רצח העבריין הישראלי שי דהן ממשיך להסעיר את אקוודור: יומיים לאחר הרצח של דהן בתאו בבית הכלא המרכזי “פניניטסריה דל ליטורל“ שבעיר גואיאקיל, ובזמן שחברו, אורן שיינמן, מאושפז בבית החולים המקומי כשהוא במצב בינוני, עורך דינו של שיינמן, הקטור גבריאל ונגאס, טוען כי הרצח הוזמן מחוץ לכלא ורמז למי שאחראים לכאורה למותו האכזרי של הישראלי.

כזכור, דהן ושיינמן (אזרח ישראלי בעל אזרחות אוסטרלית) הותקפו באלימות מזעזעת ביום שבת האחרון על ידי 10 אסירים בתאם שבבית הכלא שממוקם בעיר הגדולה ביותר במדינה הלטינית. דהן, כך על פי החשד, מת במקום לאחר שספג חבטה עזה בראשו מחפץ כהה, ושיינמן, כך על פי הדיווחים, נדקר באורח בינוני, ניצל בנס, ופונה לבית החולים לקבלת טיפול רפואי תחת אבטחה צמודה.

על פי החשד, מי שאחראים למותו של דהן ולפציעתו של שיינמן, הם נשיא אקוודור לשעבר, אבדלה בוקראם ובנו חקובו, שככל הנראה היו מעורבים בעסקה שהובילה למעצרם של הישראלים, אחרי שאלו מכרו להם ציוד רפואי רפואי עם פרוץ משבר הקורונה תמורת 300 אלף דולרים, ובני משפחת בוקראם מכרו את אותו הציוד לבתי החולים במדינה תמורת סכומים מופקעים.

"יש לנו הקלטה של יום המכירה. יש לנו תיעוד ברור של הרגע בו שי ואורן מכרו לחקובו בוקראם את הציוד הרפואי, ומדובר במידע שסיכן ועדיין מסכן את חייו", סיפר אתמול עורך דינו של שיינמן, בשיחה עם העיתונאי אנדרסון בוסקאן מאתר La Posta. "כבר עם כניסתם לכלא של אורן ושי ביקשנו הגנה על חייהם, ביקשנו להכניס אותם לתכנית להגנת עדים, אבל לא הקשיבו לנו. אנחנו יודעים היטב מי איים על חייהם, וגם אם לא ננקוב בשמותיהם, לכולם ברור במי מדובר. אורן ושי אמרו את שמם של המאיימים בחקירתם הראשונה והכל ברור. זה לא עוד מוות בין כנופיות בתוך הכלא, מדובר ברצח שהוזמן מראש ומחוץ לכלא".

לדבריו של בוסקאן, שיינמן נמצא כרגע בבית החולים במצב של הלם מוחלט, הוא מתאושש מפצעיו, וחושש לחייו. "הוא משוכנע שמי שחיסל את שי ורצה לחסל גם אותו עלול להגיע ולהשלים את העבודה. המידע שיש לו על בני משפחת בוקראם שם את חייו בסכנה מיידית".

אורן שיינמן (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)
אורן שיינמן | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם

דהן ושיינמן כלל לא תכננו למצוא את עצמם במרכזה של אחת מפרשות השחיתות הכי גדולות בשנים האחרונות במדינה הדרום אמריקאית, או להסתבך עם בני משפחת בוקראם - הנשיא לשעבר אבדלה ובנו חקובו, שנחשבים לשתי דמויות מעוררות מחלוקת בארצם והסתבכו לא פעם בפלילים. 

במהלך הראיון הדרמטי, חשף כאמור עורך הדין ונגאס, ששי ואורן החזיקו בסרטון שמתעד את מכירת הציוד הרפואי לבני משפחת בוקראם, תיעוד שעשוי לשלוח את הנשיא לשעבר ובנו לכלא לשנים רבות, וזו הסיבה שמרשו ודהן, כך לדבריו, ספגו איומים על חייהם ולבסוף שילמו בדם.

"שי ואורן צילמו את העסקה עם בוקראם מתוך תמימות. אמרו להם שעדיף שינהגו ככה, כי כאן באקוודור אתה לא יודע איך תיגמר עסקה מהסוג הזה, ואחרי שקיבלו את הכסף יכול היה לקפוץ עליהם מישהו מפינת הרחוב ולגנוב את כספם", סיפר עורך הדין. "מהסיבה הזו הם צילמו את המכירה לבוקראם, וכלל לא ידעו שהם מחזיקים בידיהם מידע קטלני שעלול לעלות להם בחייהם".

הקטור גבריאל ונגאס (צילום: צילום מסך טוויטר)
עורך הדין הקטור גבריאל ונגאס | צילום: צילום מסך טוויטר

כזכור, לפני כמה חודשים הגיע דהן לאקוודור רכש וילה מפוארת על שפת הים ושלושה כלי רכב מפוארים בשווי של למעלה ממיליון דולר. בין לבין, כך על פי החשד, הוא הכיר את שיינמן ורקח יחד איתו את העסקה למכירת ערכות קורונה מהירות  לבנו של הנשיא לשעבר כדי לעשות לדבריו רווח מהיר על הכסף שהפסיד אחרי שנמלט מפנמה.

אלא שלפני כחודשיים נעצר דהן באקוודור יחד עם שניימן בחשד למכירת ערכות קורונה מהירות בעסקה בה היה מעורב על פי החשד בנו של הנשיא לשעבר, ועל פי הדיווחים, דהן ושיינמן היו אמורים להעיד בימים הקרובים נגד בני משפחת בוקראם. "אם ירשיעו אותי אני עלול לשבת יותר משבע שנים בכלא", אמר דהן בראיון ל-mako, "אני חושש שירצחו אותי בכלא. החיים שלי בסכנה ממשית".

דהן ושיינמן, שרק ניסו למצוא את דרכם אל מחוץ לכלא, סירבו בהתחלה לשמש כעדי מדינה נגד בני משפחת בוקראם, אך לבסוף שינו את דעתם, במה שהתברר להיות החלטה שנלקחה מאוחר מדי. "לרגע לא טענתי ששי ואורן לא ביצעו עבירה פלילית", אמר אתמול עורך הדין ונגאס. "אבל מה העבירה שלהם? תעודות מזויפות? על זה הם צריכים לשלם בחייהם?"

בהמשך, התייחס עורך הדין לשמועות לפיהן הוא עצמו סחט את בוקראם ודרש ממנו חצי מיליון דולרים בתמורה שיעביר לו את סרטון ההקלטה של שי ואורן. "כולם יודעים היטב באיזה צד אני של החוק. גם על חיי לא מפסיקים לאיים כדי שלא אחשוף את הקלטת, אבל אותי לא מפחידים, יגידו מה שיגידו. אני יודע מי אני וכך גם המדינה".

אותו ניסיון סחיטה לכאורה, היה זה שהוביל את הנשיא לשעבר ליצור בעצמו קשר עם שי דהן בתוך הכלא, ולהבטיח לו הבטחות מפליגות - הכל בתמורה שהוא ואורן יוותרו על שירותיו של עורך הדין ונגאס. אותן הקלטות בין דהן (שהציג עצמו לנשיא בשם תומר שיינמן) לנשיא לשעבר בוקראם פורסמו בסוף השבוע האחרון בכל כלי התקשורת באקוודור ומאז מעוררות סערה אדירה במדינה. "אני לא יכול להגיד מי איים על החיים של שי ואורן, אסור לי, אני רק יכול להגיד שזה קשור לקלטות שפורסמו ביום שישי וכל המדינה מדברת עליהן", רמז עורך הדין ונגאס.

 

החשד כי בני משפחת בוקראם עומדים מאחורי חיסולו של דהן ופציעתו של אורן ממשיך להתבסס בכל יום שעובר, ואמש נחשף כי הקשר בין שני הישראלים למשפחה ממוצא לבנוני נרקם הרבה לפני פרוץ משבר הקורונה ועסקת הציוד הרפואי. "שי הכיר את חקובו בוקראם דרך גורם שלישי", סיפר ונגאס. "הקשר שלהם החל כבר בסוף השנה שעברה והם ניהלו לא מעט עסקים משותפים. דהן סיפר על זה בחקירתו הראשונה אבל הרשויות פשוט התעלמו מכל תמרור האזהרה. הם ידעו הכל אבל פשוט לא עשו כלום".


אבדלה בוקראם שימש כנשיא אקוודור למשך זמן קצר, בין אוגוסט 1996 לפברואר 1997, והודח לבסוף אחרי שהואשם במעשי שחיתות חמורים, כשבין היתר נהג לערוך קונצרטים פרטיים ומסיבות פאר בארמון הנשיאות, ואף תכנן לשלם לדייגו ארמנדו מרדונה מיליון דולר כדי שישחק משחק אחד במועדון הכדורגל ברצלונה ספורטינג קלוב, שבוקראם שימש נשיאו.

אחרי הפגנות ענק נגדו ברחבי אקוודור, ואחרי שהקונגרס המקומי אף הוא לא היה שבע רצון מהתנהלותו של בוקראם - הוחלט להדיחו מכהונתו בעילה של אי כשירות נפשית, ומאז הוא ובני משפחתו מסתבכים בכל פעם מחדש בפרשת שחיתות שונה ומנהלים את חייהם בין פנמה לאקוודור, אך למרות עברו, נראה שהפרשה האחרונה בה מעורבים שני הישראלים היא זו שעלולה לשלוח אותו לכלא לאחר שנים רבות של שחיתות שלטונית ואזרחית.

אבדלה בוקראם (צילום: youtube/El Universo)
נשיא אקוודור לשעבר, אבדלה בוקראם | צילום: youtube/El Universo

שי דהן יולי 19 (צילום: twitter)
שילם בחייו. שי דהן | צילום: twitter

הבוקר (לילה לפי שעון אקוודור), הסיפור הסתבך עוד יותר, אחרי שנחשף כי את התעודות המזויפות איתן נתפסו שי ואורן (תעודות של סוכני DEA אמריקאיים), במה שנחשבת העבירה המרכזית שבגינה נעצרו, הם קיבלו על פי החשד משומרי ראש של סגן הנשיא, אוטו סוננהולזנר, שהתפטר מתפקידו ב-20 ביולי האחרון בעקבות משבר הקורונה.

"זה לא שפוי לתת לשוטרים ולאנשי ממשל לשמור על אורן שיינמן ולהעביר אותו לכלא אחר. חייו נמצאים בסכנה מיידית עם המידע שיש לו. הם פשוט מקריבים אותו", נטען באקוודור לאחר הפרסום על מעורבותו בנוסף של סגן הנשיא לשעבר סוננהולזנר.

בצילום: ציוץ המדווח על מעורבותו של סגן הנשיא לשעבר סוננהולזנר

"אנחנו נגיע לאחראים על מותו של שי ולאלו שפצעו את אורן", אמר אתמול עורך הדין ונגאס. "החקירה חייבת להתקדם ולמצוא את האחראים לרצח המחריד הזה. לא תרעד ידי עד שאגיע לחקר האמת, ואני אעשה הכל כדי להוציא את הצדק לאור. כרגע אני מבקש הגנה צמודה לאורן, הוא חייב להיות מוגן. חייב נמצאים בסכנה מיידית והוא עלול להירצח בכל רגע".