חווה אלברשטיין 3, בנות חווה (צילום: רועי ברקוביץ')
הפרחים לחוה. חוה אלברשטיין, זוכת פרס מפעל לחיים מטעם אקו"ם | צילום: רועי ברקוביץ'

בשבוע שעבר הכריזו באקו"ם על צביקה פיק כזוכה בפרס למפעל חיים בתחום הזמר העברי, והבוקר מכריזים על הזוכה השנייה לשנה זו בפרס מפעל חיים - הזמרת והיוצרת הדגולה והמוערכת חוה אלברשטיין, על תרומתה ופועלה בתחום היצירה הישראלית. אלברשטיין תקבל את הפרס בטקס שיוקדש לזוכים בתחום המוזיקה הפופולארית ויתקיים ב 28 בפברואר.

נימוק בחירת וועדת השופטים של אקו"ם לבחירה בחוה אלברשטיין: "אי אפשר להסתכל על עולם התרבות הישראלי ולא לראות שם את חוה אלברשטיין במקום מרכזי. קולה הוא הקול של המוסיקה הישראלית כבר שנים רבות ושיריה הם במידה רבה פס קול החיים שלנו כאן. במהלך הקריירה שלה, שכוללת למעלה מ- 50 אלבומים, הגיעה חוה למחוזות רבים וביניהם שירת הארץ, שירי ילדים, מופעי במה ותכניות יחיד, שירי משוררים, שירים באידיש, באנגלית ושירים מתורגמים משפות זרות.

"כותבת על פניה המשתנות של הארץ ותופעות חברתיות"

"לאחר שנים שבהן היא ביצעה שירים שנכתבו על ידי מיטב היוצרים בארץ, לרוב על פי הצעותיה ובקשותיה, החלה חוה לכתוב בעצמה את שיריה באמצע שנות ה-80' וכתיבתה העצמאית רעננה וגיוונה את הרפרטואר שלה. ברגישות ובאומץ רב היא כותבת לא רק על עצמה ועל סביבתה הקרובה אלא גם על פניה המשתנות של הארץ ועל תופעות חברתיות שהיא לא יכולה להתעלם מהן. יכולת ההבחנה וההתבוננות שלה מוצאת ביטוי בכתיבתה הייחודית שמצטיינת בלשון בהירה, מדויקת ועשירה בדימויים.

"החיבור שלה למוזיקאים צעירים שמלווים אותה בהקלטות ובהופעות הופך אותה לחוליה מקשרת בין העבר להווה במוזיקה ובתרבות הישראלית.  ועל כל אלה ועוד, החליטה הוועדה להעניק לחוה את פרס אקו"ם על מפעל חיים בתחום הזמר העברי לחוה אלברשטיין".

חוה אלברשטיין - שירי ארץ ישראל, שירי משוררים, פולק, רוק ויידיש

אין תמונה
חוה אלברשטיין בעטיפת האלבום "צמח בר"

חוה אלברשטיין אחראית כזמרת מבצעת וכיוצרת לקלאסיקות ישראליות כמו "לו יהי", "כמו צמח בר", "לכל איש יש שם" ו"החול יזכור", שעד היום מרטיטים לבבות, היא שרה את נופי הארץ הזו ב"בשביל אל הבריכות", "קולות", "פרח הלילך", "משירי ארץ אהבתי", "מרדף", "חופים", שרה שירי משוררים אל-מותיים כמו "את תלכי בשדה" ו"פגישה לאין קץ" ,ועוד רבים מאוד.

בהמשך הגיעו תוכניות היחיד האישיות, הפולק שהפך אותה לג'ון באאז שלנו, הרוק המתריס של "לונדון" ו"חד גדיא" ושירי הילדים. אלברשטיין של העשור האחרון שרה ביידיש וחזרה אל שורשיה הפולניים, היא שרה על עוולות חברתיות בזמן שאחרים ויתרו על אמירה באלבומיה המאוחרים. תמיד חכמה, תמיד דעתנית, תמיד אמיצה.

בשנים האחרונות חזרה להופיע ולענג את הקהל המקומי שבמשך כמעט עשור השתוקק אליה ועתה מחזיר לה אהבה.