רוני דלומי בהופעה חיה (תמונת AVI: mako)
יש לה כבר שלושה שירים? רוני דלומי | תמונת AVI: mako

כפי שפורסם לראשונה ב-mako: הייצוג הישראלי באירוויזיון 2014 ייקבע על ידי ועדה של רשות השידור, שתבחר את הזמר, הזמרת או ההרכב, שייצגו את ישראל בתחרות האירוויזיון ה-59 שתתקיים ב-10 במאי בקופנהגן, דנמרק.

ראשי מוסדות רשות השידור - המליאה והועד המנהל - התכנסו אתמול (שני), והחליטו לוותר השנה על קדם-אירוויזיון מושקע, ולמנות "ועדת אירוויזיון" שתבחר את האמן המייצג. בועדה יישבו אנשי מקצוע מטעם רשות השידור והערוץ הראשון, יחד עם נציגים ממליאת הרשות ונציגי האמנים.

עדיין לא ברור מתי הועדה תתכנס לראשונה ותדון בשמות של אמנים מועמדים. מי שככל הנראה באים בחשבון השנה מבחינת רשות השידור הם שמות כמו הצמד TYP של עברי לידר ויונתן גולדשטיין, רוני דלומי, לינה מח'ול, מאיה בוסקילה (שוב), חגית יאסו, מירי מסיקה, חן אהרוני, התבורי'ס - שימי תבורי ובניו, מארינה מקסימיליאן (למרות שלא שירתה בצה"ל), ולדי בלייברג (שוב), ואולי גם נינט טייב ואסף אבידן.

הציבור ישלח לאמן את השירים

תום זואילי - typ (צילום: תום זואילי)
הציבור ישלח להם שירים? TYP | צילום: תום זואילי

אחרי שייבחר האמן שייצג את ישראל, תעשה פנייה לציבור הרחב לשלוח אל האמן שירים. שלושה שירים ייבחרו ויוצגו לקהל הרחב בתוכניות טלוויזיה של הערוץ הראשון - כלומר "קדם אירוויזיון פרטי", והציבור יבחר את השיר הזוכה מבין השלושה, ככל הנראה באמצעות הצבעה בסמסים.

כיוון המחשבה של רשות השידור כאן תמוה - מדוע שאמן ייאלץ לבחור שירים מתוך רפרטואר מפוקפק שיישלח אליו מהציבור, במקום לבוא עם שלושה שירים משלו, שהוא עצמו יצר, או יוצרים שעבדו איתו בעבר והוא סומך עליהם ומכיר את עבודתם.

הסוד השמור: מי יישב בועדת האירוויזיון

ניסיון העבר מלמד שלזהות חברי "ועדת האירוויזיון" יש משקל גדול בהכרעה הגורלית שתקבע מי ייצג את ישראל. בדרך כלל שומרים ברשות השידור בסוד את שמות חברי הועדה, כדי שלא יופעלו עליהם לחצים חיצוניים. אבל מדובר בסוד רק כלפי הציבור הרחב - אנשי תעשיית המוזיקה יודעים בדרך כלל מי יושב בועדה הקובעת.

השנה צפוי לשבת בועדה שופט בדימוס, כדי לפקח על פעילותה ולהראות כלפי חוץ שהיא מתנהלת באופן תקין. בפסטיבל הזמר שהפיקה הרשות השנה ישב בועדה השופט בדימוס שלי טימן.

כך למשל, "ועדת האירוויזיון" שהתכנסה לפני שנתיים, היתה זו שהעדיפה לשלוח לתחרות באזרבייג'ן את להקת "איזבו" ולא את מאיה בוסקילה, חן אהרוני או ולדי בלייברג. אז היו חברים בה שמות כמו יעקב נווה - יו"ר ועד האמנים במליאת רשות השידור, הזמרים נמרוד לב, גלעד שגב, מירה עווד ורוני ידידיה כנציגי האמנים (ידידיה ישב בה גם בכובע של שדרן רדיו), המפיקים יצחק זוננשיין, רינה חכמון וטל ארגמן מהערוץ הראשון, דרור קבלרו ראש מחלקת הבידור של הערוץ הראשון, שדרן הרדיו של רשת ג' עופר נחשון, רועי יחזקאל יו"ר מועדון חובבי האירוויזיון בישראל, ואלברט מרציאנו מ"תרבות השכונות" במשרד החינוך. מזכיר הועדה היה אז יואב גינאי, שכתב את מילות השירים "דיווה" ו"נדליק ביחד נר" ונחשב למומחה בתחום האירווזיון. כיום מכהן גינאי כראש מחלקת התוכניות של הערוץ הראשון.