מתי כספי ושלמה גרוניך חוזרים לאלבום (ולמופע) המיתולוגי "מאחורי הצלילים" ומציינים 40 שנה ליציאתו בסדרת מופעים ברחבי הארץ, שחוגגת מחדש את אחד הפרויקטים הקלאסיים במוזיקה הישראלית.המופע משלב שירים אותם הלחינו כספי וגרוניך יחד וגם ביצועים משותפים לשירים הגדולים של כל אחד מהם לחוד . ביניהם: "כשאלוהים אמר בפעם הראשונה" , "ציור" , "יש לי סימפטיה" , "שירים פשוטים" , "ילדותי השניה" , נואבה" ועוד ועוד.

הכל החל כשכספי וגרוניך, שניים מגדולי המוזיקאים בארץ, נפגשו בשנת 1970 לראשונה, כשהיו שניהם בני 21. שניהם לא ידעו שהמפגש ביניהם יהפוך לאבן דרך בזמר העברי. ממופע שהתחיל כ"יצור מוזר" בזירה המקומית לפני 40 שנה, הפך "מאחורי הצלילים" למיתולוגיה אשר רק הולכת ומתגברת עם השנים.

"כל אחד מאיתנו מוצא אצל השני את מה שאין בו"

הקסם של המופע טמון בכשרון של כל אחד מהם, אבל בעיקר בשילוב הכוחות - הטירוף המשעשע והבלגן של גרוניך, מול קור הרוח המשעשע והסימטריה של כספי. השניים, כך לימד הקאמבק שעשו למופע כשלוש שנים, מוציאים את המיטיב אחד מחברו, גם מוזיקאלית וגם בשואו הבימתי ובהומור.

"אני נדלקתי על הטירוף שלו והוא על ההרמוניות שלי", אומר כספי, "כל אחד מאיתנו מוצא אצל השני את מה שאין בו". "הקשר בינינו הוא של פעם בחיים, זה מעבר למוזיקה, זה בא מהאינסטינקטים שלנו", מוסיף גרוניך. "אנחנו יכולים לא לדבר בכלל לפני ההופעה, כל אחד עסוק בשלו, אבל הקסם הוא שכאשר אנחנו עולים על הבמה וזה קורה".

"שני במאים יתקשו לביים את אותה הצגה, ושני צייאים לא יצייאו יחד את אותו ציור", אבל אנחנו מלחינים שיר יחד", אומר כספי. "וזה נדיר מאוד", מוסיף גרוניך. "אין מלחמות אגו", אומר כספי. "אצלי היה אגו בגיל צעיר אבל הוא דעך", אומר גרוניך, "מתוך כבוד, קבלה, הערכה ואהבה, וכשאתה מוותר על האגו האופק נפתח".

>> כנסיית השכל ברדיו תל אביב: "אושר"