פורש מהחיים הפוליטיים: ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע הערב (רביעי) כי הוא לא מתכוון להתמודד בבחירות הקרובות. בתקופת ממשלת המעבר בנט יישאר בתפקיד ראש הממשלה החליפי, מחזיק תיק איראן, שר הדתות וההתיישבות. "אני משאיר אחריי מדינה משגשגת, חזקה ובטוחה. הממשלה בראשותי הספיקה לעשות בשנה מה שממשלות לא עשו בקדנציה שלמה. המדינה חזרה להיות מנוהלת", אמר בהצהרה מהכנסת.

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12:

"אזרחי ישראל האהובים, בעוד זמן קצר אסיים את תפקידי כראש ממשלת ישראל ואעביר את מקל השליחים לחברי יאיר לפיד", פתח בנט את הצהרתו. "אמשיך לסייע ולעזור לו במסגרת תפקידי כראש ממשלה חלופי כמה שיידרש. הצלחתו היא הצלחת המדינה. העברת התפקיד תהיה מקצועית ומסודרת, טובת המדינה ובלבד לנגד עיניי. כך היה תמיד וכך יהיה".

בנט המשיך: "אני מבקש גם לעדכן אתכם שאין בכוונתי להתמודד בבחירות הקרובות, אבל אשאר חייל נאמן של הארץ הזאת, אותה שירתי כל חיי כלוחם, כקצין, כשר וכראש ממשלה שלכם. מדינת ישראל היא אהבת חיי לצד משפחתי. לשרת את המדינה זה הייעוד שלי. אני מסיים היום יותר משנה בשליחות למענכם כראש הממשלה, אין עבודה קשה מזו, אבל גם אין זכות גדולה מזו".

נפתלי בנט פורש מהפוליטיקה (צילום: n12)
בנט בהצהרה שבו הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים | צילום: n12
נפתלי בנט פורש מהפוליטיקה (צילום: n12)
בנט מלווה בשקד וכהנא בדרכו להצהרה שבו יודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים | צילום: n12

"בקרוב יהיו בשורות חשובות נוספות בתחומים שנוגעות לעתידנו", הוסיף בנט. "דבר אחד צר לי, בזה שהרבה ישראלים טובים שהנציגים שלהם נותרו באופוזיציה חשבו בשנה החולפת שחרב עליהם עולמם. שמעתי את הקולות ואני מכבד אותם וכואב לי שלאזרח ישראל כואב. כל קבוצה בישראל לפעמים תהיה בקואליציה ולפעמים באופוזיציה, צריך לקבל את זה, אסור שחצי מהעם יהיה באבל כשהחצי השני מקים ממשלה. הדבר הטוב ביותר זה ששני החצאים יקימו יחיד ממשלה גדולה וטובה".

בסיום דבריו בנט הודה לאשתו גילת ולילדיו על "השנה הקשה מאוד" שעברה עליהם. "אני מבקש להודות במיוחד לשותפתי לדרך, שרת הפנים המצוינת איילת שקד, שתקבל לידה את הנהגת המפלגה", הוסיף. "ואני בטוח שהיא תצליח להובילה לטובה. אני מודה גם לשר הדתות הכי טוב בתולדות ישראל מתן כהנא על חברת של 32 שנה, על אומץ לב לביצוע רפורמות ואופטימיות נצחית". בהמשך הודה בנט גם לשאר חברי מפלגת ימינה. 

"מעל לכל - אני מודה לקדוש ברוך הוא. גם כשהלכתי בגיא צלמוות לא ראיתי רע, כי השם עימדי", חתם בנט את דבריו. "חברים - לכל זמן. עתה הזמן שלי להתרחק מעט. להביט על הדברים מבחוץ. הזמן ישקיט הכול, אני הולך לי לדרכי - היו שלום, אני הייתי עמכם, ופי מלא תודה".

מפלגת ימינה מתפרקת

ההחלטה של בנט לא מפתיעה על רקע ארבעת המנדטים הבודדים שהוא מקבל בסקרים האחרונים. מה שהכריע היא העובדה שבנט הבין שסיכוייו לעבור את אחוז החסימה קטנים. הציבור שאהב אותו כבר לא יצביע עבורו, ואלו שהצביעו לו – כבר כנראה לא כל כך אוהבים אותו.

בנט כעת בקרב על המורשת שלו. בראיונות שהעניק לכלי התקשורת ובמסרים לציבור הוא מנסה להציג באור חיובי את הפעולות שלו כראש הממשלה – בין אם זה הפעילות מול איראן או העברת תקציב המדינה.

עם הפרישה של בנט מהחיים הפוליטיים, מי שתקבל את הנהגת המפלגה ותנסה לרוץ איתה בבחירות היא איילת שקד. מספר 3 ברשימת ימינה, מתן כהנא, לא יישאר ככל הנראה במפלגה ויצטרך לחפש מסגרת אחרת, ייתכן בכחול לבן של בני גנץ. אביר קארה עשוי להצטרף לישראל ביתנו של אביגדור ליברמן. נוסף עליהם, עמיחי שיקלי כבר הופרש מהמפלגה, ואילו עידית סילמן וניר אורבך יצטרפו ככל הנראה לליכוד. 

על פי חוק מימון מפלגות ובהתאם למספר חברי הכנסת שבכל מפלגה, ימינה אמורה לקבל 7 יחידות מימון עבור קמפיין הבחירות לכנסת הבאה. מכיוון שהמפלגה מתפרקת, יש כבר שיח בין חבריה על פיצול - מה שישאיר לבסוף את המפלגה עם 4 יחידות מימון בלבד.

שרת הפנים איילת שקד בנתב"ג (צילום: רוי אלימה, פלאש 90)
תקבל את הנהגת ימינה. שקד | צילום: רוי אלימה, פלאש 90
מתן כהנא (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
יצטרך לחפש מפלגה אחרת. מתן כהנא | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90

בקואליציה תומכים, באופוזיציה צוהלים

"נפתלי אחי, תודה בשמי ובשם כל עם ישראל", צייץ בטוויר ראש הממשלה המיועד יאיר לפיד. שר הבריאות ניצן הורוביץ צייץ גם הוא הודעת תמיכה ושיבח את עבודתו של בנט כראש הממשלה: "בשנה האחרונה עבדתי צמוד מאוד לראש הממשלה בנט. בשני גלי קורונה, כל יום, כמה פעמים ביום. חילוקי דעות ופוליטיקה יש, אבל גיליתי אדם חרוץ וענייני שבאמת אכפת לו מהציבור. עמדותיו לא עמדותיי וזה ברור, אבל יש לי הערכה גדולה אליו. ישראל הרוויחה שנה של ממשלה טובה, הרבה בזכותו. יישר כוח".

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג צייצה: "נפתלי בנט. נכנסנו יחד לכנסת ב-2013. היה מהיריבים המרים של המחנה שלי. לא חושבת שמישהו דמיין שנהיה באותה ממשלה. זה לא תמיד היה קל, אבל גיליתי איש ציבור מוכשר, מבין עניין, הגון, יצירתי, ומעל הכול בן אדם. במיוחד מעריכה את ההבנה שגילה והמקום שנתן לסביבה ולאקלים. תודה ראש הממשלה".

שר המשפטים ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער צייץ: "נפתלי בנט הוא פטריוט ישראלי. הוא היה ראש ממשלה טוב שמלא את התפקיד באופן ממלכתי. עבדנו בשיתוף פעולה מלא למען ישראל ואזרחיה. אני משוכנע שהוא עוד יחזור לשרת את המדינה בעתיד. נפתלי, תודה ובהצלחה!".

שר הביטחון בני גנץ צייץ: "נפתלי, תודה על כל מה שעשית עבור אזרחי ישראל, על ההחלטות הקשות שקיבלת למען עם ישראל ועל שיתוף הפעולה למען ביטחון ישראל. נמשיך לפעול ביחד למען המדינה גם בתקופה הקרובה".

מנגד, באופוזיציה קיבלו בשמחה את ההודעה על פרישת בנט מהחיים הפוליטיים. יו"ר הציונות דתית בצלאל סמוטריץ' צייץ בטוויטר: "ההחלטה לפרוש מהחיים הפוליטיים אינה שלו, אלא של הציבור שמאס בו והקיא אותו מתוכו". ח"כ מירי רגב צייצה: "ברוך שפטרנו מעונשו של זה".


ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית