ליידי גאגא גראמי 2010 (צילום: Larry Busacca, GettyImages IL)
אלטון ג'ון שינה עבורה מילים ב"your Song". ליידי גאגא | צילום: Larry Busacca, GettyImages IL

את טקס הגראמי ה-52 שנערך הלילה בסטייפלס סנטר בלוס אנג'לס חתמה הפתעה מוחלטת. את הפרס הגדול ביותר, פרס האלבום הטוב ביותר שהיה אמור ללכת לביונסה או לליידי גאגא, הוענק דווקא לטיילור סוויפט שכנראה ממשיכה להנות מרחמי הקהל האמריקאי לאחר התקרית המביכה עם קניה ווסט בטקס ה-VMA. סוויפט סיימה את הערב עם 4 פרסים סך הכל. הנציג הישראלי שלנו, אורן לביא, למרות הקליפ המצוין שעשה, הפסיד את הפסלון היוקרתי לבלאק דיי פיז בקטגורית הקליפ הטוב ביותר.

אבל אין ספק שאת ההצגה לקחה ליידי גאגא כי אם פספסתם את מופע הפתיחה של הטקס, לא ראיתם מופע גרנדיוזי וצבעוני בחייכם. גאגא, המלכה החדשה של המוזיקה, כובשת את במת הגראמי בעיבוד מחודש לשיר "פוקר פייס" כשהיא נמצאת במפעל לתהילה. קופצת, רוקדת ושרה כמו שרק היא יכולה, מושלכת הגאגא לבור על ידי המספר של המופע, בטענה שהיא מפלצת אך יוצאת מיד, כשהיא ישובה על כסא ליד פסנתר דו כיווני ובצידו השני יושבת המלכה האמיתית של אנגליה –סר אלטון ג'ון.

אלטון ג'ון מעריץ את ליידי גאגא

אלטון ג'ון ביצע עם גאגא את שירו הגדול "Your Song" ושינה לכבודה את המילים, במשפט שמסכם את העשור שחלף – "How wonderful life is when gaga is in the world". ליידי גאגא סיימה את הערב עם 2 פסלונים על שיר הדאנס הטוב ביותר עם "Poker Face" ובכך גברה על מדונה ובריטני ספירס, וזכתה אף בפרס האלבום הדאנס הטוב ביותר.

אי אפשר לעבור שום טקס השנה, מבלי לציין את מותו של מלך הפופ, מייקל ג'קסון. את ג'קסון, שזכה במספר הרב ביותר אי פעם של פרסי גראמי בשנה אחת, שמונה פרסים, הציג ליינול ריצ'י שהזמין את סלין דיון, קארי אנדרווד, אשר, ג'ניפר האדסון וזמרים נוספים שביצעו את השיר "The earth song" בשילוב קולו של מייקל ג'קסון.

מייקל ג'קסון בתלת-מימד

בנוסף לשיר, הוקרן הוידאו קליפ של השיר בתלת מימד והקהל חבש את המשקפים המוזרים שסיפקו פן משעשע למחווה, שהיתה יותר מרגשת לולא אפקט התלת מימד. עם סיום השיר, פרינס ופריס, ילדיו של המלך, קיבלו בשמו את פרס מפעל החיים והוסיפו עוד מסמר קיטשיות לארונו, ועוד כמה מיליוני דולרים כשקידמו את הסרט שיצא עכשיו בגרסת ה-DVD.

ההקדמה שכוכב "המנטליסט", סיימון בייקר, ערך לביונסה אכן מתאים לכוכבת-על במעמדה, שבעזרת כשרון ואמביציה מטורפת הגיעה למה שהיא היום ולהופעה בלתי נשכחת בטקס, בה שילבה את אלאניס מוריסט, אלוהים בפני עצמה, בשיר המצוין של "you ought to know" עם שירה "if I were a boy". ביונסה יצאה מהערב עם 6 פסלונים לחיקה אשר ביניהם גרפה את פרס שיר השנה עם השיר "Single Ladies" ואלבום ה-R&B הטוב ביותר.

הבלאק אייד פיז בסטייל של הפט שופ בויז

ביונסה, גראמי 2010 (צילום: Kevin Winter, GettyImages IL)
6 פסלונים וקאבר לאלאניס מוריסט. ביונסה | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL

הבלאק אייד פיז, שזכו ב-3 פרסים אשר כללו את אלבום הפופ הטוב ביותר ואת הפרס שהיה צריך ללכת לאורן לביא, החליטו לעלות במסכות ולבוש עתידני משהו ולשלב בשירם "I gotta feeling", צילומי וידאו של מעריציהם שהוקרנו במסכי הענק באולם ה"גראמי" והציגו לנו את העתיד המורכב מאנשים לבושים כרובוטים ורוקדים בכוריאוגרפיה מכאנית ומונוטונית. אם זה העתיד שלנו, תעצרו את הרכבת אני רוצה לרדת.

אחת מהתופעות שלא מובנות לי, היא הישרדותה של פינק בעולם המוזיקה. לא שאני מזלזל בה, אבל בעולם של ליידי גאגא, פינק מחפשת את מקומה בנרות. אולי זו הסיבה שהחליטה לעלות בלבוש אמא תרזה, וסוג של חיקוי לשמלה שלבשה קיילי מינוג בטקס הVMA בעשור הקודם. ההופעה של פינק שילבה אקרובטיקה באוויר וגשם, אשר לבסוף השאיר אותה כמעט בחליפת יום ההולדת רטובה, תלויה בין שמים וארץ.

זוכים נוספים בקטגוריות שונות: שיר הרוק הטוב ביותר – Use somebody – King of leon, אלבום הרוק הטוב ביותר –Green day - 21st Century Breakdown , אמן הראפ הטוב ביותר – .Jay-Z.

אגב, כל היודע דבר על מקום הימצאה של אחת, בריטני ספירס, מוזמן להתקשר למארגני טקס ה"גראמי" - הם עדיין מחפשים לאן היא נעלמה.

בון ג'ובי בשיר לפי בחירת הקהל

אמנים נוספים שהופיעו במהלך הערב היו בון ג'ובי, באחת ההופעות הבודדות שלו בטקס הגראמי אי פעם, ביצע שיר שהצופים בחרו במהלך כל הטקס – "Living on a prayer". אמינם, שסיכם את הערב עם 2 פרסים שאחד מהם עבור אלבום הראפ הטוב ביותר ועוד זמרי קאנטרי וזמרים נוספים שאינם מוכרים בארץ.

טקס הגראמי משלב את כל הז'אנרים במוזיקה העולמית ומכיל כעשרים סוגות אשר בכל סוגה יש בין 4-5 פרסים להעניק. אכן ניכר כי הפרס היוקרתי רוצה לחלק לכל היוצרים האפשריים ויוצר עבורם קטגוריות שונות ולעיתים משונות. אחת הקטגוריות היותר מוזרות היא אלבום השירים המדוברים הטוב ביותר הכולל פואטיקה בהקראה, סיפורים מוקלטים וכדומה בה זכה מייקל ג' פוקס (כוכב "בחזרה לעתיד", "ספין סיטי" ו"קשרי משפחה" בזמנו) על ההקלטה "Always Looking up".

שיר שומרון (צילום: Larry Busacca, GettyImages IL)
השחקנית שיר שומרון, שכיכבה בקליפ של אורן לביא, בצעידה על השטיח האדום בכניסה ל"גראמי 2010" | צילום: Larry Busacca, GettyImages IL