מיי פיינגולד על הבמה (צילום: EBU - eurovision.tv)
"שרפה את הבמה". מיי פיינגולד והרקדניות על במת חצי גמר האירוויזיון | צילום: EBU - eurovision.tv

אוי, כמה חבל שזה נגמר ככה. מיי פיינגולד לא עלתה הערב לגמר תחרות האירוויזיון בקופנהגן שבדנמרק, למרות ביצוע חזק לשיר "Same Heart", שיר דאנס-רוק עוצמתי שכתב והלחין רמי תלמיד ועיבד והפיק מוזיקלית אבנר חודורוב.

מיי פיינגולד, שהיתה עצמה מוצלחת מאוד, הגיבה מיד אחרי הכישלון בהצבעה: "ירדתי מהבמה בתחושה שהצלחתי לעשות את שלי, הדרך הייתה ארוכה, ודרשה המון ממני ומכל הצוות שעבד איתי. כמו בכל תחרות, התוצאות הסופיות אינן בשליטתנו ואני מצידי עשיתי כמיטב יכולתי. תודה לכולם על הפירגון והתמיכה, זה לא מובן מאליו".

נציגת ישראל לא תתמודד בגמר האירוויזיון, שיתקיים במוצאי שבת, אחרי שלא הצליחה להיות בין 10 המדינות הראשונות (מבין 15) בחצי הגמר השני של התחרות. מדובר בהפסד מפתיע, אחרי שפיינגולד הובילה בתמונת הסיכויים לפי מעריצי האירוויזיון(מקום 3)  והעיתונאים (מקום 1), ונתנה ביצוע מעולה.

מיי פיינגולד בחצי הגמר: ביצוע מצויין, שואו מעולה

מיי פיינגולד עלתה לבמה כשיר השני של חצי הגמר, נראתה נהדר מבחינת האיפור, השמלה והתסרוקת, שרה היטב ונתנה שואו מצויין. היא שילבה בין קול חזק ונמוך, שירה מדויקת שעלתה בטונים בהתאם להתפתחות השיר, מבטא סביר ומעלה באנגלית, כריזמה מתפרצת ונוכחות בולטת, והרבה תנועה וכוח נשי מתפרץ.

פיינגולד היתה מאוד מפוקסת ומחודדת ו"שרפה את הבמה", זזה והחליפה כיווני תנועה, כשצמד הרקדניות שהופיעו איתה, מרין טרמץ ושרון לגזיאל, מלוות אותה מהפזמון הראשון, והמצלמות מתמקדות בה, בסיבוב, ומכמה זוויות משתנות.

בלטו לעין תנועות אצבעות יד שמאל של פיינגולד, שחזרו על עצמן לאורך הביצוע, כשהיא אוחזת במיקרופון בידה הימנית. היא הביטה ישירות לתוך המצלמות וידעה היטב איזו מצלמה מצלמת אותה בכל שנייה. התאורה המרהיבה מהרצפה והתקרה, החליפה צבעים מכחול, לאדום ולכתום, וגשם של נצנוצי "פליקרים" שטף את האולם, כשפיינגולד טיפסה גבוה וחזק עם השיר.

רגע השיא של ה"נאמבר" הגיע בסיום, כשפיינגולד והרקדניות התקדמו אל הקהל על במת ה"קאט ווק", וסיימו אותו בטופ. הקהל באולם הריע לה בעוצמה ומיי נפרדה ממנו ב"Thank You". אפשר לומר שהיא שיחקה אותה.

מיי פיינגולד בחזרה שניה באירוויזיון (צילום: eurovision.tv, EBU)
""ירדתי מהבמה בתחושה שהצלחתי לעשות את שלי". מיי פיינגולד | צילום: eurovision.tv, EBUהאם ישראל צריכה לפרוש מהאירוויזיון?

האכזבה הערב מצטרפת לשלוש שנים רצופות ומתסכלות, בהן נציגי ישראל כשלו בהעפלה לגמר תחרות השירה האירופית. אולם בניגוד לשנים אחרות, השנה הסיבה שנציגי מדינות אירופה לא הצביעו לישראל לא יכולה להיות אך ורק מוזיקלית. זה פשוט לא ייתכן, כיוון שמי פיינגולד נתנה שואו וביצוע מרשימים מאוד, טובים בהרבה מכמה וכמה מהמתחרים שלה הערב; הביצוע הישראלי הטוב ביותר באירוויזיון מאז שירי מיימון לפני תשע שנים עם "השקט שנשאר".

האם הסיבות להצבעה האנטי-ישראלית הן פוליטיות? האם זה קשור לחרם התרבותי? לכיבוש? להאשמה באפרטהייד? או לשנאת ישראלים ושנאת יהודים (אנטישמיות)? לא ברור. אבל מה שכן ברור הוא שההצבעה נגד ישראל היא לא עניינית. אז אולי הגיע הזמן שישראל תפרוש מהאירוויזיון. הממשלה הרי כבר החליטה שבשנה הבאה סוגרים את רשות השידור - הנה ההזדמנות לעזוב את התחרות, שבה נותנים לנו להשתתף, אבל כבר מזמן לא מפרגנים לנו, גם כשמגיע לנו.

בגמר האיריוויזיון במוצאי שבת, בו לא תתמודד נציגת ישראל, ישתתפו 26 מדינות - עשר עולות מכל חצי גמר, יחד עם המארחת דנמרק וחמש "המדינות המממנות" - אנגליה, צרפת, גרמניה, איטליה וספרד.

מיי פיינגולד באירוויזיון (צילום: (Andres Putting (EBU)
ביצוע מצויין, הצבעה לא עניינת, אולי הגיע הזמן לפרוש? מיי פיינגולד על הבמה באירוויזיון | צילום: (Andres Putting (EBU

עוד מיי פיינגולד והאירווזיון ב-mako