פרטים חדשים על הרצח האכזרי של הישראלי שי דהן אתמול בבית הכלא באקוודור כפי שפורסם לראשונה ב-mako: הבוקר מתברר כי רשויות האכיפה במדינה הדרום אמריקאית הציעו לאחרונה לדהן ולחברו אורן שיינמן (המחזיק גם באזרחות אוסטרלית) לשמש כעדי מדינה נגד בנו של נשיא אקוודור לשעבר, ג'קוב בוקראם ואביו עבדאללה.

על פי החשד, דהן, שכאמור נרצח אמש בתאו בכלא המרכזי “פניניטסריה דל ליטורל“ שבעיר גואיאקיל, ושיינמן שנפצע באורח בינוני, יצרו קשר עם פרוץ משבר הקורונה עם חקובו (יעקב) בוקראם, בנו של הנשיא לשעבר עבדאללה, ומכרו לו מאות בדיקות קורונה מהירות ואלפי מסכות תמורת מאות אלפי דולרים, ובוקראם, כך על פי החשד, מכר את אותו ציוד לבתי החולים במדינה במחיר כפול ולעיתים משולש.

מיד אחרי מעצרם של שני הישראלים לפני כחודשיים, וההבנה כי משפחת בוקראם מעורבת בעסקאות המפוקפקות בהן היו מעורבים שני הישראלים, הוצע כאמור לשני הישראלים לשמש כעדי מדינה נגד עבדאללה ובנו, בתמורה לכך שיקבלו הגנה על חייהם בכלא מאובטח יותר מזה בו שהו, וירצו עונשי מאסר שינועו בין 10 ל-20 חודשי מאסר בפועל.

View this post on Instagram

ATENCIÓN: El ciudadano israelí Shy Dahan, detenido en junio pasado, fue asesinado en la Penitenciaría esta madrugada. Su compañero de causa procesal, Sheinman Orem, resultó con cortes en el cuerpo. Ambos ofrecieron colaborar con la Fiscalía en el caso de los hermanos Bucaram. El israelí que fue detenido en Salinas con 300 mil dólares y con identificación falsa, fue asesinado en #Guayaquil. Era investigado por venta de pruebas rápidas de #covid e insumos médico a los hermanos BUCARAM. El israeli también era buscado por la justicia de España y Panamá y pedía su extradición.

A post shared by Radio Dinámica Ecuador (@radiodinamicaecu) on

"סידרנו לשי ואורן עסקה מהחלומות תוך הבטחה ששי לא יוסגר לפנמה בתום ריצוי העונש, והכי חשוב שהוא ישהה בכלא המאובטח במדינה מבלי שיפגעו בו ולא יהיה חשוף לסחיטות ופגיעה מצד ראשי המאפיות בכלא. משום מה, שי סירב בתוקף לעסקה ושילם בחייו", חושף הבוקר ישראלי שהיה בקשר הדוק עם דהן וניהל את המגעים מול ראשי התביעה במדינה.

"שי חשב שהוא ישתחרר מהר מאוד ולא הבין שהוא נמצא באחד מבתי הכלא המסוכנים ביותר בדרום אמריקה. הטעות הכי גדולה שלו היא שהוא לא שמר על פרופיל וסבל מביטחון מופרז", הוסיף אותו גורם וסיפר כי למרות שסירב בהתחלה, ככל הנראה לאחר שבני משפחת בוקראם יצרו עמו קשר והבטיחו לשחררו תמורת שתיקתו, דהן הבין מהר מאוד שבני משפחת בוקראם כנראה רוקמים נגדו מזימה, שינה את דעתו והחליט לבסוף כן לשמש כעד מדינה נגדם.

בנוסף, לאחר שהודיע לרשויות ששינה את החלטתו, דהן ושיינמן היו אמורים להיות מועברים מחר (שני) לבית כלא מאובטח יותר, ומשם לתת את עדותם נגד בני משפחת בוקראם, אחת המשפחות החזקות באקוודור, אך לצערו של דהן הוא ושיינמן לא הספיקו לעבור לבית הכלא החדש ואמש כאמור הותקפו בתאם על ידי מספר אסירים בעזרת חפץ כהה. הראשון שהותקף היה דהן, שספג חבטה עזה בראשו ומת במקום, ואחריו היה זה שיינמן שניצל בנס, נפגע באורח בינוני ופונה לבית החולים לקבלת טיפול רפואי.

שי דהן 2020 (צילום: צילום פרטי)
דהן בעת מעצרו בפנמה לפני כשנתיים | צילום: צילום פרטי

 

שי דהן נרצח בכלא באקוודור (צילום: twitter)
הישראלי השני שנפגע, אורן שיינמן, מובל לבית החולים | צילום: twitter

עוד מתברר כי מלחמת הכנופיות שהתרחשה בכלא בשבוע שעבר ועליה דיווחנו לראשונה ב-mako, נועדה למעשה לחסל את דהן ואת שיינמן. "אני ושי היינו בתוך התא כשהכדורים עברו לנו מעל הראש. בהתחלה לא הבנו מה קרה פתאום שיורים לכיוון התא שלנו, ואז שמעתי צעקות: 'ישראליטס ישראליטס' (הכוונה לישראליים). לאחד מהם היה רימון שהוא התכוון לזרוק לכיוון התא שלנו אבל הוא התפוצץ לו ביד וכך החיים שלנו ניצלו", חשף שיינמן בשיחה עם רב חב"ד באקוודור, תומר רותם. "הם רצו לחסל אותנו. המזל הוא שהיה לנו בתא ספר תהילים שהחזקנו ביד והוא הציל לנו את החיים".

"השתדלנו לסייע לאורן ולשי ככול יכולתנו, אך לצערי שי נרצח, השם יקום דמו. הכלא הזה הוא הגיהנום עלי אדמות", מספר הבוקר רותם בשיחה מאקוודור. כעת נבדק החשד כי עבדאללה בוקראם ובנו חקובו עומדים מאחורי חיסולו של דהן, והלילה נחשפה הקלטה בלעדית של שיחה שהתנהלה בין הנשיא לשעבר לדהן לאחר שהאחרון סירב לשמש נגדו כעד מדינה.

במהלך השיחה בסרטון כאן למעלה, נשמע בוקראם כשהוא מבטיח לשי שהוא ידאג לו במשפט נגדו ונגד שיינמן,  מבטיח לכוון את זהות השופטים במשפט באמצעות מקורב בפרקליטות המקומית, וככל הנראה גם הבטיח לו שישיג לו עורך דין מוכר ויקר שיוציא אותו בזול בתמורה לזה שישתוק בעדות נגד בנו לו כאמור מכר לכאורה בדיקות קורונה מהירות, חלקן מזויפות על פי החשד, וציוד רפואי.

דהן: "איך אתה יכול להבטיח לי שבסוף לא תדאג רק לבן שלך, תשחרר אותו ותשכח ממני?"

בוקראם: "אני שם לך את המילה שלי שאני אוציא אותך לחופשי בבית המשפט. אתה תתן לי יד ואני אתן לך יד", נשמע בוקראם מבטיח לדהן במהלך השיחה.

בוקראם ובנו נחשבים לשתיים מהדמויות השנואות ביותר בארצם, ולפני כמה חודשים פשטה המשטרה על ביתו של הנשיא לשעבר והוא נעצר אחרי שנמצאה בביתו תחמושת לא חוקית, יחד עם אלפי מסכות פנים וערכות בדיקה לקורונה. על פי החשד, בוקראם וכמה מבני משפחתו (כולל בנו ושי דהן) גבו מבתי חולים במדינה מחירי מופרז על ציוד רפואי ישן.

"שי כל החיים שלו חי על הקצה. הוא אהב את החיים הטובים והנוצצים אבל לא הבין שאי אפשר לקנות כל דבר בכסף ואת זה הוא חווה על בשרו לצערי בכלא באקוודור", מסביר היום ישראלי החי במדינה והכיר מקרוב את דהן. "במקום להוריד פרופיל הוא חי חיי ראווה. בכלא ידעו שהוא שילם המון כסף בפנמה לסוהרים ולאסירים אז אנשי המאפיה סחטו ממנו לא מעט כסף כדי לשמור על החיים שלו, אבל כנראה שמישהו שילם יותר כדי לחסל אותו".


כזכור, דהן הוסגר לפני כשנתיים וחצי מספרד לפנמה, ולטענת רשויות האכיפה במדינה הוא היה מעורב בעוקץ נדל"ן במיליוני דולרים. דהן הכחיש את הטענות וטען להגנתו כי מדובר בסכסוך אזרחי בלבד וממשלת פנמה הפכה אותו למבוקש על לא עוול בכפו.  לדבריו, הוא חף מפשע ובכלא אסירים מסוכנים איימו על חייו וסחטו ממנו מאות אלפי דולרים בתמורה לכך שלא יחוסל.

לפני כשנתיים נמלט מהכלא בפנמה לאחר ששיחד את בכירי בכלא במיליון דולר כדי שיאפשרו לו לצאת ולמשוך עבורם עוד כסף מהבנק בפנמה סיטי. דהן שהה לילה בבית מלון תחת שם בדוי ולמחרת המריא במטוס פרטי למיאמי ונעלם. בריחתו של דהן הביכה את ממשלת פנמה, ובכירי הכלא ששוחדו על ידי דהן הודחו מתפקידם והועמדו לדין, ומשרד המשפטים בפנמה פנה לאינטרפול בבקשה להכריז על דהן כבר מעצר בכל מדינה אליה יגיע.

שי דהן 2020 (צילום: צילום פרטי)
בית הכלא בו נרצח דהן | צילום: צילום פרטי

בכמה ראיונות בלעדיים שנתן דהן ל-mako הוא טען כי רשויות האכיפה בפנמה "תפרו לו תיק והם רודפים אחריו ללא סיבה. "שלחתי לאינטרפול מאות מסמכים המוכיחים שאני חף מפשע", טען דהן באחד הראיונות. "שכרתי עו"ד שהיה בעבר מבכירי האינטרפול והוא התרשם שאכן עושים לי עוול. הבטיחו לבדוק את הטענות שלי אבל מאז לא שמעתי מהם כלום, ולכן אני מסתובב עם דרכונים וזהויות מזויפות כדי שלא יתפסו אותי. אם יסגירו אותי לפנמה זה גזר דין מוות עבורי. הסוף שלי".

לפני כמה חודשים הגיע דהן לאקוודור רכש וילה מפוארת על שפת הים ושלושה כלי רכב מפוארים בשווי של למעלה ממיליון דולר. בין לבין, כך על פי החשד, רקח את העסקה למכירת ערכות קורונה מהירות לבנו של נשיא אקוודור לשעבר כדי לעשות לדבריו רווח מהיר על הכסף שהפסיד בפנמה.

אלא שלפני כחודשיים נעצר כאמור דהן באקוודור יחד עם שניימן בחשד למכירת ערכות קורונה מהירות בעסקה בה היה מעורב על פי החשד חקובו בוקראם, בנו של נשיא אקדוודור לשעבר עבדאללה בוקראם, בפרשה שמסעירה את המדינה הדרום אמריקאית, ועל פי הדיווחים, דהן ושיינמן היו אמורים להעיד בימים הקרובים נגד בני משפחת בוקראם. "אם ירשיעו אותי אני עלול לשבת יותר משבע שנים בכלא" אמר דהן בראיון ל-mako, "אני חושש שירצחו אותי בכלא. החיים שלי בסכנה ממשית".