בדשא אצל אביגדור (צילום: רועי ברקוביץ')
"אל תדברו אריק, תשירו אריק". מיקי גבריאלוב | צילום: רועי ברקוביץ'

היוצר והזמר מיקי גבריאלוב היה שותפו של אריק איינשטיין ז"ל ליצירת האלבומים מהמיטב שלו: "בדשא אצל אביגדור", "סע לאט", "אוהב להיות בבית", "על גבול האור" ו"חמוש במשקפיים", שכללו להיטים גדולים שהפכו לקלאסיקות. השניים הכירו כאשר גבריאלוב היה הבסיסט של להקת ה"צ'רצ'ילים" וניגן באלבומים המיתולוגיים "פוזי", "שבלול" ו"פלסטלינה". גבריאלוב גם הופיע עם איינשטיין במופעי במה, והיה שותף למופע האחרון בקריירה שלו, לפני 32 שנה.

מיקי גבריאלוב נפרד הערב מאריק איינשטיין ז"ל במילים שכתב לזכרו. כזכור, גבריאלוב ואיינשטיין ז"ל רבו בעבר, כאשר גבריאלוב חשב שאיינשטיין לא נתן לו את הכבוד הראוי לו בראיון בעיתון, והשניים שמרו על נתק שנמשך שנים ארוכות. כך למשל, תווים לשירים שהלחין גבריאלוב לא הוכנסו לספר שירים של איינשטיין.

אולם ברבות השניים השלימו, ואף החלו להיפגש ולעבוד יחד על שירים חדשים, עבודה שנעצרה עקב מותו הפתאומי של אריק איינשטיין ז"ל.

וכך כותב הערב מיקי גבריאלוב:

"רק עכשיו חזרתי מהלוויה של אריק שנקבר בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב היכן שקבורים הרבה מגדולי האומה. זה קצת מוזר, לדבר על אריק בלשון עבר. עבורי זה יום עצוב. זו אבדה גדולה.

"כבר מאתמול בלילה כשהייתי בבית החולים איכילוב, שם אושפז ולא הצלחתי להיפרד ממנו באופן אישי, שורה עלי עצבות גדולה. אומרים מוות יש בעולם. אבל אף פעם לא יודעים מתי יקרה האסון. רק לפני ארבעה ימים דיברנו וקבענו להיפגש לעבודה ואז הוא ביטל כי הוא לא הרגיש טוב. זו הייתה שיחה ופגישה אחרונה.

אריק איינשטיין 09 (צילום: זיו קורן)
"מצד אחד פרפקציוניסט ומצד שני אהב להצחיק. כל כך בלתי אמצעי, לא רשמי". אריק איינשטיין ז"ל | צילום: זיו קורן

"אריק ואני הכרנו באופן אישי בשנת 1969, כשהייתי חבר בלהקת הצ׳רצ׳ילים, הלהקה שליוותה אותו באותה תקופה. אריק פנה אלי והציע לי לעבוד איתו, לכתוב שירים. זה הפתיע אותי. אני לא ידעתי על עצמי שאני כזה. אריק כבר ידע. לאריק הייתה אמונה שזאת הדרך הנכונה  ונעשה יש מאין. הוא תמיד הוא אמר לי: 'אתה לא יודע, גם אני לא יודע, אבל בוא ננסה ונראה מה ייצא', והנה עכשיו הכל היסטוריה. גם אריק.

"אני שגדלתי ובאתי ממקומות שונים ממנו לגמרי, עם ביטחון עצמי נמוך, יושב עם אחד מהיוצרים והזמרים הגדולים שלנו - יוצר, מקליט, שר ומופיע איתו יחד. את הדבר הזה לא הבנתי אז. כמה יכולות היו לו לקרב אותי ולהפיח בי ביטחון ואומץ ליצור את השירים שיצרנו. משנת 1969 עד 1987 יצרנו יחד חמישה אלבומים "בדשא אצל אביגדור", "סע לאט", "חמוש במשקפיים", "אוהב להיות בבית" ואת "על גבול האור" ושירים נוספים כמו "אמא אדמה" ו"ערב מול הגלעד", ואני מרשה לעצמי לומר מהלב שזה היה בשבילי תענוג צרוף ליצור אתו - למרות שכבר 25 שנים שאנחנו לא יוצרים יחד - הזיכרון נשאר כמו השירים.

"כבר מצאנו כמה שירים, אבל ראיתי שהוא לא בקו הבריאות"

"אומרים לי, תדבר על אריק. ואני? כבר שלושה חודשים מדבר עם אריק, חוזר לכתוב שירים חדשים איתו במטרה להקליט וכבר מצאנו כמה שירים ואפילו הצלחתי לשכנע אותו לבוא אלי לאולפן שלי ברמת השרון בשביל להקליט סקיצה. ובמהלך שלושת החודשים האלה אני רואה שהוא לא בקו הבריאות.

"אריק היה מצד אחד פרפקציוניסט ומצד שני אהב להצחיק, איש מצחיק ושחקן מטבעו. הוא תמיד אמר לי: 'קצת הומור זה טוב, לא צריך להיות רציני מדי'. אני זוכר כשכתבנו שירים הוא יכול היה ללכת לשירותים עם ספר שירים של אלתרמן לחפש שיר ואז לפתוח את הדלת ולצעוק משם: 'מצאתי שיר יפה, בוא תראה'. אריק היה כל כך בלתי אמצעי, לא רשמי. הכלים שלו היו: מילים ומוסיקה. המילים היו החומר, המוסיקה צריכה לשרת אותן, בלי התחכמויות, פשוט בשביל שיבינו.

בדשא אצל אביגדור, עטיפה
מיקי גבריאלוב ואריק איינשטיין ז"ל על עטיפת האלבום "בדשא אצל אביגדור"

"אומרים לי תכתוב על אריק. אריק היה לי מקור השראה, היצירות שיצרנו יחד היו חזקות מאתנו וזאת הייתה השראה וכימיה חד פעמית. קיבלתי ממנו הרבה מאד כיוצר כזמר, בבחירת שירים ומוסיקה והגשה. הייתה לו השפעה עצומה עלי. כל כך הרבה חלקים בחיים שלי הם חלקים שצמחו מתוך החיבור שלי איתו. של העבודה שלנו.

"בשלושת החודשים האחרונים שלחתי אליו שירים חדשים והתחלנו לעבוד שוב יחד. נפגשנו, אספנו לנו כמה שירים. הצלחנו להקליט סקיצה לאחד השירים אבל לא הספקנו לסיים את זה. חבל לי מאד. ואני בטוח שאם אריק היה יודע שכך יהיה, היה חשוב לו שלפחות את המשימה הזו נסיים. כדי שנסיים עם שיר. חדש. הוא הרי תמיד חיפש איך להתחדש.

"לפני ארבעה ימים דיברתי עם אריק, אבל עכשיו כל מה שנשאר זה לדבר עליו. אני אזכור אותו כחבר, אב רוחני, זמר גדול ויוצר ענק שהייתה לי זכות להכיר וליצור איתו. חשוב שנשמור את היצירות שלו. אל תדברו על אריק. תשירו אריק.

תנחומיי לסימה ולמשפחה, ומי ייתן וזכרו יהיה ברוך".

מיקי גבריאלוב 27.11.2013

>> שלום חנוך נפרד מאריק איינשטיין בשיר חדש
>> הרדיו חיבק את איינשטיין מאז מותו
>> 30 השירים הכי מושמעים של אריק איינשטיין
>> אריק איינשטיין שלא הכרתם: מיטב שירי "העשור הגנוז"
>> אבי בללי, נמרוד לב, שי נובלמן ועוד שרים איינשטיין