ברקע הדיווחים האחרונים על שימוש לרעה בתוכנת המעקב "פגסוס" של NSO, מתברר שבשנה האחרונה החברה ניתקה ממערכת הריגול 5 לקוחות שעשו בה שימוש אסור. בחזוה של NSO, הלקוחות מתחייבים להשתמש בתוכנת המעקב רק בשביל למנוע פשיעה חמורה, ואם נמצאות הפרות באופי המעקב – החברה מנתקת את הלקוחות.

סיקור N12 על פרשת NSO:

• הקשר הישראלי: במשרד הביטחון עוצמים עין מול העסקאות של NSO, ויש לכך סיבה
"אחד ביום": סייבר כחול לבן - הסערה של NSO
• אמזון נגד NSO: משביתה את כל החשבונות המקושרים לחברה הישראלית
 50 אלף מטרות: כך "פגסוס" פורצת לסמארטפונים

בין החשדות שבגינן מאפשרת NSO שימוש בתוכנה שלה – פעילות טרור, מעשי פדופיליה סחר בסמים ופשעים נוספים. לחברה אין אפשרות לדעת בזמן אמת אם מתבצעות הפרות, אך אם מתקבלות תלונות – הן נבדקות. אם החשדות מתאמתים, החברה מנתקת את הלקוח בלחיצת כפתור מהמטה בתל אביב. חמשת הניתוקים בשנה האחרונה נעשו ללא קשר לפרסומים האחרונים.

בעקבות הפרשה שמסעירה את התקשורת בעולם, במשרד הביטחון הקימו צוות בדיקה מיוחד שיבחן את המשמעויות של הדיווחים עבור מדינת ישראל. החשש בישראל הוא שלמרות שמדובר בחברה פרטית, ממדי הפרשה עלולים להשפיע גם על ישראל, הן מבחינה מדינית והן ביטחונית.

אמש דווח כי כי מבין הפוליטיקאים שנעשה אחריהם מעקב באמצעות "פגסוס" גם נשיא צרפת עמנואל מקרון, שעל פי הדיווח מרוקו עקבה אחר הטלפון הנייד שלו. עוד דווח כי המעקב בוצע גם נגד ראש הממשלה הצרפתי דאז אדוארד פיליפ, 14 שרים באותה העת ומנהיגים ממדינות נוספות.