קשה להחליט למה עם ישראל חיכה יותר: לפשיטת צה"ל על בית החולים המפורסם ביותר במזרח התיכון, או ללהיט כמו "חרבו דרבו" של נס וסטילה. מאז 7 באוקטובר אנחנו רק אוגרים. קורבנות, חטופים, סיפורי זוועות ודמעות, אז כמו שצמד הראפרים ניסחו את זה בעצמם: "זה הזמן להחליף את העצב - בכעס. אחושרמוטה כעס".

לקח שבועיים עד שמישהו מהאמנים העז להוציא שיר שעוסק במצב, ומאז זה מרגיש שהסכר נפרץ (יש כאלה שכבר הספיקו להוציא כמה). השבוע, למשל, אנחנו כבר עם ארבעה שירים בעשירייה הראשונה של היטליסט - מצעד המוזיקה של ישראל. אבל זה לקח חודש ושבוע עד שמישהו הוציא שיר שבאמת קולע לסנטימנט הציבורי.

חשוב לדייק ולשים את האצבע על מנעד הרגשות ב"חרבו דרבו" (למעשה, השיר הראשון של נס וסטילה מאז "תיק קטן" שהפך לסנסציה). אין פה חגיגות או שמחה על דם, מכל סוג שהוא, אלא כעס שמופנה באמצעות ביט דריל, פאנצ'ים מעולים ופרֵשיות (או יותר נכון, אותנטיות?) שאין כמותה, כלפי האויבים שלנו: "כל מי שתכנן, כל מי שתמך, כל מי שביצע, כל מי שרצח". פייר, צמרמורת.

"חרבו דרבו" עובד ורלוונטי גם בזכות שילוב של סלנג רחוב עם שפת טיקטוק בשורות כמו "הופ, חבלה" או בקריאה הכי נפוצה היום בפלטפורמה, "חינם פלסטין". לעומת "תיק קטן", הפעם זה דווקא סטילה שמוביל את השיר, אבל הבית של נס הוא פשוט לתפארת הטראפ וההיפ הופ הישראלי. איך אפשר שלא לצרוח מהשורות "תכינו את התחת כי זה חיל האוויר / מרגישים ת'רטט עד תל אביב" ו"הם צועקים עליי חינם פלסטין / משום מה זה נשמע לי כמו מבצע לחגים". הם אפילו הצליחו לשלב את גל החרמנות (על סף צונאמי) כלפי חיילים ומגישים עם: "כל הבנות דופקות לחיילים מבטים / וגם ההוא בחדשות פתאום נראה לי חתיך".

נס וסטילה (צילום: ניר אמיתי)
יאללה קטלה: חרבו דרבו, נס וסטילה | צילום: ניר אמיתי

ברמה המוזיקלית השיר יכול היה לקבל "הוק" טוב יותר מאשר כל כאלב ביג' יומו. מצד שני, לפי כמות הצפיות ביוטיוב וטיקטוק, זה לא באמת משנה. האווירה הכללית בשיר, החדות והרלוונטיות של נס וסטילה מחפים על הכל והופכים את "חרבו דרבו" לשיר הנכון של הרגע, ואולי גם ללהיט המדינה הבא. יהיה מעניין לראות את הטיפול שיקבל מהרדיו, במיוחד מהתחנה הצבאית. בכל זאת, שיר הלל לצבא.

וידוי: כש"תקוף תעשה פיגועים" יצא פיתחתי אליו אובססיה. המזל היה שהמילים היו כל כך מגוחכות (אבל קליטות), עד שכולם התמכרו לפזמון והוא הפך ללהיט דווקא בקרב חיילים. גם כשחמאס הוציא את "על הגרדום" המחרפן שכולל את השורה האיקונית "זה נטע זר בארצנו, לתלוש לעקור זו חובתנו", חיילי צה"ל אימצו אותו והפכו אותו לשלנו. אבל כל הזמן הזה חיכיתי שמישהו ייתן סוף סוף תגובה ראויה, גרסה מקומית אמיתית. והנה זה קרה.