האולטראס (צילום: איתי נבון)
"הלוואי ונהיה 'פריצת השנה' בסוף השנה במצעד השנתי". האולטראס | צילום: איתי נבון

הסטיגמה על העיר נתניה הולכת לפי ראשי התיבות של שם העיר שכבר הפכו לבדיחה - "נשמה, תזמיני ניידת, יש הרוגים". אבל אסור לשכוח שמנתניה יצאו כמה מטובי האמנים שלנו, כמו מרגלית צנעני, אלי לוזון, יוני רועה, מאיה בוסקילה, צמד "אקסום" ולהקת "הקרטל".

אבל לא רק הם. שלישיית "האולטראס" - אלי פרץ (22), דן ברטוב (22) וסדריק בן שבת (24) הם נכון להיום הרכב ההיפ הופ הכי לוהט שיצא מנתניה, תופעה שהתפשטה בכל הארץ - במועדונים, במסיבות ובאירועים, בקרב קהל צעיר של תיכוניסטים וחיילים והופעות בשטח. מספיק להציץ בוידיאו המתעד הופעה שלהם בפתח תקווה מול קהל של אלפים ששר את השירים שלהם בעל פה ומתלהב מהם בטירוף.

עכשיו תופעת "האולטראס" מקבלת חותמת רשמית עם חתימה בלייל "תאקט" של קובי "סאבלימינל" שמעוני והוצאת הסינגל והקליפ הרשמי הראשון שלהם "בלילות לבד". מדובר בבלדה רומנטית יחסית, שאמורה לסלול להם את הדרך אל המיינסטרים ואולי אפילו לפליחליסט של גלגלצ, אם החבר'ה מיפו יהיו מספיק חכמים כדי להבין את גודל התופעה ולהצטרף אליה.

אבל כמו כל הרכב היפ הופ שמכבד את עצמו בשנת 2012, ל"אולטראס" יש מגוון של סגנונות - "חולה עליי (תהיי בריאה)" הוא היפ הופ עם דאב סטפ ולמעלה מ-2.6 מליון צפיות, "אין לי את האומץ" שיר אהבה עם למעלה ממליון צפיות, "ירח מלא" הוא דאנס עם למעלה מ-600 אלף צפיות, "תאילנד" היפ הופ עם אלקטרוני, טקסט על ליידי בויז ומעל לחצי מליון צפיות, והמנון החיילים "עד מתי" מתקרב ל-750 אלף צפיות.

 אלי פרץ, אחד משלישיית "האולטראס", מספר איך החלה התופעה להתפשט: "התחברנו עוד בבית ספר. סדריק גדול מאיתנו בשנתיים והוא היה עושה קאברים להיפ הופ באנגלית. אני מהערצתי אז את סאבלימינל וממש התחברתי אליו. התחלנו לכתוב יחד חומרים. לדן היתה להקה אחרת. הכרנו בהופעה בקניון בנתניה. התחננו שיתנו לנו להופיע שם. דן ראה את ההופעה, חיכה שנרד ואז דיברנו והתחברנו. התלבשנו על ציוד והתחלנו לעבוד. וככה, כבר שמונה שנים שלושתנו יחד, אותו הרכב".

 

-גם הביטלס הכירו ככה, כשמקרטני והאריסון ראו הופעה של הלהקה של לנון.
"באמת? יואו, הלוואי שזכה לקצת מהקריירה שהם עשו. אולי נגיע לזה עם הזמן. בהתחלה בשביל לקבל הופעה היינו מוכנים לעשות הכל. בעל מועדון היה נותן לנו להופיע רק אם נביא כמות של קהל וביינו מוכנים לשלם רק שייתן לנו להופיע. עם הזמן המצב השתנה, התמקצענו, שירים תפסו, בהרבה עבודה קשה".

-מתי התחלתם להרגיש שזה מצליח?
"כשנכנסנו לצבא, לפני שלוש שנים. אני ודן השתחררנו ממש עכשיו, הוא באוגוסט ואני בספטמבר. בקהילת ההיפ הופ הכירו אותנו מגיל 15, מהתחלה, כי מיד בלטנו. אבל רק בצבא, בגיל 18, יצאו לנו בומים כאלה שכולם הכירו. אנחנו הולגים לשטח ולא מאמינים, אנשים כותבים בגראפיטי שירים שלנו על קירות. בכל הארץ זה גדל למימדים שהייתי שומע שירים שלנו במועדונים והיו מתקשרים ומספרים לי שמשמיעים אותנו בכל הארץ. הוצאנו קטע על הצבא, 'עד מתי', שבכלל עזר מאו'ד. מאז תחילת הגיוס הכל התחיל לרוץ ברמה ארצית. אנחנו עולים לבמה עם דיג'יי מאחורינו, שמו דיג'יי אונלי, ונתנים בראש, כמו שמקובל בהיפ הופ".

-איך שילבתם את הצבא עם הופעות?
"בצבא קצת נעצרנו. אתה חי ביום ומופיע בלילה ואין פטורים. אתב קם בבוקר לצבא. דן ואני שנינו שירתנו בקרירה בתל אביב. היה קצת קשה אבל שילבנו הכל. עכשיו אחרי שהשתחררנו כל החיים שלנו במוזיקה. סדריק אזרח כבר שנתיים ורק חיכה שנשתחרר כבר".

-מה היתה ההופעה הכי גדולה?
"בפתח תקווה היה מדהים, אלפי חבר'ה נהנו . מתוך האלפים כולם הכירו אותנו, כל הנוער בארץ וכל החיילים הם שלנו לחלוטין. כל מקום שיש במה של חיילים ונוער אנחנו תופסים. זה נשמע טיפה שחצני, אבל בכל מקום מכירים, זה המצב".

-מהן ההשפעות המוזיקליות שלכם?
"אמינם, ליל וויין, דרייק, ג'ים קלאס הירוז, סאבלימינל, ומוזיקה ישראלית. LMFAO נתנו פריצה ענקית בין היפ הופ להאוס לדאנס מדהימים. גם הסגנון שלנו מגוון, אנחנו משלבים דאב סטפ, גיטרות, האוס, דאנס. אני יודע שרדפו היה בארץ אבל לא היינו בהופעה שלו, לא הלכנו. שמעתי שהיה היסטרי ואולי עשינו טעות".

סינגל חדש לסאבלימינל (תמונת AVI: mako)
"גדלנו עליו, הערצנו אותו". סאבלימינל | תמונת AVI: mako
-עזוב אותך רדפו, חתמתם אצל סאבלימינל, האליל שלך.
"בפגישה הראשונה איתו התרגשנו מאוד. ישבנו אצלו באולפן, השמענו לו חומרים שלנו והוא השמיע לנו שירים שלו שלא יצאו באף אלבום, שנגנסו, זה היה מגהים. שמע, זה מישהו שאשכרה גדלנו עליו ושיש לו כבוד ענק בעינינו. אחרי עוד פגישה והתיעצויות חתמנו אצלו. יש לנו כימיה איתו. הוא אוהב אותנו ואנחנו אותו".

-אצלו אתם עוברים לכיוון יותר מקצועי.
"לא סתם מקצועי, מקצועני. אנחנו לומדים ממנו מלא. בהתחה הכל אצלנו לא היה מסודר. היינו רגילים לכתוב שיר, בערב להקליט, להוציא סאונד פצצה ומחר כבר השיר יכול לצאת. עכשיו יש הרבה עבודה מאחורי כל דבר. יש מחשבה והתלבטות. עד שיוצא סינגל הוא עובר הרבה אנשים. חיכינו לזה שהמוזיקה תהפוך להיות משהו מקצועי ואת זה סאבלימינל מספק. תאקט מבחינתנו התחילו את ההיפ הופ בארץ. גדלנו עליהם. קשה לי לספר את ההרגשה מה זה בשבילנו לעבוד שם".

-ועכשיו?
"אנחנו בתחילת הדרך. חיים את החלום. עושים מה שאוהבים. אנחנו עומדים לפני אלבום בכורה. חתמנו בחברה. עכשיו כל העבודה הקשה עוד לפנינו, אנחנו רגע לפני הפריצה האמיתית. אנחנו יודעים שבשטח זה עובד חועכשיו זה צריך לעבוד גם ברדיו עם הסינגל. לדעתי הוא מתאים ללא ספק לגלגלצ. האמת שמאוד מרגש אותנו השיר הזה. כיף לשמוע אותו באוטו והוא מתאים ליו טיוב ולרדיו. אחלה שיר, אחלה הפקה שעשויה טוב. אנחנו מכוונים לרדיו, רוצים להיות שם".

-תגיד, כמה כסף עשיתם עד היום?
"כל הכסף שעשינו ממוזיקה הלך בחזרה למוזיקה, להשקעה באולפן. גם קנינו הפקות מאמנים אחרים וסאונד וקליפים ומעצבים. כל הכסף הלך לזה כדי להתקדם. בתחילת הדרך הלכנו לעבוד כדי לממן את המוזיקה כשהשם שלנו גדל עשינו כסף, אבל הכל השקענו במוזיקה"

-ואיך עם המעריצות?
"יש מלא, אחי. ומעריצים. דברים משוגעים. כשאנחנו הולכים יחד שלושתינו ברחוב עוצרים אותנו כל הזמן להצטלם או לחתום. מצלמים אותנו כל הזמן. יש לנו דף בפייסבוק עם 16 אלף לייקים".

-יצא לכם מזה משהו?
"תשמע, אנחנו צעירים ונהנים. לדן יש חברה והוא מאוהב, אבל אני וסדריק נהנים, אחי. אנחנו צעירים ובחורות זה חלק מהמשחק. זה חלק מהעניין, זה חלק מהדיל של לעשות מוזיקה, זה בונוס, צ'ופר, אבל לא ניכנס לפרטים".

-מה אתם מעדיפים, סמים או אלכוהול?
סמים ממש לא. בלי קשר למוזיקה - אין סרט כזה אצלנו. גדלנו למשפחות שאם אמא שלי שומעת אותי עכשיו מתראיין אצלך ואומר את המילה הזאת אז אוי ואבוי לי. אלכוהול אנחנו אוהבים בקטע של בילויים, מועדונים, בחורות. כמה פעמים בשבוע אנחנו יוצאים למסיבות, אוהבים לצאת ולשתות".

-באמריקה היפ הופ הולך עם פשע, וגם לעיר נתניה יש תדמית לא משהו.
"אנחנו לא מהמקום הזה בכלל. אנחנו הכי ילדים טובים. כל הסטיגמות של היפ הופ ושל נתניה - אנחנו לא קשורים. חוץ מזה שהמצב בנתניה השתפר לדעתי מלפני כמה שנים. יש לנו אחלה עיר. פתחו פה אצטדיון כדורגל חדש, שנראה אירופה ומלא חברים שלי הלכו, כמעט כל נתניה. בכל הפייסבוק מכרו כרטיסים, אתה לא מבין, משהו משוגע. ראש העיר היא אחלה ראש עיר. אולי היא רוצה פוליטיקה, תברח לליכוד ותתקדם".

-כמה פעמים שאלו אותך אם אתה קרוב של קובי או משה פרץ?
"אתה לא מאמין כמה שואלים אותי, כולם שואלים, ואני לא קרוב לא של קובי ולא של משה. יש גם אבי פרץ ועכשיו יש גם אלי פרץ. אני רוצה להיות אחד הפרצים הגדולים, שישאלו פרצים אחרים אם הם קרובים שלי. אני אהיה מבסוט רצח, הלוואי".

-מה הציפיות שלכם לשנה הקרובה?
"אלבום בחוץ ושכל סינגל יצליח, שכל שיר יתן טיל ברדיו ויצליחו ברמת מדינה והרבה הופעות, הכי כיף בהופעות. ואז נהיה מבסוטים ממש. אני מחזיק אצבעות שנהיה 'פריצת השנה' בסוף השנה במצעד השנתי".