כשמדברים על שיר מלחמה מחפשים את הגיבורים. אחרי שאייל גולן וזהבה בן הקדישו שירים ישירות לחיילים, בוחר אריאל הורוביץ לכנות את תושבי הארץ המתגייסים למען המדינה "רקפות בין הסלעים". הורוביץ הופיע לאחרונה בפני תושבי הדרום יחד עם יאיא כהן-אהרונוב ("הדג נחש") ותוך כדי ההופעות יצר את השיר, שמדבר על הרוח הגדולה והחזקה של החיילים והתושבים, מלח הארץ, שמשאירים מאחור את החוליים של המדינה ונרתמים למאמץ הכללי בעיתות משבר.

בשיר מונה הורוביץ כמה מהדברים שמרגיזים אותו במדינה: הצפירות בכביש, הרחבות המלוכלכים, משפחות הפשע, הטלוויזיה השטחית, קריית הממשלה, העובדים הזרים, הישנים ברחוב, הדקירות במועדון, ועוד כהנה וכהנה רעות חולות. בין כל אלה, הוא שר, מתחבאים הפנים היפחם של הארץ. וכשהיא לפתע צריכה שמישהו ישכב בבוץ בתוך שוחה, אז הם מופיעים, כמו רקפות בין הסלעים.

השיר הוקלט בהופעה חיה בפני תושבי הדרום ושודר במהלך סוף השבוע האחרון הלוך וחזור ברשת ג'. עקב ההיענות התקשורתית נכנסו הורוביץ וכהן-אהרונוב אתמול (שבת) יחד לאולפן והקליטו מחדש את השיר. השיר מצטרף לרשימת השירים שעוסקים בחיילים ובמבצע "עופרת יצוקה", שירים שיוצרים יחד את פס-הקול של הימים האחרונים.