איימי וויינהאוס (צילום: Neil Mockford, GettyImages IL)
אלבום שלישי בדרך? איימי ווינהאוס | צילום: Neil Mockford, GettyImages IL

איימי ווינהאוס טרם נקברה וכבר עכשיו מתחילים לצפות באנגליה להוצאת אלבומה השלישי. ווינהאוס, כידוע, הקליטה אלבום חדש ששיריו נשארו בינתיים ברמת ה"דמו" - כלומר סקיצה שהיא לפני הפקה מוזיקלית מלאה ולפני הקלטות השלמה. העיתונות הבריטית מדווחת שמספר השירים שווינהאוס הקליטה לאלבום זה לא ידוע, אך מדובר ב"הרבה חומר".

ציפייה גדולה בקרב המעריצים

לגבי פרסום והוצאת האלבום לאור - בבריטניה שוררת הסכמה כי רק הוריה של ווינהאוס - מיץ' וג'ניס ווינהאוס, רשאים לקבוע איך, מתי והאם בכלל ייצאו הקלטות אלו לאור. בניגוד לפרשת מותו של מייקל ג'קסון, כאן ככל הנראה לא יצוצו ריבים בין בני המשפחה בשאלת האחריות והסמכות שבהוצאת חומרים חדשים של הכוכבת המנוחה.

בבריטניה ובקרב מעריציה של ווינהאוס בכל העולם קיימת ציפייה לאלבום, שאם אכן ייצא יהיה כאמור השלישי של ווינהאוס אחרי "Frank" מ-2003 ו"Back To Black" מ-2006. "יש הרבה מאוד ציפיה מצד המעריצים לאלבום הזה, ומזה הוריה של איימי לא יכולו להתעלם", נאמר בעיתונות הבריטית.

פוטנציאל מסחרי עצום

כמובן שלמערכת השיקולים של משפחת ווינהאוס ייכנס הפוטנציאל המסחרי העצום שיש לאלבום כזה, שהיה אמור להיות מבחינתה של ווינהאוס מעין אלבום המשך ל"Back To Black" הקלאסי שלה. המשפחה, יחד עם המוציא לאור, צפויה להיות הניהנת העיקרית מרווחים שיצוצו ממכירתו.

האלבום הקלאסי של איימי ווינהאוס "Back To Black", שכלל את רוב להיטיה, נמכר עד כה ב-2.95 מיליון עותקים בבריטניה בלבד וב-2.3 מיליון עותקים בארה"ב. ביממה וחצי שחלפה מאז מותה של ווינהאוס חזר האלבום לטבלת מכירות האלבומים בבריטניה והתמקם במקום ה-59.

במקביל זינקו בהצפיות בקליפים של ווינהאוס ביו טיוב. הקליפ הרשמי לשיר הנושא "Back To Black" נצפה 2 מיליון פעמים ביממה האחרונה. הקליפ הרשמי ללהיט "Rehab" רשם מספר דומה.

שייכת ל"גדולים ביותר"?

כמו בבריטניה התפתח ביממה האחרונה דיון בין מומחים למוזיקה בסוגיה - האם איימי ווינהאוס ראוייה להיכלל בקבוצת "האמנים הגדולים ביותר".

המצדדים בכך טוענים שאיימי וטוינהאוס כבר היתה ממילא במועדון הזמרים הגדולים בכל הזמנים הודות לקול הגדול והמיוחד שלה והודות לעובדה ששיריה שהפכו ל"סטנדרטים" מוזיקליים - אלה, נאמר, מציבים אותה במעמד הנחשק.

מנגד טוענים אחרים שהקריירה של ווינהאוס  היתה קצרה מדי ונפח גוף העבודה שלה כזמרת קטן מדי כדי להכליל אותה בפנתיאון האומנים הגדולים. השאלה היא האם חומרים שייצאו לאחר מותה יטו את הכף בויכוח.

>> מארק רונסון נפרד מאיימי ווינהאוס; שהצטרפה ל"מועדון ה-27" הנורא