ארנון מילצ'ן
קניתי אתמול פלזמה במבצע כזה גודל | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL

אחרי שבשבוע שעבר הצגנו לכם את בני שטיינמץ, מדור "איפה הכסף" ממשיך לבדוק את המיליונרים הישראלים, והפעם: ארנון מילצ'ן, מפיק הסרטים הישראלי השייך לחבורה שצריכה להעסיק מישהו במשרה מלאה רק כדי לדעת כמה כסף יש להם. בעברו היה בעלים של מפעל כימיה שירש מאביו ונראה שגם חייו – לפי דיווחים שהתפרסמו בכלי התקשורת – הם סוג של סרט. הוא נחשב לחבר קרוב של ביבי ופרס, שומר על קרבה לפוליטיקאים הישראלים, פתח חממה לגילוי כשרונות ישראלים, וזכה לא מזמן בפרס מפיק השנה בפסטיבל לוצרן. 

מי זה – מילצ'ן (68) הוא מהבולטים בעשירי ישראל, ולמרות שהוא מוכר ציבורית, שמו וודאי מצלצל לכם פחות משמו של נוחי דנקנר למשל. הוא נולד למשפחה של יבואני כימיקלים מרחובות, וירש את חברת האחים מילצ'ן לאחר שאביו הלך לעולמו כשהיה צעיר. הוא מחזיק בהון של כ-3.5 מיליארד דולר לפי הפרסומים האחרונים, ושמו חתום על סרטים כמו "אישה יפה", מר וגברת סמית וגם קלאסיקות ישראליות כמו "דיזנגוף 99". כן נו, זה שנכנס לרשימת הסרטים הלוהטים בישראל.

למילצ'ן יש גם צד מסתורי בעברו; ב-2011 פורסם הספר "חסוי: חייו של סוכן סודי שהפך לטייקון ההוליוודי ארנון מילצ'ן", בו נטען שהיה סוכן ה"לשכה לקשרי מדע". שמו נקשר גם לסחר בנשק וסיוע בהקמת הכור הגרעיני בשנות ה-50 וה-60. כותבי הספר, מאיר דורון וג'וזף גלמן, טוענים שעסקאות שנעשו באמצעות חברה בבעלותו, סייעו להעברת מתגים הדרושים להפעלת נשק גרעיני. הוא נחקר על ידי ה-FBI אך בסוף לא הוגש נגדו כתב אישום. אם מאמינים לדיווחים אז נשיא המדינה, שמעון פרס, אף אישר שמילצ'ן ראוי לקבל פרס לביטחון המדינה.

עסקים – לא חסר. ישנו עסק הכימיקלים המשפחתי שהועבר רק בשנת 2009, אחרי קרוב לשישה עשורים שפעל, ליוסי מימן. יש לו גם נתח בערוץ 10 (כאשר לפי דיווחים הוא לא משקיע בו כבר יותר משנתיים), אבל כל אלה הם עדיין חלק זניח מהאימפריה המילצ'נית, שעיקר פועלה כיום עוסק, כאמור, בהפקת סרטים הוליוודים.

לצדו – הטניסאית אמנדה קוצר, אשר חובבי הספורט וודאי זוכרים אותה עדיין מימיה הגדולים בצמרת טניס העולמי. יש לו שלושה ילדים ושלושה נכדים מאישתו הקודמת, גם היא לא צברית. על פי פרסומים בכלי התקשורת, הוא חבר טוב של צמרת המדינה. בנימין נתניהו, שמעון פרס ורבים אחרים נחשבו לחבריו הטובים. גם משה דיין, אשר חשב למנות את מילצ'ן לשר אוצר בתקופתו. חבר נוסף הוא עורך דין הצמרת, פנחס רובין. לאחרונה נצפה גם בהופעה של מדונה במתחם החברים.

ארנון מילצ'ן ואנג'לינה ג'ולי
חי בסרט? יותר כמו שובר קופות. ארנון מילצ'ן ואנג'לינה ג'ולי | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL

לפוזה – כשהוא לא מחלק בוסות לאנג'לינה גו'ולי וטיפים לבילויים עם הילד הקמבודי לבראד פיט, הוא מתחזק לפחות שני בתים בהרצליה ובבית ינאי. מ-2009 הוא שוב נחשב גם תושב ישראלי, לאחר שחזר לארץ הקסאמים והמחאה החברתית משהות ארוכה בחו"ל. ככל הידוע, יש לו בתים גם בקליפורניה, ניו יורק ופריז. תחביב נוסף שלו הוא ככל הנראה שירה במועדון הגנקי עם יאיר לפיד, שם נצפה מפזז בקולי קולות ביחד עם עינת שרוף. נזקים לעור התוף נרשמו במקום.

עסקה נועזת שעשה – ב-2011 דווח כי מילצ'ן ורופרט מרדוק, איל תקשורת עולמי אשר לא רעב ללחם בעצמו (עם 7.5 מיליארד ד'), חתמו על הסכם להארכת שותפותם בין האולפנים של מילצ'ן לאולפני פוקס השייכים למרדוק. שווי ההסכם להכנסות החברות של השניים: 15 מיליארד שקלים.

איך אנחנו עוזרים לו – בניגוד לבעלי הון אחרים בארץ, מילצ'ן הוא ככל הידוע לא בעל עסקים הנוגעים ישירות לציבוריות הישראלית. הוא לא בעלים של בנק, אלא של חברת הפקות. אז כיום אנחנו עוזרים לו כשאנחנו הולכים לראות סרטים שהוא הפיק, בעבר עזרנו לו – בדרכים שלא ממש ידועות לנו כנראה – כאשר קנינו מוצרים שפותחו באמצעות חברת הכימיה שהייתה ברשותו.

ארנון מילצ'ן עם ביבי ופרס
ואז אמרתי לו, אני רוצה גם שני רמקולים: אחד פה, אחד פה | צילום: David Silverman, GettyImages IL

מה היית יכול לקנות עם הכנסותיו – מי שמרוויח 8,000 שקלים בחודש יכול לרכוש בכספו, לו כל הכנסתו הייתה מופנית לכך: 969.69 ליטרים של דלק (8.25) בתעריף המעודכן. לפי חישוב של ליטר דלק על כל 12 קילומטרים, זה אומר שאפשר היה לנסוע עם כמות הליטרים הזאת כ-11,636 קילומטרים. 16.8 נסיעות לאילת הלוך חזור (ליוצאים מהמרכז, בתדלוק עצמי). כמה מילצ'ן היה נוסע? ובכן, מדווח כי על אחת הסדרות שהפיק וששודרה גם בארץ (מלקולם באמצע) ועל סדרה נוספת שלא שודרה, ביחד, הרוויח כ-2 מיליארד דולר. לפי החישוב שלנו זה אומר שמילצ'ן יכול לנסוע 16,815,554 פעמים לאילת. שזה פעמיים יותר מאייל גולן. מכובד, לא?

האם הוא גבר? גבר, כידוע, לא נמדד רק בכספו. הוא נמדד גם בדברים נוספים, כמו למשל מה עשה בחייו לא רק למען עצמו. בסעיף זה, אפשר לומר לפי הפרסומים האחרונים על עזרתו בעניין הגרעין הישראלי, שמילצ'ן עשה לא מעט למעננו. מפרגנים לו עם 9 מתוך 10.

 >> לכל הכתבות במדור