אין תמונה
יותר טוב ממה שהרוב חושבים. "ARTPOP", האלבום החדש של ליידי גאגא

יותר משנה אחרי שהוכרז, באוגוסט 2012, דלף היום לרשת "ARTPOP", האלבום החדש והשלישי של ליידי גאגא. מדובר בדליפה באיכות בינונית, מפוזרת בין אתרים שונים, כפי שהיה צפוי שיקרה, בעקבות הקדמת תחילת מכירת העותקים הפיזיים של האלבום בחלק ממדינות העולם, עוד לפני התאריך הרשמי (11.11). השמועות אומרות שהמכירה באייטיונז תיפתח כבר השבוע, אבל סביר להניח שעד הבוקר האלבום כולו יהיה כבר בחוץ, ובאיכות גבוהה.

ליידי גאגא בת ה-27 מגיעה אל האלבום הזה במצב טוב פחות מזה אליו הגיעה לאלבומה הקודם "Born This Way", שמיצב אותה לרגע, אי שם לפני שנתיים וחצי, ככוכבת המובילה והאמנית החשובה בעולם הפופ. למרות זאת, עבור כל מי שחובב את הז'אנר, כולל אלה שמחבבים אותה פחות, אלבום חדש של ליידי גאגא הוא אירוע מעניין שצריך הטות אליו אוזן.

"ARTPOP" כולל 15 שירים חדשים, מתוכם שני שיתופי פעולה. הנה כולם יחד, ואחר כך השירים לפי הסדר:

 

Aura
הופק על ידי הצמד הישראלי "אינפקטד מאשרום" מגיע באלבום בגרסתו הסופית, לאחר ההדלפה באוגוסט. גרסה מקוצרת של השיר יצאה בקליפ שמקדם את הסרט החדש בכיכובה של גאגא, "מאצ'טה קילס".

 

Venus

השיר הראשון שגאגא הפיקה בעצמה ללא עזרת מפיקים אחרים, תוכנן להיות הסינגל השני מהאלבום. מושפע מאוד מהאייטיז.

 

G.U.Y
"אני רוצה להיות הבחורה ששוכבת מתחתיך, אני וצה להיות זו שמעריצה אותוך", שרה גאגא ברצועת פופ-אלקטרו מגניבה שמופקת על ידי זד. אחד הלהיטים הבטוחים מהאלבום החדש.

 

Sexxx Dreams
השיר הסוחף מפסטיבל אייטיונז מגיע בגרסה הסופית שלו, יחד עם הארכת הבתים, גאגא מביאה לכאן רצועה מגניבה לגמרי בהפקת דיג'יי White Shadow, שהפיק גם את סינגל הבכורה מתוך האלבום.

 

Jewels N' Drugs
שיתוף הפעולה ההמוני יחד עם טו שורט, טוויסטה ו-TI לא שונה כמעט מהגרסה מפסטיבל אייטיונז שהתקיים בתחילת חודש ספטמבר. גאגא מתחברת כאן להיפ הופ עם ראפ ספידי, מחברת אליו את הדאנס-פופ שלה ואפילו מנסה קצת ראפ בעצמה.

 

Manicure
עוד שיר שנחשף באותו הפסטיבל, מגיע לאלבום בגרסה שונה. המנגינה וההפקה נשארו אותו דבר, על הטקסט נופח, החל מהפזמון וכמעט עד סופו.

 

Do What You Want

הסינגל השנהרשמי י שיצא מהאלבום לפני כשבועיים, בשיתוף עם הראפר אר.קלי מביא את גאגא ליכולות קוליות יוצאות דופן מבחינתה (יהיו כאלה שיגידו שהיא מזכירה כאן את משהו מכריסטינה אגילרה). הלהיט הזה הוא גם אחד השירים הטובים באלבום.

 

ARTPOP
שיר הנושא של האלבום מביא לנו את גאגא היישר לתוך הוריד. הפזמון, והברידג' סוחפים וממכרים. יהיו מעריצים שיאמרו שזהו שיר הנושא הכי טוב שלה עד היום, כן אפילו יותר מ"Born This Way".

 

Swine
שיר דאנס אלקטרוני שגרסת האלבום שלו דומה מאוד לזו מפסטיבל אייטינס. צפוי להיות אחד השירים הבולטים באלבום.

 

Donatella
בניגוד לאלבומים אחרים, שהשירים הבולטים והטובים בהם נמצאים בדרך כלל בהתחלה, אצל גאגא כנראה הפעם זה הפוך, ורוב השירים הטובים שצפויים להפוך ללהיטים גדולים נמצאים דווקא לקראת סוף האלבום. אחד מהם הוא Donatella, שמביא לנו הפקה מעולה של זד, עם פתיחה מגניבה. ופזמון סוחף. אחת הרצועות הממכרות באלבום.

 

Fashion
השיר "Fashion" היה אמור להיות להיט-על ואחד מרגעי השיא באלבום, בהפקת וויל איי אם ודיוויד גואטה. אבל פנטזיה לחוד ומציאות לחוד. התוצאה הסופית היא שיר דיסקו-אייטיזי רגיל וסביר, ללא חידוש מיוחד, למרות שההפקה די שונה ממה שוויל-אי-אם עשה עד עכשיו.

 

Mary Jane Holland
גאגא מגיעה כאן לשיא של שילוב בין פופ אייטיז במיד טמפו לבין עטיפה אלקטרונית מאוד, עכשווית וסוחפת.

 

DOPE
השיר "I Wanna Be With U" מהאייטיונס פסטיבל, השתנה ואנחנו מקבלים רצועה חדשה ששמה DOPE, עם מילים שונות, אך עם אותה נגינת פסנתר בהפקת ריק רובין. השירה של גאגא כאן היא אחד הרגעים הטובים שלה כזמרת בכל הקריירה.

 

Gypsy
רבים שיגידו שהוא השיר הטוב באלבום. בלדת פסנתר שקטה ואיטית שמתפתחת לשיר דאנס קטלני, שללא ספק מועמד להיות סינגל, ואחד הלהיטים הגדולים של גאגא בקריירה, בהפקת מיידון ורד וואן.

 

Applause

וכמובן סינגל הבכורה שסוגר את האלבום, בעל הקליפ הצבעוני והמרהיב. לאחר האזנה לכל האלבום נראה שהרצועה הזו לא כל כך שייכת לרוח הכללית שלו, אך הוא מהווה סגיר יפה לאחד האלבומים המדוברים של השנה.

*אהבתם או לא אהבתם את השירים החדשים של ליידי גאגא? ספרו לנו בתגובות.