דראגסטור פאנאטיקס (צילום: אביר סולטן)
"את מה שאני מביא ליהודים זה גם מה שאני מביא לפה". דניאל ברכר | צילום: אביר סולטן

דניאל ברכר הוא גיטריסט בלהקת "היהודים" מזה 6 שנים. בשאר הזמן הוא חבר בצמד "Drugstore Fanatics" יחד עם המתופף אביב כהן (ברי סחרוף, אפרת גוש). השניים הוציאו לאחרונה את פרויקט "What's born in the basement" באנגלית, ממנו מושמע כאן השיר הפותח "Hang man".

לפני שנכנסתי ל'יהודים' וגם בזמן 'היהודים' תמיד היו חומרים שנאפו ברקע", אומר ברכר. "ב'יהודים' כולם מביאים רעיונות ועובדים עליהם ביחד, ממש עבודת צוות. את מה שאני מביא ליהודים זה גם מה שאני מביא לפה, כי בסופו של דבר אני אותו בן אדם שהולך לכיוון שלו. העבודה היתה אינטימית, עם רעיון בסיסי במטרה לראות לאן הוא לוקח אותך. עבודה און- ליין שדי בהתחלה אתה כבר שומע את השירים כמעט כמו שיהיו בסוף באלבום.

"לאיזה רדיו נשלח את זה?"

"עבדתי עם אביב כהן שהוא חבר מאוד טוב ופריק של מוזיקה שמנגן עם כל העולם ומביא המון השפעות מגוונות. כשהיה לי רעיון הייתי הולך אליו להקליט אצלו תופים במרתף. אחר כך הייתי עובד על זה אצלי בבית ואיתו, ככה הקלטנו טלאי על טלאי. פתאום היתה ערימת שירים גמורים בסקיצות ואז לקחנו אותם והקלטנו כמו שצריך".

-עד עכשיו הפצתם את האלבום בעיקר באינטרנט, תוציאו גם סינגל לרדיו?
"לא. לאיזה רדיו נשלח את זה? מי יכניס את זה לפלייליסט? בארץ אין לזה ממש שוק. לשלוח לפלייליסטים זה בזבוז זמן שלהם ושל התקציב שלנו. האפשרויות השיווקיות באינטרנט מדהימות. עשינו את זה הכי נגיש. האלבום בחינם באתר ואפשר לקנות אותו עם בי-סיידס או במיקסים באיכות יותר טובה. גם ככה הכל היום באיי פודים אז אנחנו דוחפים את זה בכל מקום ברשת.

"בינתיים הפרויקט מוצא דרכו לאנשים הנכונים. אנחנו עוקבים אחרי הורדות והוא מתקדם בצורה די מפתיעה. יש הרבה תגובות חמות, גם מאיטליה ומארצות הברית של אנשים שהורידו. ברמה הגלובאלית הרוק הוא במיינסטרים, אז אולי נופיע עם זה קצת בחו"ל".

ב"יהודים" מאוד מפרגנים לנו

-על מה אתה כותב?
"התחבטויות פילוסופיות שלי בתוך עצמי, עם משמעות של חיים של מוזיקאי ובן אדם בעולם הזה. הרבה קדיחה עצמית, שאלות שאתה שואל ואין לאף אחד תשובה, הגדרת מטרות ואיך הן משפיעות על דברים בחיים".

-לאן תיקחו את זה בעתיד?
"הכל פתוח ועוד לא החלטנו. גם לגבי האלבום הנוכחי אם נופיע איתו או לא, וגם לגבי האלבום הבא אם יהיה לזה המשך. כרגע מעניין לנו, אנחנו בתקופה די מרתקת, כי עבדנו די הרבה זמן ופתאום זה יוצא".

-מה אמרו ב"יהודים"?
"מאוד מפרגנים ואוהבים. אבל אנחנו לא נופיע למשל עם שירים שלנו בהופעות של 'היהודים'. אין לי עניין לערבב בין שתי החגיגות. מצד שני באופן טבעי קהל של 'היהודים' מתעניין בפרויקט וחלקם הלכו ובדקו מה זה הדבר הזה וקיבלתי תגובות טובות".

ת.ז. Drugstore Fanatics

שמות וגילאים: דניאל ברכר 27, אביב כהן, 25
פרנסה: "רק ממוזיקה".
השפעות מוזיקליות: "פרפקט סירקל, ניין אינץ' ניילז, קוין אוף דה סטון אייג'".

דראגסטור פאנאטיקס 2 (צילום: אביר סולטן)
"לנצח את השיטה בימינו זה להגיע להכרה גלובאלית בצורה עצמאית" | צילום: אביר סולטן
לנצח את השיטה: "בימינו אני חושב שזה אומר להגיע להכרה גלובאלית בצורה עצמאית".
הצלחה מבחינתכם: "ברמה הכי בסיסית זה שלאמנות שאתה עושה יש זכות קיום בזכות התגובות והדרישה מאנשים אחרים".
מהיום בעוד 10 שנים: "חי מאמנות עם אשתי וילדיי ונוסע בכל העולם".
הדבר הכי טוב שקרה למוזיקה הישראלית בשנים האחרונות: "טכנולוגיית הקלטה ביתית נכנסה לבתים של הרבה אנשים וניתנה להם האפשרות לשבת ולחקור הרבה שעות, מה שלא היו מוציאים בתנאי לחץ תחת טכנאים מקובעים".
אלבום אחרון שקנית: "האחרון של סול וויליאמס, הראפר והמשורר".
למי בא לך לתת סטירה: "אף אחד".