עשרות תלמידי ישיבה נעצרו בשנים האחרונות בנמל התעופה בן גוריון על ידי המשטרה ועובדי המכס לאחר שהיו בטוחים שהם מבריחים ארצה סיגריות, ובפועל נדהמו לגלות בין כליהם סמים מסוגים שונים כמו קוקאין, אל.אס.די ואקסטזי, לאחר שנפלו בפח של סוחרי סמים שניצלו את תמימותם. 

חלק מאותם סוחרי הסמים ניצלו את העובדה שתלמידי הישיבה היו זקוקים לכסף והיו שרויים במצוקה כלכלית קשה והציעו להם הצעה מפתה: עשרות אלפי שקלים במזומן עבור הברחת מזוודה מלאה בחפיסות סיגריות מאירופה לישראל.

"אמרתי לעצמי שזה לא נורא אם יתפסו אותי עם סיגריות ומקסימום אקבל קנס. זה היה משתלם מאוד עבורי כי עשיתי הברחה פעם בשבוע וקיבלתי כ-10 אלפים שקלים בחודש כולל בונוס". מספר א', תלמיד ישיבה שהיה חלק מרשת בלדרים גדולה שהבריחה סמים לישראל במשך שנים רבות. "בגלל שלא נתפסתי בכלל לא חשדתי שאני מבריח סמים ומבחינתי היה ברור שמדובר בסיגריות. הייתי מקבל מזוודה מאיש קשר בברלין או פראג שאמר לי שלא לפתוח אותה עד שאני מעביר אותה לאיש ששלח אותי מהארץ".

רוב תלמידי הישיבה שהרכיבו את הרשת לא נתפסו מעולם, ואלו שכן קיבלו עונשים קלים יחסית אחרי שהשופטים הבינו שהסוחרים הונו אותם ולרוב הם כלל לא ידעו שהם מבריחים סמים. כך למשל ל', תושב מרכז הארץ, שנתפס לפני כשנתיים כשהבריח מזוודה מלאה ב-13 אלף טבליות אל.אס.די ונעצר אחרי שנחת מברלין.

מתברר ש-ל' היה תקופה ארוכה תחת מעקב של עובדי המכס אשר ביקשו ממנו להעביר את המזוודה בשיקוף מיד עם נחיתתו ונדהמו לגלות את הכמות העצומה של כדורי אל.אס.די שהביא איתו. ל' נעצר ובחקירתו במשטרה טען כי היה בטוח שהבריח ארצה סיגריות ולא סמים. "רציתי לעשות כסף דרך הברחה של טבק. מי בכלל חשב על סמים? אחרת למה לא תפסו אותי בכל הפעמים הקודמות", טען ל' בחקירתו.

למרות זאת, ל' נאשם בבית המשפט המחוזי מרכז-לוד בעבירה חמורה של ייבוא סם מסוכן לישראל, והפרקליטות טענה כי הוא "עצם עיניים" וכן היה לו חשד שמדובר בסמים ולכן דרשה לגזור עליו שלוש שנות מאסר בפועל. השופטת במשפטו התחשבה בנסיבות חייו הקשות של ל' וגזרה עליו לאחרונה שנה וחצי מאסר בלבד ותשלום קנס של 15 אלף שקלים.

"יש סוחרי סמים שחושבים שלהשתמש בתלמיד ישיבה להברחת סמים זה עסק טוב כי אף אחד לא חושד בהם והם מנצלים את המצוקות הכלכליות של אותם תלמידים באופן ציני כדי לפתות אותם תמורת אלפי שקלים. לרובם הם מספרים שהם מבריחים סיגריות ושאין להם מה לדאוג ואם ייעצרו יסייעו להם. אבל אז, כשהם מגיעים לחדרי החקירות ומתברר שהם הסתבכו בייבוא סמים הם מבינים שעקצו אותם", מסביר קצין משטרה.