"אני לא יודעת איך להגיב, זה פשוט מטורף": נס וסטילה הגיעו השבוע (48) למקום הראשון בהיטליסט - מצעד המוזיקה הרשמי של ישראל, עם "חרבו דרבו", שבועיים בסך הכל מאז שיצא. הבוקר הם קיבלו את הפסלון על המקום הראשון. "אתה עושה דבר כזה לא ממקום שאתה מצפה בכלל לפרס", מספרת נס, "אני לא חשבתי על הרגע הזה, אם זה יקרה או יכול לקרות, אז זה ממש מפתיע לפתוח ככה את הבוקר".

זו לא הפעם הראשונה ששיר של נס וסטילה מבלה במקום הראשון. "תיק קטן" הלהיט שהפך את המדינה, היה סך הכל 7 פעמים במקום הראשון (והוכתר גם ל"פיק השנה" במצעד השנתי של היטליסט יחד עם רדיו ת"א). צמד הראפרים הם הראשונים שמגיעים למקום הראשון פעמיים מאז ההשקה.

"יש הרבה מצעדים מדהימים, אבל זה המצעד שאני באופן אישי הכי מעריך ומחזיק ממנו", משתף סטילה על המצעד שהושק על ידי mako בשנה שעברה ומשלב את נתוני ההאזנות בסטרימינג (יוטיוב, ספוטיפיי, ועוד) יחד עם שעות השיא של תחנות המוזיקה ברדיו. "כשאני רואה את השירים במצעד אני מבין שזה... אני מאוד מחובר לקרקע מאוד מאמין ואוהב את הקהל שבשטח. מה שקורה שם הרבה יותר מעניין אותי מכל איזה פרס כזה או אחר, אבל הפסלון הזה מייצג את מה שקורה בשטח, זה היופי שלו.

כמו מרבית האמנים בישראל, נס וסטילה חורשים את הארץ בהופעות בבסיסי צה"ל ועסוקים בהרמת המורל של החיילים. למזלם, השיר שלהם תפס בול את המומנט התרבותי ולפי מה שהם חווים, הם הצליחו במשימה. "אנשים לא מפסיקים לגשת אליי, לא רק בהופעות", נס מספרת, "ולהגיד לי 'הייתי בסיטואציה כזאת וכזאת, על הגבול בלבנון או בעוטף עזה ואני שומע את השיר ופתאום אני נכנס לראבק, אני הולך להשתגע על המשימה שלי'. אני אומרת לך, אנשים תופסים אותי ומספרים לי סיפורים כאלה ואני תופסת את הראש ואומרת איזה עוצמות יש לשיר הזה, כמה זה מרגש".

לסטילה חשוב להבהיר שהם האמנים שחתומים על השיר אבל בפועל הוא לא שלהם: "השיר הזה ובטח בתקופה הזו, זה מה זה לא שלנו, זה של כוחות הביטחון, זה של החיילים. שיבואו לקחת את הפסלון".

נס וסטילה (צילום: Nirgalife)
נס וסטילה | צילום: Nirgalife

אז "חרבו דרבו" להיט המדינה החדש שלנו, אבל לפני כשבוע גילינו שהוא מכה גלים לא רק בישראל, אלא גם מעבר לים. כשצמד המשפיעניות סימי אנד הייז לכלכו עליו באינסטגרם מול מיליוני העוקבים שלהן וכינו אותו כ"חוסר לב מיליטנטי ומגעיל". "קודם כל, אני עדיין לא הבנתי מי אלה, מה הן רוצות מהחיים של עצמן ואיך קוראים להן בכלל", מגיב סטילה בביטול מוחלט. אחת הן בת הזוג של דה וויקנד, כל האנטישמים עלינו, כל החארות".

אבל מתברר שגם למתקפה מצמד המשפיעניות, הייתה השפעה חיובית: "חוץ משיווק בחינם הן לא עשו כלום, ויותר מזה, אחרי שהן העלו את הסטורי, זה הגיע למלא יהודים בעולם. אנחנו מקבלים מלא הודעות באנגלית מיהודים בארצות הברית ומקומות אחרים. יש גם תגובות של פרי פלסטיין, אבל קטן לעומת מה שהשיר עשה גם לאנשים מסביב לעולם. בין אם זה ישראלים שכבר לא גרים פה או יהודים מהתפוצות וזה מדהים בעיני, וזה עשה לנו רק טוב. אז סימי והייז, תמשיכו - אנחנו ממש בעד".

שילוב הנשים בצה"ל חזר להיות במרכז השיח בחודשיים האחרונים. קיבלנו לא מעט עדויות של לוחמות בטנק או "אזרחיות רגילות" שהצילו חיי אדם. נס אמנם ראפרית ולא לוחמת, אבל גם היא בתוך תחום שנשלט ברובו על ידי גברים. "אני חושבת באופן כללי בשנה האחרונה, ובמיוחד במלחמה הזו: הנשים שלנו מוכיחות לעצמן קודם כל ואז לכל המדינה, שאין חזקות כמוהן. אין, אין", היא מגיבה, "וכל מי שזלזל בהן לרגע, קיבל וואחד כאפה לפרצוף בתקופה האחרונה ולכבוד הוא לי לקחת חלק בזה בדרכי".