הרצח של העבריין הישראלי שי דהן בכלא באקוודור והמעורבות לכאורה של הנשיא לשעבר עבדאללה בוקראם בחיסולו ממשיכים להסעיר את המדינה הדרום אמריקאית ואת אמריקה הלטינית כולה.

כעת, אחרי חשיפת השיחה האחרונה עם דהן בטרם נרצח, אנחנו חושפים כאן לראשונה שיחת וידאו שקיים אורן שיינמן, מי שנעצר יחד עם דהן,  כחודש לפני הרצח ובה הוא מזהיר מפני האפשרות שמישהו עלול לרצוח אותו ודהן. בשיחה יוצאת הדופן שמוצגת כאן לראשונה, מתייחס שיינמן לכוחו של הנשיא לשעבר ודורש מהרשויות להעבירם לכלא אחר. בשיחה שיינמן מתועד כשהוא ישוב באזיקים במשרד התובעת כשמתורגמן ישראלי (שפרטיו חסויים ושמורים במערכת) מתרגם את דבריו מעברית לספרדית.

"כבר מהיום הראשון התובעת רצתה לתת לנו חמש שנים אם נחתום. כל זאת לפני שידעה למי בכלל מכרתי את הסחורה. מהיום הראשון היא אמרה לעו"ד שלנו ויקטור: 'שיחתמו ואני נותנת לכם חמש שנים. אם יתנהגו טוב (אחרי שלוש וחצי שנים אולי אז הם ייצאו'. זאת עסקה לא טובה", נשמע שיינמן מתייחס לעובדה כי גורמים בממשל באקוודור ניסו לשכנע אותו ואת דהן לחתום על מסמך שיהפוך אותם רשמית לעדי מדינה.

"עכשיו אני אומר לה שמכרתי ליעקב (בנו של הנשיא לשעבר עבדאללה בוקראם), ואם אתם רוצים לזמבר את יעקב - תעזרו לנו - אבל תגנו עליי ועל החיים שלי. תעבירו אותי כלא. שימו אותי בתכנית להגנת עדים ונספר לכם הכול. אל תשאירו אותי פה שיישחטו אותי וזהו. זו העיר שלו (הכוונה לגוויאקיל, העיר בה מתגוררת משפחת בוקראם ובה גם נמצא הכלא בו נרצח דהן). פה הכי מסוכן. אתה חייב להסביר לה את זה. אבא שלו לקח 100 מיליון דולר עלה מסוק, טס מפה וחזר. הוא חבר של הנשיא הנוכחי. אז למי יש יותר כוח ממנו? הוא לבנוני והוא מסוכן לנו", הזהיר שיינמן, כאמור שבועות לפני הרצח של דהן.

פרשת הרצח באקוודור (צילום: צילום מסך טוויטר)
שיינמן לפני מעצרו | צילום: צילום מסך טוויטר

שיינמן (48), במקור מתל אביב, הוא בכלל אזרח ישראלי שברשותו גם אזרחות אוסטרלית, ועל פי הדיווחים הוא פגש את דהן בסוף השנה שעברה בזמן ששניהם שהו בקולומביה. עם ההגעה שלהם לאקוודור בתחילת השנה, התברר שהשניים רכשו 170 אלף בדיקות קורונה מהירות בארצות הברית (בתחילה דווח כי היו מזויפות, אך בהמשך התברר שלא כך הדבר) במחיר של 3 דולרים לערכה, הם מכרו אותן לכאורה ב-19 דולרים לעבדאללה בוקראם ובנו חקובו - ואלה עקצו את ממשלת אקוודור ומכרו כל ערכה ב-68 דולרים.

עוד לפני תפיסתם של שיינמן ודהן על ידי מחסום משטרתי, הפרשה התפוצצה אחרי שבביתו של עבדאללה בוקראם נמצאו אלפי הבדיקות שקנה לכאורה מדהן, ואז נפתחה לה תיבת פנדורה נגד הנשיא לשעבר שהיה מעורב במכירה, וכנראה גרף לכיסיו מיליוני דולרים מקופת המדינה. מאז, ובטח אחרי הרצח של דהן והשיחות שדלפו בינו לסין בוקראם מתוך הכלא, אקוודור סוערת, ודיווחים על הפרשה צצים מדי יום בכל תחנות הטלוויזיה באמריקה הלטינית.

בהמשך עדותו חושף שיינמן כי לאחר ששיתף את הרשויות בפרטי העסקה שלהם עם משפחת בוקראם, התובעת הציעה לו ולדהן לחתום על הסכם עם התביעה לפיה הם יפלילו את הנשיא לשעבר שנחשב לדמות שנואה ומושחתת במדינה, יחד עם בנו (שמאז נעלם ואיש לא יודע לאן) ובתמורה השניים ירצו 10 עד 20 חודשי מאסר - אך כפי שחשפנו כאן בעבר, דהן התנגד נחרצות לעסקה, ולמעשה חרץ לעצמו את גורלו

"התובעת סיפרה לי בפירוש שגורמים בכירים בארה"ב פנו אליה בנוגע לשי כדי לברר האם ניתן להעבירו לחקירה אצלם בגלל פרשת ההונאה בה היה מעורב עוד לפני הגעתו לדרום אמריקה; פרשת הבריחה מהכלא בפנמה ופרשות נוספות בארה"ב מהעשור האחרון", מגלה ישראלי שסייע דהן ולשיינמן מול הרשויות התביעה באקוודור.

בסרטון: תיעוד לכאורה של דהן יחד עם בדיקות הקורונה לפני המכירה למשפחת בוקראם: "18 למאי, 7:26 בבוקר. כאן כל בדיקות הקוביד מוכנות למכירה - רק תמורת מזומן"

שיינמן, שנפגש פנים אל מול פנים עם התובעת, נראה בסרטון הווידאו כשהוא מבוהל, מפוחד, דומע לפרקים, כשאזיקים לידיו והוא מנסה להסביר את מצבו בכלא. "בגלל זה הם (משפחתו של הנשיא לשעבר) מסוכנים. הם שמונה אחים... מה עם המכתב הזה שהיא (התובעת) רוצה שאחתום על הסכנה לחיים שלי? זה מכתב שיינעלו אותי בתא? אני לא רוצה להישאר פה. אני חותם רק אם מעבירים אותי כלא. אם אני סגור בתא פה, אני לא מוכן לחתום", נשמע שיינמן בשיחה עם המתורגמן הישראלי, כשהוא בבירור חושש לחייו במידה ויישאר בבית הכלא שבעירו של הנשיא לשעבר.

בהמשך השיחה המתורגמן נשמע כשהוא מציע לשיינמן לדבר עם התובעת, ומבקש ממנו שימסור לה את כל המידע והתנאים שהוא רוצה, ושעוד היום יעבירו אותו לכלא אחר. באותו רגע שיינמן חושף כי לו ולדהן יש הקלטות ותיעוד המפליל את הנשיא לשעבר ובנו. "שיעבירו אותי ואת חבר שלי. אני לא חותם על זה. אם ינעלו אותי פה בתא זה הכי מסוכן בשבילי. אם נועלים אותנו פה בתא נגמר הסיפור שלנו. פה הורגים אנשים על בננה. על כלום. אתמול מישהו הסתכל כאן על בננה של אסיר אחר, אמרו לו להביא אותה, הוא לא רצה וחטף לבנה בראש. הם לא מדווחים על זה בכלל... הם לא עושים כלום. לא לוקחים אותו למרפאה. אומרים לו לך לתא ושמים לו סמרטוט על הראש... אין פה ערך לחיי אדם".

"אני חייב שתעזור לי... תסביר לה. היא חייבת להוציא אותנו מפה", נשמע שיינמן כשהוא מתחנן. "אני אשתף איתה פעולה. שיעבירו אותנו לרשות להגנת עדים גם עם חבר שלי. אנחנו יכולים להסתובב בכלא נורמלי קיטו ולהיות עם אנשים נורמליים שלא סוחטים אותנו כל הזמן. יש לנו עדויות להכל. צילומים, הקלטות וידאו, הכל. זה לא סתם.  אנחנו יכולים להוכיח הכל - בבקשה! אני יודע שזו עבודה שלך ובשבילך אני אסיר מסוכן, אבל חצי ממה שכתוב על שי לא נכון. ועליי אין כלום, כי לא עשיתי כלום, רק רציתי לעשות עסקים להרוויח קצת כסף מהקורונה".

לדבריו של שיינמן, הסיפור הסתבך בכלל בגלל אדם שנתן להם תעודה מזויפת ושכנע אותם שכך הם יעברו את המחסום המשטרתי שבו נעצרו, אבל לבסוף הם כאמור נתפסו על ידי השוטרים בגלל התעודה והכסף הרב שנמצא ברכבם והיו אלה שהובילו למעצרם. "מי חשב שזו כזו בעיה. תעודת מזויפת כולה", אומר שיינמן, "אם ישאירו אותנו בכלא הזה ובתא סגור - מדובר בגזר דין מוות".

"חייבים להוציא אותנו מהכלא הזה ולהביא לנו דיל יותר טוב. אנחנו נשתף איתה פעולה על הרבה דברים. יש לנו עוד פרטים שאנחנו מפחדים לחשוף על ג'ייקוב והזמן שלנו מתקצר פה. רק אתמול אמרתי את השם שלו וקיבלתי איום", אומר שיינמן, "אם היא תשאיר אותי בתא נעול זה כמו דג זהב באקווריום. כולם מחכים לנו פה ומאיימים על החיים שלנו אם לא נשלם להם".

בעיצומה של השיחה, שיינמן מציג למתורגמן מסמך שקיבל מהתובעת עליו התבקש לחתום ולפיו הוא יוכנס לתכנית עדי מדינה ברשות להגנת עדים. הוא הוסיף כי הבקשה תועבר לחוקרי הפרשה שבודקים את רמת הסכנה בה נמצאים הוא ודהן, ועל סמך זה יוחלט האם להעבירם לכלא אחר. "אם אני נשאר פה אני לא חותם. המנהל יתעלל בי. מה יעזור לי אם נשאר פה ורוצים לשחוט אותי... אין לנו כסף לשלם להם כל הזמן. בשביל להכניס לנו מזרון רצו 250 דולר. בשביל חולצה 80 דולר. לא שילמנו. גם אוכל מנהל הכלא לא נתן להכניס לנו. בקיצור, אכלנו אותה".

 500 הדולרים שחרצו את גורלו של דהן

בשיחה נוספת שקיים שיינמן והגיעה לידי mako, הוא נשמע מספר באחת מחקירותיו הראשונות כיצד הוא ודהן נעצרו לראשונה, ועל כך שאם היו משלמים לשוטרים שוחד של 500 דולרים הם היו משחררים אותם ונותנים להם לעבור: "בדרך לסלינה הגענו למחסום משטרתי. הם ביקשו רישיון נהיגה ולא היה לי. הראיתי להם את הצילום של הדרכון האוסטרלי, והשוטר אמר שזה לא טוב ושאם נשלם לו 500 דולר ייתן לנו לנסוע", סיפר שיינמן לחוקרת בתחנת המשטרה.

"לא הסכמנו והוא עיכב אותנו בצד. הוא קרא לעוד שוטרים שאמרו לנו לצאת מהאוטו, ומה שהבנתי זה שהם צעקו בספרדית משהו כמו 'איפה הנשק ואיפה הסמים'", מספר שיינמן, "הם מצאו את התיק עם הכסף והתחילו להשתולל... פתאום השוטר אמר באנגלית שאם ניתן לו 25 אלף דולרים הוא ייתן לנו ללכת מהר לפני שיגיעו עוד שוטרים. לא הסכמנו. הם התחילו להפוך את כל האוטו וקראו לעוד שוטרים ואז מצאו את התעודות המזויפות באוטו. בסוף הבנתי שעוצרים אותנו ולוקחים אותנו לתחנה. אחרי השימוע העבירו אותנו לכאן לכלא".

על התנאים בתא בו נכלאו עוד באותו היום סיפר שיינמן: "נעלו אותנו בתא לבד בלי חשמל, בלי מים, בלי שירותים. היינו על הרצפה איזה 25 יום בלי מקלחת. ואז התחילו לסחוט מאיתנו כסף כדי לצאת לשירותים, לקבל אוכל ולדבר עם עו"ד. בפעם האחת שכן הוציאו אותנו להתקלח, מנהל הכלא ראה אותנו והתחיל לצעוק ליד כל האסירים והסוהרים: 'תכניסו את בני הזונות האלה לתא ואל תוציאו אותם אף פעם". בשלב זה, שיינמן, ביקש מהמתורגמן להפסיק את השיחה בגלל שלטענתו שאחד הסוהרים שסחט ממנו כסף נכנס לחדר, שמע אותו מדבר, והוא חשש לחייו

 

פרשת הרצח באקוודור (צילום: צילום מסך טוויטר)
עבדאללה בוקראם נעצר לראשונה לאחר שבביתו נתפסו בדיקות הקורונה שקנה לכאורה מדהן ושיינמן | צילום: צילום מסך טוויטר

כאמור, פרשת הרצח של דהן ומכירת בדיקות הקורונה המהירות של שני הישראלים לבני משפחת הנשיא לשעבר מסעירה את אקוודור, ובכל יום שעובר נחשפים עוד ועוד פרטים חדשים על הפרשה, וככל שעוברים הימים מחדל הרצח של שי דהן זועק לשמיים. בנוסף, גורמים המקורבים לחקירה ציינו כי משפחתו של שי דהן תוכל לתבוע את ממשלת אקוודור על המחדלים שהובילו לרצח בנם בכלא, וגופתו של דהן אמורה להגיע לישראל בימים הקרובים אחרי ההליך הבירוקרטי שהקשה על העברתה (דהן השתמש בכמה זהויות), והלוויתו תיערך ככל הנראה בשבוע הבא בבית העלמין בחולון.