אורן אברהם, מי שהמשטרה הגדירה כנוכל מספר 1 בישראל, ומי שעקץ והונה שרים, ראש ממשלה, קציני משטרה ושופטים - נאבק כעת על חייו בבית החולים שיבא תל השומר, לאחר שלפני כשבוע וחצי הצית את עצמו מול מרפאה ברמלה כמחאה על כך שלא זכה לקבל סל שיקום עם שחרורו מהכלא בתחילת השנה.

"הייתה פה שורה של מחדלים חמורים שמחייבת הקמת ועדת חקירה. אחי זעק פעמים רבות לעזרה, ביקש מהרשות לשיקום האסיר לסייע לו בשיקומו  לפני שהשתחרר וגם לאחר מכן. כמחאה על מצבו הקשה, הוא עלה על גג משרדי הרשות לשיקום האסיר בירושלים ואיים להתאבד אבל זה לא הזיז להם", זועם היום אחיו של אברהם, יוסי, השוהה ליד מיטת אחיו בבית החולים.

"איפה נשמע דבר כזה שגוף שמגלגל עשרות מיליוני שקלים בשנה ומטרתו לשקם אסירים לא מוצא מסגרת שיקומית לאסיר שרוצה להשתקם מבלי לגנוב, לעקוץ ולפגוע באנשים. מה שהם עשו לאחי זו שערורייה. הם אלה שאחראים לכל מה שקרה לו מאז שחרורו", זועם יוסי.

השבוע התברר כי גם שלפני כשנתיים, כאשר אברהם (46) היה עדיין בבית הכלא, הרשות לשיקום האסיר טענה שאין לה מסגרת שיקומית עבורו, ועם שחרורו הוא נסע לאילת, שכר יחידת דיור, גנב כרטיס אשראי ממי שהשכירה לו את היחידה, השתמש בו לרכישת סיגריות ואוכל, ונשפט ל-20 חודשי מאסר בפועל.

"יותר מ-20 שנה אני יושב בכלא על עקיצות והונאות. ביקשתי להשתקם ולצאת לדרך חדשה, ביקשתי מיטה ועבודה, לא יותר מזה, אבל הם טענו במכתבים שכתבו לי שאין להם מסגרת שיקומית עבורי. מכל אלפי האסירים שהם שיקמו אותי הם לא יכולים לשקם?", קבל אז אברהם בראיון מיוחד ל-mako. "אני נאלץ לבצע פשעים שאני לא רוצה כי לא דואגים לשקם אותי. לפחות בכלא יש לי מיטה ואוכל".

אלא שבפועל, הרשות לשיקום האסיר סירבה לשקם את אברהם בנימוק שאת השיקום הוא צריך לקבל ממשרד הבריאות מאחר ואין מסגרת שיקומית עבורו, ומשרד הבריאות טען מנגד שהוא לא הכתובת אלא הרשות לשיקום האסיר וכך אברהם נפל בין הכיסאות, בזמן הפינג פונג הבלתי נגמר בין שני המשרדים.

מאז ניסה אברהם להתאבד עשרות פעמים בבליעת כדורים וחייו ניצלו ברגע האחרון לאחר שאושפז בבתי חולים והרופאים נלחמו על חייו פעם אחר פעם. לפני למעלה מחודש, הוא נסע באוטובוס מאילת לתל אביב, ובמהלך הנסיעה שיגר הודעת וואטסאפ לשר לביטחון הפנים באותה העת, אמיר אוחנה, בה הזהיר שהוא מתכוון להתאבד. "תגיד למשפחה שלי שאני מבקש מהם סליחה, אני הולך להתאבד בשטחים ושהמדינה לא תחזיר את הגופה שלי... רציתי עזרה אבל אף אחד לא עזר לי, למה?", כתב אברהם לשר אוחנה, והאחרון, באמצעות עוזרו, יצר קשר עם אברהם ועם המשטרה והציל את חייו פעם נוספת.

אלא שמאז אברהם ניסה שוב ושוב להתאבד זעק לעזרה ואיש לא שמע את קולו. "ליונתן היילו נתנו חבל הצלה ולאורן לא נתנו כלום, אפילו לא קצה של חבל כדי לשקם את חייו", זועם אחיינו דניאל אטיאס, מי שסייע לו וליווה את מאבקו לשיקום בשיחה עם mako.

לפני כשבוע וחצי זה קרה שוב, כאשר אברהם איים להצית את עצמו, ושוטר שנתקל בו ובמצוקתו הסיע אותו לטיפול בבית החולים אסף הרופא. כעבור כמה שעות אברהם שוחרר מבית החולים, ובמכתב השחרור שלו כתבו הרופאים שאין שום חשד למחשבות אובדניות - אך כעבור שלוש שעות הוא רכש חומר דליק בתחנת דלק והצית עצמו בפתח מרפאת קופת חולים כללית ברמלה, ופונה כאמור במצב קשה מאוד לבית החולים שיבא שם הוא נאבק כעת על חייו.

"גם בית החולים התרשל כאשר שחרר את אחי ולא אישפז אותו באותו יום. הם ידעו שהוא במצב נפשי קשה מאוד ושיחררו אותו בנימוק שאין לו מחשבות אובדניות. זו שערורייה. הוא ניסה להתאבד עשרות פעמים וזה מה שרופא כותב לו במכתב שחרור?", זועם האח יוסי, "תראה מה קרה? אחרי שלוש שעות הוא הצית את עצמו".

לדבריו, הוא מתכוון להגיש תביעת נזיקין של מיליוני שקלים נגד הגופים הציבוריים שהפקירו את חייו של אחיו ולא דאגו לשקמו. "אח שלי נאבק על החיים שלו, ואם הוא ימות זה על ראשם ומצפונם של אותם משרדי ממשלה שזרקו אותו לרחוב ולא רצו לשקם אותו. אנחנו נתבע את כולם", סיכם האח יוסי בדמעות.

אורן אברהם מרץ 2020 (צילום: צילום פרטי)
אברהם אחרי אשפוזו בתחילת השנה | צילום: צילום פרטי

מהרשות לשיקום האסיר נמסר בתגובה: "הצטערנו לשמוע על מצבו של אורן ואנו מאחלים לו כמובן רפואה שלמה ובריאות איתנה. אורן אברהם מוכר לגורמי מקצוע ברשות לשיקום האסיר מזה שנים רבות. בניגוד לנטען על ידי קרוביו, הרשות לשיקום האסיר פעלה ללא לאות להשמתו במסגרות שיקומיות שונות של משרד הבריאות - אולם לצערנו אורן נפלט מהן כעבור זמן לא רב. על כן מדובר בטענות משוללות כל יסוד וחסרות כל שחר. באשר ליתר הטענות אנו ממליצים לפנות בנושא למשרד הבריאות".

תגובת המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא): "המטופל מוכר לרשות לשיקום האסיר ושירותי הרווחה זה זמן רב. רבים וטובים ניסו לסייע לו עשרות פעמים בדרכים שונות אך לצערנו, ללא הואיל. מפאת חיסיון מטופל לא נוכל לפרט מעבר לכך, אך נדגיש כי הפכנו כל אבן למצות את כל האפשרויות לבוא לקראתו ולסייע לו, אך חשוב לדעת כי המענה המעשי לדרישותיו אינו מצוי בשליטת בית החולים. אנו מאחלים לו רפואה שלמה".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מר אורן אברהם מוכר למערך שיקום בריאות הנפש החל מספטמבר 2019 לאחר שהשתחרר ממאסר. נעשו מספר נסיונות שיקומיים שלא צלחו בשל חוסר שיתוף פעולה ואי התאמה. המטופל חוזר ומבקש פתרון דיורי במסגרות קבוצתיות, יובהר כי למשרד הבריאות יש אחריות כלפי דיירים במסגרות הקבוצתיות ונשמרת החובה לאזן בין זכויות הקבוצה וזכויות הפרט. אנו מאחלים למר אברהם רפואה שלמה".