יטיל הגזירות גם העל הסטודנטים? לפיד (צילום: עיבוד תמונה, חדשות 2)
הרוויח את עושרו ביושר. יאיר לפיד | צילום: עיבוד תמונה, חדשות 2

אחרי שכתבנו על מיליארדרים ומיליונרים כמעט מכל התחומים, החלטנו לבדוק איפה הכסף של מי שהעלה בכתיבתו את השאלה לציבוריות הישראלית. יאיר לפיד, שמתמודד היום בבחירות לכנסת, הוא בעל הון רב יחסית לעיתונאי וסופר. הוא מכחיש אמנם את הפרסומים ב"פורבס" שמייחסים לו 22 מיליון, אבל גם אם מדובר בסכום נמוך יותר – כפי שהוא אומר (וכפוליטיקאי יש לו אינטרס לעשות זאת)– בהחלט יש מה לברר. איפה הכסף, הפעם עם יאיר לפיד.

מי זה – זה לא שצריך להציג את העיתונאי הבכיר (לשעבר) והפוליטיקאי (הבכיר? נגלה עוד שלושה חודשים) בהווה. אבל בכל זאת: יאיר לפיד, ששירת בעיתון "במחנה" בצבא ורק ממש לאחרונה "תלה את העט", היה מבכירי כותבי הטורים במוסף שבעה ימים של ידיעות אחרונות. יש גם כמה פרטים קצת פחות ידועים עליו, כמו למשל שכתב גם את הסדרה "חדר מלחמה". מעבר לכך הוא כתב רבי מכר רבים, עשה פרסומות והגיש את "אולפן שישי" בחדשות ערוץ 2. לפיד גם פעיל חברתית והיה מעורב בעמותות שונות, בין היתר בתחום החינוך, עוד לפני כניסתו לפוליטיקה. בעברו היה מתאגרף חובב. לצידו נמצאים ליהיא לפיד ושלושה ילדים.

עסקים – עסקיו מסתכמים בעיקר בכתיבה והגשה, אך לא רק. כל המספרים הבאים הם בעיקרם הערכות שונות אשר הועלו בכלי התקשורת, אך גם אם הם נמוכים או גבוהים מעט, הם בהחלט מעידים על תמונת המצב הכספית של המועמד החדש. על טורו השבועי בידיעות, לפי דיווחים, קיבל כ-35,000 שקלים לחודש. עבור הנחיית אולפן שישי קיבל כ-120 אלף שקלים מדי חודש. ומהקמפיין לבנק הפועלים הרוויח כ-800 אלף שקלים לשנה – 4 מיליון שקלים בחמש השנים שעשה זאת (בעבר התראיין לפיד בנושא ואמר שהשתמש בכספי הקמפיין לתרומות) – כך לפי דיווחי העיתונים הכלכליים פורבס וגלובס.

לפיד הוא גם סופר מוערך, אשר ספרו "זיכרונותיי אחרי מותי", בו הוא מתאר בקולו של אביו את חוויותיו, מכר יותר מ-100 אלף עותקים והיה הספר הנמכר ביותר בשנת 2010. על הספרים שמכר הרוויח כמה מיליונים לפי הערכות.

לפוזה – לפיד קיבל ביקורת על פוסט שהעלה בזמנו לעמוד הפייסבוק שלו, כאשר הלין על מחירי הדלק העולים כאשר ברקע נראה רכבו היקר. בחודש ינואר דווח כי החליף את ה-BMW שלו, שהוערכה במחיר התחלתי של 425 אלף, לרכב מסוג ניסאן, אשר עלותו גם היא מוערכת בסכום לא מבוטל של כ-360 אלף שקלים. הקוטג׳ בו הוא ובני משפחתו מתגוררים ברמת אביב ג' מוערך בכ-8 מיליון שקלים.

יאיר לפיד, הערב (צילום: חדשות 2)
יאיר לפיד יוצא מ"הניסאן העממית" העולה 360 אלף שקלים | צילום: חדשות 2

איך אנחנו עוזרים לו – כרגע אנחנו נעזור לו בעיקר אם נבחר בו או נתרום לקמפיין הבחירות שלו (אשר לפי הדיווחים יכול להסתדר גם בלי ח"י השקלים שלנו). ובכל זאת, גם היום אנחנו יכולים לסייע לו ברכישת ספר מספריו.

מה היית יכול לקנות עם הכנסותיו – מבירור עולה שג'ל איכותי לשיער יכול להגיע למשהו באזור ה-100 שקלים. לפי ההכנסות החודשיות שהיו ללפיד מהטור בידיעות, הוא יכול היה לקנות 350 ג'לים בכל חודש.

האם הוא גבר? – לפיד התרעם בראיון שנתן לאחרונה בערוץ 2 על כך שהסכומים שפורסמו שיש ברשותו לא מדויקים. ואנחנו אומרים: גם אם הם מדויקים, אין במה להתבייש. לצד ביקורת שאפשר להעלות כלפיו על כך שאביו ז"ל סלל את דרכו לתקשורת הישראלית, על כישרון הכתיבה שלו – יעיד כל מי שקרא את "זיכרונות אחרי מותי" – קשה להתווכח.

מצד שני אפשר לומר שהוא לעיתים מנצל את מעמדו, למשל בקבלתו ללימודי דוקטורט במסלול ישיר ללא תואר ראשון, עניין שבוקר על ידי המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה). עוד עלו טענות כלפיו על שגיאות עובדתיות באמירות אשר התבטא בהן בענייני חינוך, בכתבה שפורסמה בנושא בהארץ. לרעתו עוד אפשר לציין מעט פופוליזם, וקצת סיוע מאילן היוחסין המשפחתי בתחילת דרכו, עניין שמתבטל לאור העובדה שהמשיך להצליח בכוחות עצמו – ובגדול – לאחר מכן. 7 מתוך 10.

>> הסיגרים, הוויסקי והחולצה השחורה: תחנות בחייו של יאיר לפיד
>> ביקיני ויאכטות: פרופיל של מיליונר ישראלי