קולדפליי, כריס מרטין (צילום: Dave Hogan, GettyImages IL)
פופ רגשני. כריס מרטין, קולדפליי | צילום: Dave Hogan, GettyImages IL

"אחרי החגים" שלנו בישראל חופף השנה את "לפני החגים" שלהם. "הם", אלו תושבי הרבע הצפון מערבי של כדור הארץ, נוצרים ברובם, שבשבועות הקרובים יחנכו את בולמוס הקניות לקראת חגי סוף השנה האזרחית - בולמוס שמדי שנה הופך את הרבעון האחרון לעמוס והרווחי ביותר בתעשיית המוזיקה.

ולמרות המהפכה הדיגיטלית וקריסת המודלים העסקיים המסורתיים, כולם עדיין להוטים להתנפל על הצרכנים דווקא בצפיפות ההוצאות המאפיינת את הרבעון. כך שגם השנה, המותגים הכבדים מגיעים דווקא עכשיו לחנויות ולאתרי הקניות המקוונות.

בקרוב: סוזן בויל, קלי קלארקסון וליאונה לואיס

בעשור האחרון היה נהוג להבדיל בין צרכני מוזיקה מבוגרים, שעדיין נאמנים לרכישת הדיסקים הקשיחים, לבין הצעירים, שכבר נולדו להורדות חינמיות ולרכישות מקוונות. וכך, שוק הסינגלים הוא נחלה כמעט בלעדית של מכירות אונליין, ושלל האלבומים החדשים של העונה כולל ייצוג מועט של כוכבי וכוכבניות פופ מובהקים לילדים. רובו ממוען לקהל בוגר יחסית, או לכזה ששוחר סגנונות שנחשבים עדיין לעמידים יותר בפני פגעי הזמן שמחבלים במעמד האלבומים השלמים.

אל האלבומים שכאן יצטרפו בקרוב גם אלו של סוזן בויל, קלי קלארקסון וליאונה לואיס, קיית בוש וסיגור רוס, בריאן ווילסון וכריס אייזק וכן תותחי היפ-הופ כמו וויל.איים.אם, מנהיג הבלאק אייד פיז; מרי ג'יי בלייג'; דרייק וקומון ונאז. האזנה נעימה.

 

לו ריד ומטאליקה - לולו"

מטאליקה הופעה 1 (צילום: רועי ברקוביץ')
לפעמים מלהיב, לפעמים מאולץ. ג'יימס האטפילד, מטאליקה | צילום: רועי ברקוביץ'

מאיפה זה בא: הם נפגשו לראשונה לפני שנתיים, כשביצעו כמה שירים ב"היכל התהילה של הרוק'נרול", והתאהבו. ללו ריד היו רעיונות למחזור שירים לפי מחזות של פרנק וודקינד הגרמני, ומהם יצא לדרך השידוך בין אחד מגדולי משוררי הרוק למפלצת המטאל מספר אחת.

מה קורה בפנים: זהו בעיקר אלבום של גישה, פחות של שירים. יש כמה טקסטים חזקים של ריד וכמה מפגני עוצמה משכנעים של מטאליקה. אבל קצת כמו במקרה "מטאל מאשין מיוזיק" של ריד משנות ה-70, ההתרסה, החופש האמנותי והרצון לאתגר את עצמם ואת הקהלים שלהם, משכנעים יותר מאשר רוב מה שהוקלט פה. לפעמים הזיווג מלהיב, לפעמים נדמה כמאולץ, אבל לכל האורך הוא נמנע באדיקות מלהיות ידידותי לאוזניים.

לאן זה הולך: כמעט לשום מקום. פרק מרתק של הרפתקנות בקריירות העשירות של מטאליקה וריד, אבל אלבום שבקושי ינוגן בלייב, ושספק אם יחדור לפסקול חייהם של אוהדיהם.

חפשו את: cheat on me.

 

קולדפליי - "Mylo Xyloto"

אין תמונה
מקבץ הלהיטים הכי דורסני שלהם עד היום. קולדפליי, Mylo Xyloto

מאיפה זה בא: אחרי שהפכו להרכב הכי מצליח בדורם וגם הכי מושמץ בעולם, קולדפליי מנחיתים את מה שנדמה כמקבץ הלהיטים הכי דורסני שלהם עד היום. ההשוואות לרדיוהד ואחר-כך ל-2U, עשו לכריס מרטין ושות' רק רע. אבל באלבומם החמישי, הם כבר ניצבים בבטחה בטריטוריה שכולה שלהם.

מה קורה בפנים: פופ רגשני, עם הרבה יותר נגיעות אלקטרוניות מבעבר, אבל גם עם שתי בלדות אקוסטיות. ובעיקר, אותן מתקתקות וחנפנות אינסופיות, שעשו אותם למרצי הקהל הגדולים של התקופה.

קולדפליי הפכו כה גדולים, עד שאפילו האירוח של ריהאנה אולי יעשה קצת עניין תקשורתי, אבל נוכחותה לגמרי נבלעת בכריזמת הסכרין הבלתי נדלית של מרטין.

לאן זה הולך: כשני קודמיו, האלבום יהפוך לרב-מכר עולמי היסטרי. קולדפליי תתקדם כלהקה היחידה שאולי תדגדג יום אחד את ההישגים של הרולינג סטונס ו-2U בהכנסות רווחיות מהופעות באצטדיונים. ולמי שאלרגיים אליהם, כמוני, עדיין אין מה לחפש כאן.

חפשו את: paradise

 

מאייר הות'ורן - "How Do You Do"

אין תמונה
נוסחתי מדי. מאייר הות'ורן, עטיפת "How Do You Do"

מאיפה זה בא: לאנדרו מאייר כהן, בן 32, יש עור לבן אבל נשמה מוזיקלית שחורה. הוא יוצר, מעבד, מפיק, זמר ונגן שלפני שנתיים הוציא אלבום בכורה עם רטרו-סול חצי משעשע חצי רציני.

מה קורה בפנים: הצדעה פחות מחויכת והרבה יותר מוקפדת לסמוקי רובינסון, קרטיס מייפילד, וכל ענקי הסול של חברת מוטאון משנות ה-60. לאוהבי סול, הול ואוטס וסטילי דן ממתינים כמה פינוקים. אבל הסך הכול מעט נוסחתי ועצי מדי.

לאן זה הולך: קוריוז שולי, אבל מתוק.

חפשו את: A Long Time.

 

ג'יימס בלייק - "Enough Thunder EP"

אין תמונה
הקסם נעלם. ג'יימס בלייק, עטיפת "Enough Thunder EP"

מאיפה זה בא: אלבום הבכורה של ג'יימס בלייק שיצא בראשית השנה, נותר אחד הטובים. בלייק המציא שפה של טרובדוריות אלקטרונית, עתידנית ואינטימית בו-זמנית.

מה קורה בפנים: אכזבה רבתי. הקסם נעלם, מה שפעם היו מעלות הופכות למטרדים והביצוע לקלאסיקה של ג'וני מיטשל מדרדר את המיני-אלבום אף יותר.

לאן זה הולך: צל שמעיב על אלבום בכורה מופלא שעדיין חובה להכיר.

חפשו את: a case of you.

 

טום ווייטס - "Bad As Me"

אין תמונה
מפגש מחודש. טום ווייטס, עטיפת "Bad As Me"

מאיפה זה בא: בחודש הבא ווייטס יהיה בן 62, ובעשור האחרון הוא הוריד מעט את קצב הפעילות שלו. הפעם האחרונה שבה שחרר טרובדור הבלוז הכביר אסופת שירים חדשה הייתה לפני שבע שנים.

מה קורה בפנים: המון בלוז בהתחלה, ואתנחתות קאנטרי באמצע ובסוף. קצת פחות הרפתקנות צלילית יחסית לאלבומיו בשנות ה-80 וה-90 וקצת יותר כתיבה והגשה מסורתיות. ההגשה הקולית שלו הולכת ומשתבחת עם השנים.

לאן זה הולך: לא בטוח שייזכר כאחת מפסגות היצירה של ווייטס, אבל האלבום עשוי לעילא, משעשע ומרגש לפרקים.

חפשו את: Raised Right Men.

 

ג'אסטיס - "Audio, Video, Disco"

אין תמונה
האש כבתה. ג'אסטיס, עטיפת "Audio, Video, Disco"

מאיפה זה בא: לפני ארבע שנים ג'אסטיס הם נחשבו לצמד הצרפתי הכי חם אחרי דאפט-פאנק ולשדכנים לוהטים של אלקטרוניקה ורוק.

מה קורה בפנים: זוועות. האש של פעם כבתה, והפכה למעין תמהילים בין דאנס לרוק מתקדם. מיותר לחלוטין.

חפשו את: אל תטרחו.

 

פלורנס אנד דה מאשין - "Ceremonials"

אין תמונה
מפוצצת בפאתוס. פלורנס אנד דה מאשין, עטיפת "Ceremonials"

מאיפה זה בא: לפני שנתיים, פלורנס וולץ' פרצה באלבום הבכורה שלה הרבה דלתות, כנוכחות חדשה ובולטת בפופ-רוק הבריטי. חמושה בקול גדול ובאמביציה ג'ינג'ית, היא מהשמות הבריטים היחידים, לצד אדל ומאמפורד אנד סאנס, שפרצו לשוק האמריקני בעידן שאחרי איימי ווויינהאוס.

מה קורה בפנים: בהשוואה לאלבום הבכורה יש כאן, בעצם יותר מהכול: יותר לחנים גדולים, יותר הפקה בומבסטית, יותר שירה מפוצצת בפאתוס. למרבה הפלא, זה עובד ולרוב מרשים.

לאן זה הולך: לאצטדיונים. קריאת כיוון גסה: כמו טורי איימוס שרה בחזית איוונסנס. המנונים שמרניים להמונים, מעודכנים היטב צלילית.

חפשו את: What The Water Gave Me.

>> לביקורת נוספת על "פלורנס אנד דה מאשין"


דנטל - "Life Is Full of Possibilities"

אין תמונה
אוקיינוסים של אווירה. דנטל, עטיפת "Life Is Full of Possibilities"

מאיפה זה בא: ג'ימי טמבורלו הוא אלקטרונאי מקליפורניה שעובד כבר למעלה מעשור תחת השם dntel. הפעם הוא גייס לאלבומו אורחים מאזורים שונים של המוזיקה האלטרנטיבית.

מה קורה בפנים: המון רחשים ופכפוכים, אינדיטרוניקה בקצבים איטיים. אוקיינוסים של אווירה נשפכים לתוך כוסיות קטנות של תכנים.

לאן זה הולך: לחובבי אלקטרוניקה שיותר מאתגרת מאשר מתגמלת.

חפשו את: suddenly is sooner than you think.


ג'יינס אדיקשן - "The Great Escape Artist"

אין תמונה
יעודד את החייאת הלהקה. ג'יינס אדיקשן, עטיפת "The Great Escape Artist"

מאיפה זה בא: אלבום הקאמבק של ג'יינז אדיקשן, שתמך גם במסע החזרה שלהם, במהלכו הגיעו לפני חודשיים גם להופעת cock-rock אצלנו בגני התערוכה.

מה קורה בפנים: זה לא מדגדג את קלאסיקות הלהקה מלפני עשרים שנה ויותר, אבל הביצועים מעולים והרוח טובה.

לאן זה הולך: למעריצים הקנאים, וגם למספיק רושם טוב שכנראה יעודד את החייאת הלהקה לגמרי, לפעילות סדירה.

חפשו את: curiosity kills.


נואל גלאגר - "Noel Gallagher's High Flying Birds"

אין תמונה
העולם יתעלם. נואל גלאגר, "Noel Gallagher's High Flying Birds"

מאיפה זה בא: האלבום הראשון של היוצר המרכזי ומנהיג אואזיס לאחר הפירוק, נכנס לראש מצעד המכירות באנגליה מולדתו. גאלאגר משחרר שירים לא מזהירים אבל טובים מכל מה שיצר בעשור האחרון באואזיס.

מה קורה בפנים: הרבה ביטלס, וללא שפות מוזיקליות מאוחרות יותר מאמצע שנות ה-70'.

לאן זה הולך: מכירות טובות באנגליה, שאר העולם יתעלם.

חפשו את: I Wanna Live In A Dream In My Record Machine.


ג'וליאן לנון - "Everything Changes"

אין תמונה
פוטנציאל מוחמץ. ג'וליאן לנון, עטיפת "Everything Changes"

מאיפה זה בא: 13 שנה אחרי אלבום האולפן האחרון שלו, בנו הבכור של ג'ון לנון מנסה לחזור לשטח בפרופיל נמוך. למרבה הצער, קבלת הפנים שלה זכה האלבום עד כה מלמדת שהפרופיל יונמך אף יותר.

מה קורה בפנים: את מה שמותר לאלפי אחרים (ראו באלבום החדש של חקיין לנון האב הכי מוצהר, נואל גאלאגר) הבן מיישם באופן מרשים. הכול כאן בלדות רכות על סף חלומיות, שנשמעות כאילו האב שנרצח הותיר מהן סקיצות בסביבות 1972.

לאן זה הולך: האלבום עם פוטנציאל הלהיטים המוחמץ של השנה.

חפשו את: touch the sky.

 

בוב וג'ייקוב דילן, ג'ק וויט, נורה ג'ונס ואמנים נוספים - "The Lost Notebooks of Hank Williams"

אין תמונה
הצדעה נוגעת ללב. אמנים שונים, עטיפת "The Lost Notebooks of Hank Williams"

מאיפה זה בא: תמלילים לא גמורים מעיזבונו של ענק הקאנטרי האנק וויליאמס התגלגלו לבוב דילן שהחליט לחלוק אותם עם אמנים נוספים - כל אחד השלים כראות רוחו.

מה קורה בפנים: מתאם שבו אמני הקאנטרי היותר שמרנים פחות מצטיינים מהקרובים לרוק. ההצדעה מכובדת ולפרקים נוגעת ללב.

לאן זה הולך: אבן דרך משנית בדיסקוגרפיה של היזם העיקרי של הפרויקט, הגאון דילן.

חפשו את:  Lucinda Williams - I'm So Happy I Found You