עידן עמדי, הרב לאו (צילום: אלעד וייסמן)
עידן עמרי והרב ישראל מאיר לאו | צילום: אלעד וייסמן

עידן עמדי מוציא את השיר "ממשיך לצעוד", אותו כתב והלחין בהשראת הספר "אל תשלח ידך אל הנער" שכתב הרב ישראל מאיר לאו ניצול השואה. "קיבלתי את הספר בגיל 18 והתרשמתי במיוחד מהסיפור על אברהם אליהו ז"ל (אברום דה פושר), חסיד גור שהיה דוחף ומקים את היהודים הנופלים בדרך לעבודות הכפייה כדי שלא יהרגו אותם. הרב לאו כתב בספרו שהוא הגיבור שלו והוא גם הפך להיות הגיבור שלי".

"כאשר ניגשתי לפרויקט ניסיתי לכתוב על נושא השואה ממקום של חווייה אישית ונזכרתי בספר של הרב לאו ובסיפור על אברום. השיר מתאר, מנקודת מבטי, את דרכו של הרב ישראל מאיר לאו מילד ניצול מחנה הריכוז בוכנוולד שמעל שערו היה כתוב 'כל אדם לגורלו' ועד להיותו כיום אחד הרבנים הגדולים בישראל האמון על המשפט 'כל ישראל ערבים זה לזה'".

השיר לקוח מפרויקט "הקול עוד נשאר" ביוזמת משרד ההסברה ובשיתוף "קול ישראל". מהפרויקט יצאו שירים גם של חמי רודנר - "אביב בגטו", חן אהרוני - "שב בשקט ילד" ו"נחיה לנצח" של שחר אבן צור.

"ממשיך לצעוד"

"יום ראשון בבוקר, שוב אני נזכר, בעליות לירושלים, קצת מתחיל להיות לי קר, אני חושב על המילים, שעל שער הברזל, כבר עברו שנים מאז, תמיד אני זוכר...

יום ראשון בבוקר, וקצת קשה לנשום, כשריח העשן, מעלה בי נשכחות, מהעיר הישנה, מבית הכנסת הגדול, מהילד הקטן מציץ מהחלון..

וכולם מספרים, על אברום הגדול, שאם ובמקרה תמעד, אז הוא ירוץ ויגרום לך שוב לעמוד, הוא נחל מתגבר, שומר הנשמות, כשכולם נופלים למטה, איך אתה ממשיך לצעוד?

יום ראשון בבוקר, שוב אני נזכר, אני עומד על יד נפתלי, מתפללים על המחר, אני נושק לאבנים, שמבטיחות גם זמן אחר, עם כל רגע שנגמר, מרגיש חופשי יותר..

וכולם מספרים, על אברום הגדול, שאם ובמקרה תמעד, אז הוא ירוץ ויגרום לך שוב לעמוד, הוא נחל מתגבר, שומר הנשמות, כשכולם נופלים למטה, איך אתה ממשיך לצעוד?

ואני קורא עלייך, מתוך ספר זיכרונות ואולי אתה שומע, אולי רק במחשבות ואם כן, אז תענה לי, על אחת מיני רבות, כשכולם נופלים למטה, כשכולם נופלים למטה, כשכולם נופלים למטה, איך אתה, ממשיך לצעוד?

יום ראשון, הערב, מתחיל להחריש, בדיוק עזבנו את הכותל, צועדים בצד הכביש, הלב המרוסק, לאט מתחיל להתחבר, את "כל אדם לגורלו" מצליח לפורר".