צעד חריף נגד החברה הישראלית: "אמזון" הודיעה הערב (שני) שהשביתה את התשתיות והחשבונות המקושרים לחברת המעקב הישראלית NSO - כך דווח באתר "VICE". החלטת "אמזון" התקבלה בעקבות עדויות חדשות שנחשפו על ידי ארגון זכויות האדם הבינלאומי "אמנסטי", לפיהן אלפים נפגעו כתוצאה מפעילות של תוכנת הריגול.

המידע האישי של פעילים בארגונים שונים, פוליטיקאים בכירים ועיתונאים נחשף והעמיד אותם בסכנה – כך לפי ממצאי "אמנסטי", וב"גרדיאן" הבריטי אף דווח שבין הקורבנות של תוכנת הריגול היו גם כ-50 אנשים המקורבים לנשיא מקסיקו, ובהם גם אשתו וילדיו.

NSO Group (צילום: Jack Guez / AFP)
הטכנולוגיה של NSO סייעה לפרוץ לאלפי מכשירים של עיתונאים ופוליטיקאים? | צילום: Jack Guez / AFP

המידע על כל אותם אנשים הושג באמצעות פריצה למערכת הודעות ה-SMS של אפל, iMessage. מכשירי טלפון ש"נפלו קורבן" לתוכנת הריגול, שלחו את המידע לחברה הישראלית באמצעות שירות הענן של "אמזון", CloudFront – ולפי העדויות שנחשפו, נמצא שהחברה עברה להשתמש בשרתי "אמזון" בחודשים האחרונים. 

מטעם חברת NSO נמסר בתגובה: "הטענה בדבר סגירת חשבונות אמאזון אינה נכונה. גם התגובה של אמאזון אינה מתייחסת לתשתיות NSO". בכל האמור לממצאי התחקיר, הוסיפו: "החברה מכחישה את הטענות העולות בדוח ממוחזר ומנותק מהמציאות, שמבוסס על בדיות ותיאוריות קונספירטיביות. על אף האמור לעיל, קבוצת NSO תמשיך לחקור את כל החשדות המבוססים לגבי שימוש לרעה במוצריה, ותנקוט בפעולות החלטיות, ככל שיידרש, על בסיס ממצאי חקירות אלה".