הרב שלמה קליש (צילום: hageula.com)
אחד הרבנים העשירים בישראל. הרב פרופסור שלמה קליש | צילום: hageula.com

הרב והפרופסור שלמה קליש (60) הוא הרבה יותר מרב ופרופסור. טייס קרב שנלחם במלחמת יום כיפור, דוקטור לחקר ביצועים עם תואר מ-MIT, וחוזר בתשובה – שפרץ לעולם ההיי-טק בסערה ועשה כמה עסקאות שגלגלו מיליארדי דולרים. בעבר השקיע בחברות כמו גלילאו ומלאנוקס (ששוות מיליארדים), והוא נחשב כמנטור של מנהלים בכירים בהיי-טק ובקרנות הון סיכון, ביניהם נמצא גם מנכ"ל אפל ישראל ומשקיעים בכירים ומוכרים בארץ.

לפי מה שסיפר בראיונות עמו, קליש מגיע מרקע לא פשוט. המשפחות שלו ושל אשתו נספו ברובן בשואה. אביו היה פועל בניין שהתקדם לבעלות על מכולת. הוא ידוע כמי שלא חושש לומר אמירות לא פופולאריות - כמו למשל על העדיפות של המכללות על פני האוניברסיטאות - ובעיקר כחוזר בתשובה שהפך לאיש חב"ד אהוד, כפי שמעידים ראיונות עמו בכלי תקשורת דתיים.

עסקים – עסקיו של קליש מתמצים, ככל הידוע, בעיקר בהשקעות, ובהחלט מדובר באדם שיודע להשקיע. הוא ידוע כמי שהקדים מעט את זמנו, עם חברת השקעות שפתח בימי הבועה שנקראה יזם.קום, חברה שגייסה 60 מיליון דולר במטרה להשקיע אותם בחברות אינטרנט. כיום הוא מנכ"ל קרן ג'רוזלם גלובל (על פי ראיון ישן עמו, מדובר בקרן ששווה כ-150 מיליון דולר) וכאמור משקיע בעיקר בהייטק.

הקרן אותה מנהל קליש עברה בעבר מרד משקיעים. לפי דיווח בידיעות אחרונות משנת 2003, משקיע בשם רימון בן-שאול ניסה לארגן מרד, במסגרתו רצה שמשקיעים בקרן אותה קליש מנהל יקבלו את כספם בחזרה. העניין עורר סערה, שכן הוא עשוי היה לפגוע בכל תחום הון הסיכון בארץ. בפשרה שהושגה הונה של הקרן ירד בכמה עשרות מיליוני דולרים. לאחר המרד קליש נאלץ להוריד פרופיל, ועכשיו – כך לפחות לפי הדיווחים – החליט לחזור לזירה עם השקעות לא מבוטלות.

אי הצלחה נוספת שמיוחסת לו היא שבשיא הבועה, שבה רבים נכוו, הוא רכש חברה בשם First Tuesday תמורת 50 מיליון דולר, ומכר אותה עבור סכום זניח יחסית של 2 מיליון דולר. לצד זאת, כאמור, הוא ידע להשקיע בחברות מוצלחות רבות – דוגמת גלילאו ומלאנוקס – הצלחות עסקיות וכספיות ברמה עולמית.

מעבר לכך, למרות שלא מדובר ב"עסק" של ממש, קליש הוא גם חבר במועצות מנהלים של אוניברסיטאות ומכללות (לא ברור אם חברויות אלו הן בתשלום). בנוסף יש עליו לא מעט דיווחים באתרי חב"ד ודומיהם על תרומות - למשל, כשהוא ואשתו אימצו יולדות להן סייעו.

לצדו – אם לא חל שינוי בשנים האחרונות, האישה רונית ובנוסף אליה שמונה ילדים.

איך אנחנו עוזרים לו – ההפך, הוא עוזר לנו. באופן כללי, זה תפקידה של קרן הון סיכון, לעזור ליזמים. הם עוזרים לו כשהם עושים אקזיטים, אבל בכך אין לו צורך בציבור הרחב, כלומר ברובנו.

מה היית יכול לקנות עם הכנסותיו – עבור מכירת חברת סייפן, אשר הוא החליט להשקיע בה מטעם קרן קונקורד, הרוויחה הקרן 11 מיליון דולר. אמנם קליש לא הרוויח את כל הסכום לעצמו, אך אנחנו מניחים בהנחה די סבירה שגרף עליו בונוס. עלות בית חב"ד חדש היא כ-3 מיליון שקלים. עם 11 מיליון דולר אפשר להקים משהו כמו 14 בתים, ולהישאר עם עודף.

האם הוא גבר? כן, ולו רק בגלל העובדה שרואים כאן דפוס של מישהו שהולך בדרכו ולא משנה לו מה. רב, פרופסור, טייס קרבי, משקיע. עושה מה שבא לו, ופשוט חייבים להעריך את זה.

>> ג'יימס בונד היהודי: האסיר לשעבר שהפך למליארדר

>> לכל הכתבות במדור