ש: בהינתן המידע הידוע עד כה, מה צה"ל וישראל צריכים לעשות בטווח הזמן הקצר כדי לצמצם נזקים?

התגובה של צה"ל והדרג המדיני, עד כה, היא טובה מאוד: כנה, אמיתית ומצטיירת כגרסה מהימנה. צה"ל, דרך מתאם פעולות הממשלה בשטחים, מציעים לערוך חקירה משותפת. חקירה כזאת כוללת, בדרך כלל, גם בדיקה פתולוגית, שבסבירות גבוהה ובאמינות כמעט מוחלטת יכולה לקבוע את זהות היורה שהביא למותה של עיתונאית אל-ג'זירה שירין אבו-עאקלה.

סיקור נרחב של מות העיתונאית בג'נין ב-N12:

גם ללא סיוע מהצד השני, צה"ל יבצע תחקיר יסודי ויבסס גרסה מהימנה. הפלסטינים, ואפילו חברי כנסת בישראל שמשמיצים את הצבא כ"צבא כיבוש אכזר", ימשיכו לנסות לחולל גל של תעמולה אנטי-ישראלית עוינת. העיתונאית היא גם אזרחית אמריקנית, וזה יאפשר לפלסטינים לערב, עד כמה שניתן, את ארצות הברית.

בפעולתם, הפלסטינים מקווים לפגוע בישראל פעמיים: פעם אחת לערער את בסיס הלגיטימיות של הפעילות שלנו, שהיא בעצם פעילות צבאית שנועדה למנוע טרור ומעשי רצח בישראל. הפעם השנייה היא לעשות סוג של פיגוע וירטואלי נגד ישראל במישור התדמיתי. מול הרשתות החברתיות, למדינת ישראל תמיד יהיה פער. הצד העוין תמיד יהיה זריז יותר כי הוא לא בהכרח מקפיד על האמת. הם עושים שימוש באינפורמציה כוזבת כדי להכתים את שמה של מדינת ישראל. בהפצת מידע לא מבוסס, ידם תמיד תהיה על העליונה.

דובר צה"ל, מנגד, לא יכול לשקר. אסור לו. לצה"ל יש מוניטין - וזה היתרון שלנו. כוחות צה"ל שמגיעים למקומות הללו, במיוחד במבצעים מיוחדים, מצוידים ועובדים בסטנדרטים גבוהים מאוד של מוסר. הם עובדים עם מודיעין מדויק שמאפשר לנו לפגוע, גם אם מדובר בסביבה מאוד קשה כמו באזור ג'נין, במחבלים עצמם. מה שעומד לצידנו זו האמינות. היא כרוכה בתחקיר, לפחות ראשוני, שלוקח זמן. ישראל מספיק הגונה כדי לקרוא לחקירה אמינה, משותפת, עם פתולוג מוסכם. אם הפלסטינים יחליטו לקבור את העיתונאית ללא שום בדיקה משותפת, זה כדי להמשיך בנרטיב השקרי.

שירין אבו עאקלה, עיתונאית אל ג'זירה שנהרגה בג'נין
חייבת להתבצע חקירה משותפת - לפני הקבורה, שירין אבו עאקלה, עיתונאית אל ג'זירה שנהרגה בג'נין

לוחמי צה"ל מגיעים, בדרך כלל, למקום כמו ג'נין כדי לפגוע במחבלים על בסיס מודיעין מדויק. כפי שניתן להתרשם כרגע, הירי הוא ירי פרוע מצד החמושים הפלסטינים. כמו בכל אירוע, התגובה הראשונה של הפלסטינים היא הסתה והטלת בוץ על צה"ל. מה שבאמת מתבקש כרגע זו חקירה משותפת עם הרשות הפלסטינית, שכבר הודיעה שהיא מסרבת לכך - כנראה כי הם חוששים שהאמת תתגלה. בינתיים, קל להם להשמיץ את צה"ל ולהמשיך בתעמולה. אם לא תתבצע חקירה יסודית והעיתונאית תיטמן בקבר, התעמולה תימשך ויהיה קשה מאוד להגיע לחקר האמת על בסיס תחקיר אמין.

>>> אלוף (במיל') עמוס גלעד משמש כראש המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) באוניברסיטת רייכמן, לשעבר דובר צה"ל, כיהן כראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, כראש חטיבת המחקר באמ"ן ומתאם פעולות הממשלה בשטחים