העיתונאית שירין אבו עאקלה שנהרגה הבוקר (רביעי) בתקרית הירי החריגה במחנה הפליטים בג'נין היא אחת מהוותיקות בתחנת הטלוויזיה אל-ג'זירה. אבו עאקלה היא פלסטינית בעלת אזרחות אמריקנית שנולדה ב-1971 במזרח ירושלים, ומסקרת את הנעשה ברשות הפלסטינית מ-1997, כולל מבצעים, האינתיפאדה השנייה והמשברים בתוך הרשות.

מדובר בכתבת ותיקה ואהודה ברחוב הפלסטינית, והיא הוצבה בעיקר ברמאללה. אבו עאקלה דיווחה מהשטח על עשרות אירועים, והייתה מזוהה עם הצד הפלסטיני. היא הייתה בין הנשים הראשונות שסיקרו את הזירה הפלסטינית מתוך השטחים. בדור שלה היו נשים בודדות בלבד שממש הגיעו לקו העימותים.

עיתונאית אל ג'זירה נהרגה בחילופי אש בג'נין (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
בין הנשים הראשונות שסיקרו את הזירה הפלסטינית. שירין אבו עאקלה | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

אבו עאקלה למדה באוניברסיטת ירמוכ בירדן, ולאחר מכן עבדה בכמה כלי תקשורת פלסטיניים, בהם רדיו קול פלסטין, ערוץ הלוויין עמאן וכלי התקשורת של אונר"א. שגריר ארה"ב בישראל כתב כי "אני עצוב מאוד לשמוע על מותה של העיתונאית האמריקנית והפלסטינית. אני קורא לחקירה יסודית של נסיבות מותה ופציעתו של לפחות עיתונאי אחד נוסף היום בג'נין".

 

הבוקר נהרגה אבו עאקלה במהלך חילופי אש שהתפתחו בין כוחות צה"ל לחמושים במחנה הפליטים בג'נין. על פי הדיוווחים, העיתונאית נפגעה בראשה, ועיתונאי אחר, עלי אלסמודי, נפצע מירי בגבו. בצה"ל הודיעו שהחיילים השיבו אש לעבר חשודים שפתחו באש מסיבית לעברם והשליכו מטענים. מאז מותה של אבו עקאלה: גל פתוח באל-ג'זירה

בצה"ל מעריכים כי העיתונאית נהרגה מאש פלסטינית, וגורמים בצבא הציעו לבצע חקירה מהירה באופן משותף עם הרשות הפלסטינית - ונדחו. ואליד אל-עומרי מנהל אלג'זירה ברשות הפלסטינית וגם בישראל, אמר כי "שירין מתה אחרי שצלף מכוחות צה"ל ירה לעברה, בעת שסיקרה את האירועים בג'נין".

עיתונאית אל ג'זירה נהרגה בחילופי אש בג'נין
עיתונאים מתבשרים על מותה של אבו עאקלה
שירין אבו עאקלה, עיתונאית אל-ג'זירה שנהרגה בג'נין
מסקרת את התחום מ-1997. שירין אבו עאקלה בתחילת דרכה

ברשת פתחו עם מותה של אבו עאקלה בגל שידורים פתוח, במהלכו דיווחו כי היא נורתה "בדם קר" על ידי הכוחות הישראליים, וכי מדובר ב"פשע מחריד המפר נורמות בין-לאומיות". בעקבות מותה של אבו עאקלה הכריזו בג'נין על שביתה כללית.

התקרית הטרגית אירעה במהלך פעילות צה"ל לביצוע מעצרים במחנה הפליטים שהסתיימה ללא נפגעים בקרב הלוחמים. מתיעוד של הרגעים לאחר שנפגעה העיתונאית נראה כי היא לבשה אפוד מגן עם הכיתוב "PRESS". יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן האשים את ישראל, ואמר כי היא האחראית המלאה למותה של העיתונאית. גם חמאס והג'יהאד האסלאמי גינו את מותה של העיתונאית. "זהו פשע של הכובשים הציונים", מסרו.