. שנית, אצלנו בבית יש הפרדת רשויות טוטאלית".

תגיד לה שתפריד רשויות גם על שבתה על כס השיפוט.

"אני לא איכנס לדברים האלה".

גילה כנפי-שטייניץ (צילום: הרשות השופטת בישראל)
נציגת משפחת שטייניץ בבית המשפט העליון. גילה כנפי-שטייניץ | צילום: הרשות השופטת בישראל

אבל נפגעת?

"הסטטוס שלי קצת השתנה. תמיד הייתי אני, ועכשיו הפכתי לבעל של אשתי וזה דווקא נחמד".

לא, אבל נפגעת שאף אחד מהם לא בירך? הרי זה כמובן היה על רקע הקרב על השמרנים מול אקטיביסטים בבית המשפט.

"לא ואני לא רוצה להיכנס בכלל ל...".

"הסטטוס שלי קצת השתנה. תמיד הייתי אני, ועכשיו הפכתי לבעל של אשתי וזה דווקא נחמד. אני מאוד גאה באשתי"

"23 שנה לא נגררתי לסגנון הזה"

טוב, תראה, חשבתי הרבה על התהום שנפערה במערכת הפוליטית, והגעתי למסקנה שאתה האדם היחיד מכל האופוזיציה שפגש את ראש הממשלה לשעבר בנט, לפגישות אישיות. היית בעצם החוט האחרון שקישר בין שני חלקי הבית בדיונים על איראן. מה קרה לנו?

"תראה, הפוליטיקה הישראלית לא נמצאת במצב טוב. היא תמיד הייתה חמה וסוערת, עוד מתקופת בן-גוריון ובגין. היו גם תקופות לא טובות בעבר, אבל ב-20 השנים האחרונות חשבנו שיש איזושהי התמתנות, ובשנתיים האחרונות אנחנו רואים תהליכים הפוכים, שאני מוכרח להגיד, בפעם הראשונה הם מדאיגים אותי לגבי עתידה של הדמוקרטיה הישראלית".

באיזה מובן?

"הכול נהיה אלים, גס, מכל הכיוונים, ביטויים מאוד קשים. גם מהמתחרים כמובן".

אבל גם מהסיעה שלך.

"מכל הצדדים".

שר האנרגיה יובל שטייניץ (צילום: Alex Kolomoisky/flash 90, חדשות)
"הכול בטל בשישים אם לאיראן יהיה נשק גרעיני" | צילום: Alex Kolomoisky/flash 90, חדשות

תמיד מייחסים את זה לליכוד.

"ברור. אבל גם כשלפיד קורא לאופוזיציה, לנו, 'כוחות האופל', או משתמש במילה שאני לא רוצה לחזור עליה, או שחבר אחר בממשלה, סגן שר, קורא לראש האופוזיציה 'סרטן ממאיר'. אלה ביטויים קשים מאוד שלא ידענו בעבר".

"הכול נהיה אלים, גס, מכל הכיוונים, ביטויים מאוד קשים. גם מהמתחרים כמובן. כשלפיד קורא לנו כוחות האופל... אלה ביטויים קשים מאוד שלא ידענו בעבר"

וגם כשמדברים על שופטי העליון, מצד שני, ומדברים על בנט ב"השפחה" וכולי...

"אני מוכרח להגיד לך שמאוד לא אהבתי את זה, גם כשזה בא מהצד שלנו וגם כשזה בא מהצד השני. אני לפחות השתדלתי. חוץ מכמה מעידות, אחד הדברים שאני גאה בהם הוא שבמשך 23 שנה לא נגררתי לסגנון הזה".

ואולי בגלל זה חשבת שלא תיבחר בפריימריז.

"אני הערכתי שאני איבחר במקום סביר. תמיד נבחרתי, לא בחמישייה הראשונה, אבל בין המקום השביעי למקום ה-15 והערכתי שזה לא היה שונה, זו לא הסיבה".

יובל שטייניץ (צילום: חדשות 2)
מפנה את המקום אחרי 23 שנה | צילום: חדשות 2

"מה שקורה באיראן מדאיג בטירוף"

בוא נדבר על הישגים, בסדר? אתה יודע, אני חושב שזה כמעט עבירה על תקנון האתיקה של התקשורת לחלוק מחמאות לפוליטיקאים, אבל אולי יקלו בעונש שלי כי אתה כבר פורש. כולם זוכרים את ההתרעה המדהימה על זה שיש כור גרעיני סורי ב-2004, אל מול עמדת כל מערכת הביטחון, מה שתרם תרומה משמעותית לאיתור שלו. נטרול הנשק הכימי של סוריה, שזה היה רעיון שלך. ואני רוצה לשאול אותך מנקודת המבט הזאת - עד כמה אנחנו צריכים, כשמדברים על איראן היום, לדאוג?

"תראה, מה שקורה באיראן מדאיג בטירוף. ואני באמת רוצה לנצל את ההזדמנות הזאת, של הריאיון הזה, למרות שזה ריאיון פרידה, כדי לשגר אזהרה חמורה כלפי עצמנו ובעיקר כלפי ארה"ב וכלפי ביידן, שמגיע לפה בשבוע הבא - אנחנו בדקה ה-90. איראן בשנה האחרונה, לראשונה בהיסטוריה מעשירה לרמה גבוהה של 60%".

"אני הערכתי שאני איבחר במקום סביר. תמיד נבחרתי. זו לא הסיבה"

ואנחנו מתעסקים בבחירות אחרי בחירות במקום לעצור

"ואנחנו מתעסקים בבחירות אחרי בחירות ואני רוצה לומר לך - הביקור של ביידן זה יפה מאוד, ואם יהיו חיבוקים זה נחמד. ופגישות, ואם יהיה משהו עם סעודיה זה הכול טוב ויפה... זה הכול בטל בשישים, בטל בשישים אם לאיראן יהיה נשק גרעיני".

ועדת הכלכלה, הבוקר (צילום: דוברות ועדת הכלכלה)
"בעיניי זה היה מאבק הזוי". שטייניץ ונתניהו בדיון על מתווה הגז בוועדת הכלכלה | צילום: דוברות ועדת הכלכלה

בוא נדבר על דברים אופטימיים יותר - הגז. מה הרגע שבו אתה הכי נזכר באותו מאבק על מתווה הגז?

"תראה, בעיניי זה היה מאבק הזוי. היה כל כך ברור שצריך להוציא את הגז מהים. רק בשנה שעברה המשק כולו חסך 65 מיליארד שקל. בגרמניה מדברים על קיצוב בחימום לבתים, ורק מדינה מערבית אחת יש לה שפע של אנרגיה, שפע של גז טבעי.

דיברת קודם, ובזה נסיים, על נתניהו ושאתה תצביע לו, אבל אי אפשר לחמוק מהרושם שמשהו באמת, כאמור, קהה. יכול להיות שזה קשור גם לאותה תמונה של נתניהו עם בכירי הליכוד בבית המשפט המחוזי? כשאשתך גם עוד עובדת לדעתי שתי דלתות משם.

"אני חושב שהמיקום לא היה מוצלח, לכן גם לא מצאתי את עצמי שם. תראה, אני מסכים עם חלק מהביקורת של נתניהו על מה שנעשה לו, משטרה, בפרקליטות. יחד עם זאת, אני לא מסכים עם חלק מהסגנון של חלק מחבריי, ואמרתי את זה גם בזמן אמת. אנחנו לא באים להרוס. אין מדינה דמוקרטית בלי משטרה, פרקליטות, בתי משפט ובית משפט עליון".

"אני לא מסכים עם חלק מהסגנון של חלק מחבריי, ואמרתי את זה גם בזמן אמת"

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12: