מעקבים ממושכים במרוקו ומחוצה לה, האזנות סתר, יירוט שיחות בינו לבין בני משפחתו וחבריו, פטפטנות יתר ורברבנות: 10 חודשים לאחר שנמלט מישראל - כך נעצר העבריין הישראלי הבכיר גולן אביטן בסוף השבוע האחרון במרוקו, כפי שפורסם לראשונה ב-mako.

"גולן עשה המון טעויות. הוא חשב שאם הוא במרוקו ויש לו אזרחות, הוא מוגן ולא ייעצר ויוסגר לישראל. הוא הרשה לעצמו לפטפט בטלפון במשך שעות עם חברים ובני משפחה המתגוררים בישראל, ולא ידע שהמשטרה יושבת לו חזק על הזנב ומאזינה לכל שיחות שניהל", אומר ל-mako גורם בכיר במשטרה.

"חיכינו בסבלנות לרגע שהוא יפתח את הטלפון ויתחיל לדבר. היה ברור שזה יקרה במוקדם או במאוחר. אמנם הוא החליף מספר כל שבועיים בערך, אבל היה לנו מספיק מידע על המיקום שלו -וגם כשיצא ממרוקו וחזר אליה. אביטן נחשב לאחד היעדים הבכירים שלנו, ומי שביצע פשעים חמורים כדאי שיידע שנגיע אליו. לא משנה איפה הוא מסתתר בעולם".

מעצרו של אביטן מגיע אחרי שבחודשים האחרונים משטרת ישראל הקימה יחידה מיוחדת לאיתור עבריינים ישראלים בחו"ל, ולאחר שאותה יחידה קיבלה תגבורת של שוטרים מתחום המודיעין והסייבר (במטרה לאתר את עבריינים נמלטים אשר מבוקשים בישראל ועל ידי אינטרפול), הגיעה פריצת הדרך שהובילה למעצר.

"היחידה עוסקת באיתור עבריינים ישראלים שנמלטו למדינות איתן אין לנו הסכמי הסגרה כמו מרוקו, זימבבואה, מקסיקו, קולומביה, ברזיל, סין, תאילנד, דרום אפריקה ומדינות נוספות. אחרי שאנחנו מאתרים את היעד, אנחנו סוגרים עליו מכל הכיוונים, אוספים מידע על המיקום שלו, ויוצרים קשר עם גורמי משטרה באותן מדינות כדי לעצור אותם ולהעבירם לישראל בכל מיני שיטות שלא אפרט", מגלה בכיר במשטרה.

"הכי חשוב זה ליצור קשרים טובים עם משטרות מסביב לעולם, ולרוב זה משתלם לנו. בדיוק כמו שקרה במקסיקו כשעצרנו את ארז אקרישבסקי אחרי 18 שנים והבאנו אותו ארצה. בקרוב נשמע כולנו על עוד עבריינים נמלטים שיגיעו לארץ וייתנו את הדין על מעשיהם. יש לנו סבלנות והיא משתלמת".

בשבוע שעבר נחשף לראשונה ב-mako כי אביטן התגורר עד לאחרונה בווילה רחבת ידיים בקזבלנקה כשאשתו וילדיו מבקרים אותו מעת לעת כדי לארח לו חברה, אחרי שאביטן סירב לצאת מביתו מהחשש כי המשטרה הישראלית או המוסד יחטפו אותו ויעבירו אותו לישראל.

חוף הים בקזבלנקה (צילום: FADEL SENNA/AFP/Getty Images)
נעצר קרוב לווילה שלו סמוך לים בקזבלנקה | צילום: FADEL SENNA/AFP/Getty Images

"גולן הרגיש כבר יותר משבועיים שעורכים אחריו מעקבים ותצפיות. כל יציאה שלו תועדה", מגלה מקורב לאביטן, "מהסיבה הזו הוא נקט באמצעי זהירות רבים ולא יצא מהבית. העוזר הצמוד שלו עשה לו קניות והביא את ילדיו משדה התעופה בקזבלנקה לביתו. גולן היה בפאניקה של ממש, ואפילו לתפילות בבית הכנסת 'נווה שלום' הוא כמעט ולא הגיע, והעדיף להתפלל בביתו ביחידות. למרות שידע, הוא לא הבין מי עוקב אחריו, ושילם את המחיר על הרברבנות שלו".

אביטן (52), תושב אשדוד, נחשב לעבריין מבוקש בישראל ועומד נגדו צו מעצר של האינטרפול שהוצא לבקשת משטרת ישראל. בשנים האחרונות הוא התחזק וחזר בתשובה, נחשב לאיש נדל"ן אמיד בעיר מגוריו, ומחזיק בכמה מסעדות ודירות לצד עסקים שונים. לפני כ-20 שנה, אביטן נחשב למקורב לעבריין יצחק אברג'יל, ועל פי החשד ניהל את שלוחת ארגון הפשיעה של האחרון באשדוד.

למרות שהיה מוכר למשטרה, אביטן מעולם לא היה מהעבריינים ששמם כיכב במדורי הפלילים, עד שלפני כחמש שנים הוא נעצר בפרשת 512', במסגרתה משטרת ישראל עצרה את בכירי ארגוני הפשיעה בישראל, ביניהם גם אברג'יל, סגנו מוטי חסין, אבי רוחן, אסי אבוטבול ואחרים, אשר הופללו על ידי שלושה עדי מדינה.

אביטן הפך מהר מאוד לאחד הנאשמים הבולטים בפרשה, והפרקליטות מייחסת לו עבירות שונות בנות 15 שנה ויותר, ביניהן גם אספקת שלושה שלטים של מטעני חבלה שהופעלו והובילו לפיצוץ עז במבנה להמרת כספים ברחוב יהודה הלוי בשנת 2003. מטרת הפיצוץ הייתה חיסולו של העבריין זאב רוזנשטיין שנחשב ליריבו המר של אברג'ל. מעצמת הפיצוצים נהרגו שלושה בני אדם וכ-20 נפצעו. רוזנשטיין ניצל.

גולן אביטן (צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק/משטרת ישראל)
גולן אביטן | צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק/משטרת ישראל

אביטן, שכאמור הופלל על ידי עד מדינה, נאשם בשלושה מקרי רצח, ולמרות זאת, הפרקליטות נתקלה בקשיים ראייתיים כאלה ואחרים, והייתה מוכנה לחתום איתו על הסדר טיעון של עד שמונה שנות מאסר. עו"ד יניב שגב, פרקליטו של אביטן, הצליח לשחרר אותו למעצר בית עם אזיק אלקטרוני, וחבריו השונים הפקידו יחד ערבות  משותפת בגובה של 11 מיליון שקלים למקרה שייברח ולא יגיע לדיונים בבית המשפט.

המרדף אחריו, שלא פסק לרגע, נמשך עד למעצרו בערב שבת האחרון, אז הוא נעצר בבית הכנסת "נווה שלום". שוטרי המשטרה החשאית שלפו אותו באמצע תפילה בבית הכנסת לעיני שלושת ילדיו, הוא נעצר ונלקח למתקן מעצר משטרתי בעיר. "גם בדרך לבית הכנסת גולן הבחין שעוקבים אחריו. הוא היה לחוץ והזיע הרבה", מספר גורם המכיר היטב את אביטן. "כשהוא נעצר הוא היה בהלם מוחלט, ויש דיבורים שבתוך אחד הג'יפים שעקבו אחריו ישב שוטר ממשטרת ישראל שזיהה אותו".

במשטרת ישראל עיכבו לחקירה מספר אנשים שהכירו את גולן ועל פי החשד סייעו לו לברוח למרוקו או ידעו על תכניותיו, ובימים האחרונים המשטרה העבירה למשטרת מרוקו את מיקומו המדויק של אביטן והובילה למעצרו.

עו"ד יניב שגב (צילום: באדיבות המצולם)
עורך הדין יניב שגב | צילום: באדיבות המצולם

בעוד כמה שבועות צפויה להגיע לישראל משלחת מיוחדת של נציגי משטרת מרוקו שיהיו אורחי משטרת ישראל, ונשאלת השאלה האם יש קשר בין הגעת המשלחת לבין מעצרו של העבריין הבכיר המבוקש במרוקו על שלושה מקרי רצח? התשובה לשאלה הזו? ובכן, זה תלוי את מי שואלים.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל מקיימת רשת ענפה של קשרי עבודה ושיתופי פעולה עם גופי אכיפת חוק בכל העולם. מעבר לאמור אין בכוונתנו להתייחס ואין בכך כדי לאשר או להכחיש את תוכן הפנייה".

היום (שני) צפוי להיפתח משפטו של אביטן במרוקו, ופרקליטו, עו"ד יניב שגב, יגיע במהלך השבוע כדי לסייע לו משפטית מול הרשויות במדינה בניסיון לחלץ אותו ממעצר, כל זאת כשטרם ברור מתי יוסגר לישראל.