טפט שלישיית הגמר (צילום: mako)
מריחים את הגמר | צילום: mako

שלושת הפיינליסטים של העונה התשיעית כוכב נולד - לירון רמתי, חגית יאסו ודוד לביא, הכריזו אמש רשמית על השירים אותם יבצעו בגמר. בהשוואה להמלצות שלי כאן מלפני יומיים - נראה ששלושתם בחרו בחירות ראויות.

המלצתי ללירון רמתי לבחור בשיר של זהר ארגוב ובשיר של שלמה ארצי, והוא אכן עשה זאת, אם כי שירים אחרים ובהצלבה - השיר השקט יהיה של זהר והשיר הקצבי של ארצי. המלצתי לחגית יאסו ללכת על עפרה חזה והיא אכן עשתה זאת, אם כי בבלדה ולא ב"Upper". דוד לביא בחר בשיר אחד ותיק והמנוני ושיר אחד חדש יותר, שמשתייך למה שנהוג לכנות "רוק איכותי" - בדומה להמלצות.

לירון רמתי

אין תמונה
יש לנו ארץ, למה עוד אחת? לירון רמתי

"לבד יושבת" (במקור: זהר ארגוב)
אין עוררין על היכולת של לירון רמתי להגיש בלדות בצורה משובחת, והפעם עומד לזכותו כאן גם החיבור הרגשי לשיר - אותו בחר כדי להקדיש אותו לדודה שלו, אותה הוא מכנה "האמא השניה שלי", שהתאלמנה מדודו. אם הוא לא יטבע בבריכת הרגש שסידר כאן לעצמו רמתי יוכל לתת ביצוע מצוין, מה גם שמדובר בשיר הראשון שלו בערב הזה. ובסוף בסוף - זה לירון רמתי שר זהר ארגוב - מה צריך יותר מזה.

"ארץ חדשה" (במקור: שלמה ארצי)
לבי לבי לרמתי. כולי תקווה שיצליח, עם הקול שלו, להחזיק את הנאמבר הזה, שעומד להיות אחד הפיצוציים בתולדות הגמרים. לא היה לנו שלמה ארצי בגמר כוכב נולד מאז "שדות של אירוסים" של יהודה סעדו בגמר העונה השלישית. תסמכו על עמוס בן-דוד שהעיבוד כאן יהיה עיבוד מנצח, תסמכו על עם ישראל שאוהב את השיר הזה מאוד (ולא בטוח שהוא מבין למה התכוון ארצי ב"יש לנו ארץ, למה עוד אחת?"), עכשיו רק צריך שהקול של רמתי יחזיק מעמד.

דוד לביא

דוד לביא – גשר על נהר גועש (תמונת AVI: mako)
מי שהייתי מי שעכשיו. דוד לביא | תמונת AVI: mako

"פנים ושמות" (במקור: דני רובס)
בחירה נאה של שיר ראוי, עם טקסט שדוד לביא בטוח מתחבר אליו אישית ("מי שהייתי, מי שעכשיו..." וכל הקטע עם ההורים). אני בטוח שדוד ישיר את זה יפה, ויצליח לרגש גם צופים צעירים שלא סגורים על המקור של דני רובס. מצד שני, אני חושש מביצוע שיישאר עייף מדי ולכן הנאמבר הזה חייב לגדול לקראת הסיום, ולביא צריך לגדול איתו בביצוע, לשיר אותו לקראת הסוף כמו שאוהד שרגאי היה שר אותו - כאילו חייו תלויים בכך.

"מבול" (במקור: רונה קינן)
אני מבין את המשיכה החזקה שיש ללביא לשיר הזה, אותו ביצע באודישנים, ואת הרצון לסגור מעגל, אבל אני הייתי בוחר שיר אחר, מוכר יותר. מנגד, מרגע שהבחירה כבר נעשתה - אני לא דואג. לביא יהיה וירטואוזי בהגשה וככל שהנאמבר יתקדם השיר יהפוך מבלדה שקטה לבלדת רוק רועשת ומפוצצת, כולל, כמובן, איך לא, "פאוזת ניצנים" לפני הפזמון האחרון, לפני ה - "והכל יקפא, פתאום, אם יהיה לנו רגע...", אותו לביא והבינלאומיות יפגיזו בבום. יהיה נינט.

חגית יאסו

חגית יאסו – רק החיים (תמונת AVI: mako)
מישהו הולך תמיד איתה. חגית יאסו | תמונת AVI: mako

"מדברים בשקט" (במקור: אורטל אופק בפרויקט של עידן רייכל)
מבחינתי חגית יאסו היא הנעלם הגדול של הגמר הזה, משום שלאורך העונה היא לא היתה יציבה. היו לה ביצועי-על כמו "שירו של שפשף", "עומד בשער" ו"עטור מצחך", ולצדם ביצועים חלשים. קשה לחזות מראש איזו חגית יאסו תגיע לגמר - הפוטנציאל העצום להיות זמרת גדולה ששרה נכון ומרגשת, או הנערה שעוד לא בשלה.

הבחירה ב"מדברים בשקט" היא "ללכת 'עם' אבל להרגיש 'בלי'". כן להיות האתיופית הראשונה בגמר כוכב נולד ולעשות מחווה לפרויקט המוזיקלי שהביא את המוזיקה האתיופית למרכז המפה של המוזיקה הישראלית - זה ה'עם'. ה'בלי' - הוא לבחור בשיר שביצעה במקור דווקא אורטל אופק, ולא כברה קסאיי. ורק חסר שיאסו תנסה להשחיל כאן בית באמהארית - כי האמהארית שלה לא נשמעה עד היום טוב, היא פשוט גדלה בעברית.

מבחינת ביצוע - אני משוכנע שהעיבוד כאן לא יישאר רק שקט, וכאן תיבחן יאסו - ביכולת שלה להוכיח את עצמה כזמרת בגמר, כשהבעיה הגדולה היא חוסר היציבות.

"מישהו הולך תמיד איתי" (במקור: עפרה חזה)
גם השיר השני של יאסו הוא בלדה, אבל זו בלדה עם פוטנציאל להפוך להמנון. וכאן חגית צריכה להיבנות כזמרת שיכולה להרים קהל, יכולה לסחוף, יכולה לנצח. אסור לה לפחד. היא צריכה להכין את הקרקע עם בית ופזמון שקטים, ואז להשתחרר, לנצל את היכולת שלה לפתוח את הקול ולהגיע איתו לנאמבר עוצמתי, כמו שעמוס בן דוד מתכנן (כך אני מנחש). לאורך העונה יאסו הגיעה לכל מיני שיאים דווקא כשהיא פתחה, למרות שלכאורה זו לא המומחיות שלה. בכל מקרה - יהיה מאוד מעניין איתה בגמר הזה.

>> מי מנצח לפי ממוצע הציונים לאורך העונה?