בפוסט שהעלה לאינסטגרם התייחס דייוויד שווימר, כוכב הסדרה "חברים" שמוצאו יהודי, להפגנות האנטישמיות בקמפוסים ברחבי ארצות הברית, וקרא לתמוך ביהודים. "סטודנטים יהודים ברחבי אמריקה חווים את ההתקפות הקשות ביותר על זכויותיהם, כבודם ובטיחותם שראיתי בחיי", הסביר שווימר בפוסט אליו צורף סרטון שכולל, בין השאר, תיעוד של מפגין פרו-פלסטיני שמכה את יוסף חדאד, קריאות תמיכה בחמאס וקטעים מנאומה של עדן ידגר, סטודנטית יהודייה מאוניברסיטת קולומביה, שדיברה בשימוע בקונגרס שנערך לבכירי האוניברסיטה.

הכוכב המשיך: "בעוד שחלק מההפגנות שקטות - האווירה הכללית היא של הטרדה, הפחדה, הפרדה, דברי שטנה, איומים ומעשי אלימות אמיתיים", הסביר שווימר. "אם זו הייתה כל קבוצת מיעוט אחרת התגובה הייתה זעם ופעולה מיידית. ובכל זאת האנטישמיות הזו גוברת, ומתפשטת מחטיבת הביניים לתיכון ועד לקמפוסים של מכללות ברחבי הארץ. בבקשה תראו את תמיכתכם בשכנים, החברים והקולגות היהודים שלכם. שתיקה היא שיתוף פעולה".

View this post on Instagram

A post shared by David Schwimmer (@_schwim_)

זו לא הפעם הראשונה ששווימר מנצל את הרשתות החברתיות כדי למחות על אנטישמיות. בחודש דצמבר אשתקד הוא יצא במתקפה חריפה נגד ראשי האוניברסיטאות וחלק מחברי הקונגרס האמריקני בעקבות קריאות ומעשים אנטישמים בקמפוסים השונים: "106 דמוקרטים סירבו להוקיע את העלייה הדרסטית באנטישמיות בארה"ב וברחבי העולם. 92 מהם נכחו בהצבעה. כנראה שהם היו נוכחים בגופם, אבל השאירו את המצפן המוסרי והמצפון שלהם בבית. שתיקה היא שיתוף פעולה", כתב אז.

מאוחר יותר באותו חודש תקף את האנשים והארגונים המכחישים את האלימות והתקיפות המיניות נגד ישראליות וישראלים בשבעה באוקטובר. בפוסט חריף שפרסם בחשבון האינסטגרם שלו אז, האשים הכוכב: "אנשים יאמינו לכל אחד שהותקף מינית וילחמו בשבילו - אלא אם כן הוא יהודי".

הפוסט של שווימר הגיע בעקבות ההפגנות האנטישמיות בקמפוסים בארצות הברית בשבוע האחרון, במסגרתם נעצרו עשרות. בתגובה לאירועים הקשים אמר הנשיא ביידן כי הוא "מגנה את האנטישמיות" ולכן הקים תוכנית שתפעל בנושא, אך הוסיף, הוא גם "מגנה את מי שלא מבין מה קורה עם הפלסטינים".  

בעקבות ההפגנות והאירועים, מאבטחים באוניברסיטת קולומביה בניו יורק מנעו ביום שני מפרופסור שי דוידאי להיכנס לקמפוס שבו הוא עובד. המרצה עמד בכניסה למקום וצעק על הסמנכ"ל של האוניברסיטה קאס האלווי: "השביתו לי את הכרטיס. לא יכול להיות שתומכי חמאס ייכנסו לקמפוס - ואני לא. אנחנו רק רוצים להיות יהודים בפומבי".

אחרי שהסתיים האירוע, ולאחר שלא אושרה כניסתו למתחמי האוניברסיטה, פרופ' דוידאי פנה ב-X לסמנכ"ל שמנע את כניסתו: "אני עדיין מנסה להבין איך יכולת לעמוד שם, להסתכל לי בעיניים, ולא לתת לי להיכנס לקמפוס. איך יכולת לשמור על פרצוף ישר כשנכנעת לאספסוף הפרו-חמאס אך סירבת להשמיע קול עבור הסטודנטים, הצוות והסגל היהודי והישראלי בקולומביה?".

המרצה תקף בחריפות: "היו מיליוני גרמנים כמוך בשנות ה-30. גרמנים טובים, גרמנים מצטיינים, שרק עשו את עבודתם. מי לדעתך ניהל את האוניברסיטאות של ברלין ומינכן והיידלברג ופרנקפורט בשנות ה-30? מי עזר לנוער שתמך בהיטלר לבחור ספרים של סופרים יהודים שיישרפו מחוץ לקמפוס? מנהלים. בדיוק כמוך".