אין תמונה
בחורות עירומות בקליפים של ג'סטין טימברלייק ורובין ת'יק

בימים האחרונים סוערת אמריקה סביב הקליפ של ג'סטין טימברלייק “Tunnel Vision", שיצא בשבוע שעבר ומציג על המסך סדרה של בחורות חשופות חזה. אחרי כמה ימים בהם צונזר הקליפ מיוטיוב החליטו לבסוף באתר הסרטונים הגדול בעולם להרשות את פרסומו, עם הגבלת הצפייה לגיל 18 ומעלה.

איך זה ייתכן, והרי ליו טיוב יש מדיניות רשמית שבאה למנוע עירום בקליפים. הסיבה הרשמית לכך היא שמדובר בסוג של אמנות. "יש לנו יוצאים מהכלל בנוגע לעירום, אשר הוא מוצג בצורה חינוכית, תיעודית או בהקשר אמנותי, והוא מלווה באזהרות הראויות ובהגבלת גיל", אמר נציג של יו טיוב לאתר של "פוקס".

ג'סטין טימברלייק עם עירום נשי שנחשב ל"אמנות"

אלא שכוכב פופ אחר, רובין ת'יק (Robin Thicke), העלה גם הוא לפני חודשיים לרשת קליפ עם בחורות עירומות, חשופות חזה, ללהיט הגדול שלו “Blurred Lines" (עם פארל וטי.איי), קליפ שהקונספט הויזואלי שלו דומה מאוד לזה של טימברלייק. אולם בעוד שהקליפ של טימברלייק אושר ונחשב ל"אמנות" - הקליפ של רובין ת'יקי צונזר והוכנס ל"רשימה השחורה" של הקליפים. במקומו קיים ביו טיוב קליפ מצונזר של אותו השיר, שנערך מחדש כדי להתאים לסטנדרטים הנדרשים באתר הפופולרי. האם יו טיוב, וגוגל ששולטת בה, מפעילות כאן סטנדרטים כפולים ועושות איפה ואיפה בין כוכבי פופ?

הרשת גועשת סביב העניין, ובלוגרים מספקים הסברים מסוגים שונים. יש הטוענים שיו-טיוב מעדיפה ללכת עם אמן גדול ומפורסם כמו טימברלייק ומחשיבה פחות זמר פופ עולה כמו ת'יק. אחרים טוענים שהקליפ של טימברלייק בהחלט "יותר אמנותי" מזה של ת'יק אבל גם "יותר דבילי".

רובין ת'יק עם עירום נשי שנחשב למעודד אונס

טענה אחרת גורסת שמה שמפריע אצל ת'יק הוא השילוב בין העירום לבין הטקסט, שעלול להישמע כאילו הוא מעודד אונס: "I know you want it / But you're a good girl / The way you grab me, must wanna get nasty", והשילוב בין הטקסט לתמונה יוצר עבורו את הבעיה בגלל המסר שמתקבל בחיבור ביניהם. ברור שלקליפ שמעודד אונס אין מקום ביו טיוב (ולא באף מקום אחר), ובהקשר הזה יו טיוב מנסה לחשוב מראש כיצד יגיב הציבור לאישור שהיא תיתן לקליפ שנחשד ככזה, כך נטען.

>> האם ריהאנה צריכה להוות מודל לחיקוי למעריצים?