אין תמונה
"אני לא מבין למה יש לי מעריצות". ונה

יקיר ונה מראש העין רק בן 22, אבל כבר חושב שכזמר ויוצר מהמגזר הדתי, שבקרוב יוציא את אלבום הבכורה שלו, תפקידו הוא לחזק אנשים ולקרב לבבות באמצעות המוזיקה. לכך הוא מוכן לרתום הן את זכייתו בתואר "תגלית השנה" של המגזר החרדי והן את ההצלחה המפתיעה של שירו "מלאך משמיים", שנכנס לרשימת עשרת הלהיטים הגדולים של סלקום בחודש מאי האחרון.

"הופתעתי כי זה השיר הראשון שהוצאתי", מספר ונה. "בהתחלה לא האמנתי ורק כששלחו לי את הדו"ח הרשמי השתכנעתי. זה סימן שהקהל אוהב אותי ועוד מוכן לשלם על זה. לא קולטים שמדובר בשירי דתיים. זה טוב שמתחברים לשירים, אבל אני רוצה שגם יבינו את המשמעות של המילים. לכן אני משתדל שהמוזיקה תהיה קליטה ותמשוך אותם להבין את הטקסטים".

הלהיט הכי גדול של ונה במגזר הדתי הוא "נביט אל המרום", שאומץ גם על ידי חילונים. "יש לו קצב טוב והוא מדבר על כך שלכל גוף יש נשמה שנכנסת אליו ויוצאת כשהוא נפטר, לכן המסר יכול להתחבר גם לאנשים לא דתיים", מסביר ונה. "מאחורי השיר עומדת בריחה מהבסיס שלי באמצע שמירה, כי הגיע אלי טלפון שמישהו רוצה להוציא את השיר הזה לרדיו לפניי. נלחצתי חבל על הזמן וברחתי באמצע השמירה. זרקתי את הנשק מתחת לקרוואן ונסעתי לאולפן בראשון לציון. זה היה ביום חמישי, עבדנו על השיר ביום שישי ובמוצאי שבת וביום ראשון הוא כבר הושמע ברדיו".

כל כוכב נולד חילוני מתמודד בדרכו עם בעיית המעריצות. במקרה של ונה הדתי, הבעיה חמורה יותר. "יש לפעמים את הקבוצות של הבנות שדופקות בדלת וכל אחת מביאה משהו אחר כדי להראות את התמיכה. אני לא מבין את הקטע של ההערצה. אני מבין שאפשר לאהוב את השירים של הזמר אבל את הזמר? קצת קשה לי להבין את זה. הותקלתי בשבוע שעבר כשהזמינו אותי להופיע ולא רציתי לשיר מחרוזת להיטים מקפיצה, כי אני לא מרקיד קהל מעורב והחלטתי שאני שר שיר שקט. היה לי קטע עם כמה בחורות שהתחילו להתקרב ופשוט ברחתי באמצע השיר עם המיקרופון. צריך להיות ערניים. חשוב לי שידעו שאני מעריך אותן מכל הלב ואת התמיכה שהן נותנות לי לאורך כל הדרך".

-אז אין אצלך שירי אהבה?
"אני שייך למגזר הדתי ולא שרים שם שירי אהבה. באופן פרטי אני יכול לשיר לחברה שלי או לאשתי לעתיד, אבל לא בפני קהל".

-זה נכון שהיית מועמד להיות ב'אח הגדול'?
"כן. כחודש לפני תחילת התוכנית קיבלתי טלפון מיחצ"ן חרדי שאמר שהתקשרו אליו מההפקה וביקשו שיארגן להם זמר דתי שייכנס לבית כדייר. אחרי כמה ימים התקשרו אלי מההפקה והתחילו לספר לי על התוכנית, כשלא היה לי מושג מה זה בכלל. אמרו לי שמבחינת שבת אין לי בעיה כי מסדרים לי חדר בלי מצלמות כדי שאוכל להעביר שם את השבת כמו שצריך. קראו לי לצילומים בתל-אביב. דיברתי מול המצלמה על החיים שלי, איזה בנאדם אני וכו'.

"אבל שבוע לפני שהתוכנית החלה התלבטתי איך זה ייראה מבחינת הקהל שלי. חששתי שלהיות שם סגור עם בחורות ייצור דיבורים לא טובים במגזר. שאלתי את הרב שלי והוא אמר לי לא ללכת, כי מצד אחד זה יכול להרים אותך ולפרסם אותך, אבל מצד שני זה יכול היה להפיל אותך. אני שלם עם ההחלטה הזו. אם מלמעלה ירצו שאצליח אז אצליח בכל מקרה".

אין תמונה
"ברחתי מהצבא כדי להגיע להקלטות"

ת.ז. יקיר ונה
מגורים: ראש העין
ממה מתפרנס חוץ ממוזיקה: "גרפיקאי ומתעסק במחשבים ותקשורת".
השפעות מוסיקליות: "מהפילהרמונית עד אברהם פריד".
לנצח את השיטה: "לא להיכנע, לא להישבר ולא להתייאש כי לעבור פלייליסט בשיר ראשון זה כמעט אפשרי.גם עידן יניב עם 'חושב עליה' לא עבר בהתחלה, אלא רק אחרי שנשלח כמה פעמים".
הצלחה מבחינתך: "הופעה שבה יהיה לי קשה לשמוע את עצמי, כי הקהל ישרי יותר חזק ממני".
היום בעוד 10 שנים: "הכל מלמעלה, הוא יודע".
אלבום אחרון שקנית: "לא קניתי בחיים דיסקים. בדרך כלל מביאים לי".
הדבר הכי טוב שקרה למוסיקה הישראלית בשנים האחרונות: "השינוי לטובה באיכות הסאונד".
למי בא לך לתת סטירה: "לאף אחד. קשה לעצבן אותי".

האתר של יקיר ונה

הופעות קרובה: 8 בפברואר, היכל התרבות פ"ת.