1. בצה"ל מכירים את החשש שעלה בדיווחים שונים, ולפיו ייתכן שסינוואר ויתר הבכירים של חמאס ינסו להימלט מהמסתור בח'אן יונס לרפיח ואולי גם מעבר לכך. בצה"ל נעשות שורה של פעולות, שלא ניתן לתאר כאן, כדי לצמצם את הסיכוי שמהלך כזה יתרחש. ייתכן שדווקא כעת, כשצה"ל בתוך ח'אן יונס ומגביר שם את הלחץ, מישהו מצמרת חמאס יעשה טעויות ואולי ייחשף. ההבנה היא שפגיעה בסינוואר ובסביבתו הקרובה יכולה להשפיע על נושא שחרור החטופים.
  לוחמי צה"ל בלב ח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
  לוחמי צה"ל בלב ח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל
 2. בסוג המשא ומתן הזה לשחרור החטופים יש רגעי משבר, ויש רגעי חוסר ודאות. צריך להבין שיש רגעים כאלה, ושיש ערפל, אפילו תחושת חוסר תקווה. אבל חשוב לומר - זה לא אומר שזו השורה התחתונה. צריך לבחון גם על הצד השני - איך פועלים נגדו, ולהבין שמתוך המשבר יכולות להיווצר הזדמנויות. זאת מכיוון שיש הרבה מנופים שמופעלים על חמאס, חלקם גלויים יותר, וחלקם גלויים פחות.

  יש הרבה פעילות מיוחדת בנושא החטופים. אנשים מסכנים את חייהם לילה ויום כדי להביא מידע ולשחרר חטופים - אי-אפשר לשכוח את 80 החללים שנפלו במהלך התמרון, שנהרגו גם כחלק מהמאמץ להביא את החטופים חזרה הביתה.
  חנה פרי משתחררת הביתה
  חנה פרי, ששוחררה משבי חמאס בפעימה הראשונה, משתחררת הביתה מבית החולים

  אנחנו אולי נעים בתוך מנהרה שחורה ללא אור, אבל יש אור בקצה - ויש סיכוי להביא חטופים. לא בטוח שהפעלת הלחץ הצבאי זה הדבר היחיד שיכול להביא חטופים, אבל כרגע אין ערוצים אחרים שמספקים בשלב הזה תשובות טובות יותר. ראינו במקרה הקודם שזה הצליח להחזיר הביתה יותר מ-100 חטופים, ולכן יש עוד תהליך שמתנהל מאחורי הקלעים. יש בו סיכון, אבל נעשות הרבה פעולות לצמצום הסיכון - ובמקביל נבחנים מהלכים חדשים.
  התמונה האחרונה של החיילים שנפלו היום בעזה (צילום: לפי סעיף 27 א')
  התמונה האחרונה של החיילים שנפלו באסון הנמ"ר בתחילת התמרון הקרקעי ברצועת עזה | צילום: לפי סעיף 27 א'
 3. כל אזעקה ורקטה שנופלת זה קושי לאוכלוסייה, וחמאס מנסה להמשיך למרר את החיים לישראל. ככל שיוכל, חמאס ימשיך לעשות זאת. אבל אם פורטים את הירי שלו למספרים, הוא ירה אתמול 60-50 רקטות על כל המרחב. אלה המספרים. היו ימים שירה 500 ו-2,000. יכולותיו הולכות ומצטמצמות, אך עדיין הוא שומר לעצמו את היכולת. ירי רקטי יהיה כנראה עד היום האחרון, אבל זו לא תמונת ניצחון, ולא אומר שום דבר על יכולות חמאס. כך או כך - יש מאמץ בכל העת לפגוע ביכולות שלו, והמאמץ הזה נושא פרי.