כשנה אחרי שחרורו מהכלא, אורן אברהם, מי שכונה הנוכל מספר 1 בישראל, מאושפז במצב קשה בבית החולים אסף הרופא לאחר שניסה לשים קץ לחייו והצית את עצמו בכניסה למרפאה בעיר רמלה.

"אין טעם יותר לחיים שלי. אני זרוק ברחובות כמו הומלס. כלב חי טוב יותר ממני ואין לי איפה לגור. אני חייב כסף לאנשים, והרשות לשיקום האסיר לא רוצה לשקם אותי. כל אחד זורק אותי אחד לשני", אמר אברהם בשיחה קצרה עם mako שניות לפני שהצית את עצמו.

"רוצים לאשפז אותי באשפוזית של נרקומנים ואני לא נרקומן ולא עבריין סמים. זהו, אני עושה סוף לייסורים שלי. המדינה רוצה שאגמור את חיי כמו יונתן היילו (הצעיר שהתאבד בשבוע שעבר בגלל שלא שוקם). אף אחד לא רוצה לסייע לי ואני רוצה למות. זהו, אני לא רוצה לחיות יותר".

הבוקר כאמור הגיע אברהם למרפאת קופת חולים כללית ברמלה עם בקבוק בנזין והצית את עצמו בפני הצוות הרפואי. "היינו בהלם. הוא שפך דלק על הגוף שלו ושרף את עצמו. היו כאלה ששפכו עליו מים כדי לכבות את אש", סיפר עד ראייה שנכח במקום.

אורן אברהם 2020 (צילום: באדיבות המשפחה)
פתח המרפאה ברמלה לאחר פינויו של אברהם לבית החולים | צילום: באדיבות המשפחה

כבאים שהגיעו למקום הצליחו לכבות את האש, ואברהם פונה במצב בינוני עד קשה על ידי ניידת טיפול נמרץ של מד"א לבית החולים, וכעת המשטרה חוקרת את נסיבות האירוע בזמן שהחוקרים גבו עדויות מצוות המרפאה.

אברהם התקשר זמן קצר לפני כן גם לעיתונאי בוקי נאה וסיפר לו על כוונותיו: "הוא אמר לי בבוקר שהוא הולך לשרוף את עצמו, אבל הוא כל הזמן מאיים להתאבד. אמר שאח שלו זרק אותו מהבית שבלילה ישן בבית חולים כי הוא לא רוצה לגנוב ולרמות אנשים. הוא אדם מסכן ואומלל שהמדינה הפקירה אותו ולא דאגה לשקם אותו", מספר נאה בשיחה עם mako.

"עזרתי לו המון מבחינה כספית לשכור דירה למשך שלושה חודשים באילת ושייקנה לעצמו אוכל ובגדים. הוא היה מוכן לשטוף כלים במסעדות, בבתי מלון, לנקות רחובות, לאסוף זבל. הוא רצה להשתקם, רצה לעבוד ולא לגנוב אבל זרקו אותו ולא דאגו לשקם אותו. רצו לזרוק אותו לבית החולים חולי נפש. זו בושה וחרפה שככה מתנהגים לאדם כזה שרק לשקם את עצמו אבל לא הושיט לו יד", אומר נאה בכאב.

כזכור, זו אינה הפעם הראשונה בה אברהם מנסה לשים קץ לחייו, ורק לפני עשרה חודשים ניסה לשים קץ לחייו, הובהל לבית החולים אסף הרופא, שם הוא הורדם והונשם ללא הכרה ומצבו הוגדר קשה, אז הצליח להתאושש אך לדבריו לא הצליח לעמוד חזרה על רגליו.

"אני פצצה מתקתקת שאף אחד לא מעוניין לנטרל", סיפר כאן אברהם עם שחרורו האחרון, וטען שאיש אינו מעוניין לעזור בשיקומו. "זרקו את אחי כמו כלב לרחוב, ובמקום לדאוג לו לקורת גג ולעבודה כדי שיתחיל בחיים חדשים ולא יחזור לכלא - אנשים פשוט התעלמו ממנו", אומר ל-mako אחיו של אברהם, יוסי. "הוא התחנן לעזרה והיה במצוקה גדולה, אבל זה לא הזיז לאף אחד. הוא אמר לי: 'יוסי, די, אני לא יכול יותר עם החיים האלה. המדינה רוצה שאחזור להיות עבריין'".

אורן אברהם 2020 (צילום: צילום פרטי)
אברהם לאחר שחרורו | צילום: צילום פרטי

סיפורו של אברהם עלה לכותרות בישראל לפני מספר שנים אחרי שעקץ שרים וחברי כנסת; שלח 40 מגשי פיצה על חשבון אחד מהם לישיבת ממשלה; שיגר זרי פרחים ונערות ליווי לבתי שופטים על חשבונם כנקמה על כך שהתעלמו מבעיותיו האישיות וגזרו עליו עונשי מאסר ממושכים; ואפילו השיג את פרטי חשבונות בנק ומספרי תעודות זהות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואשתו שרה. בהמשך, הוא אף הספיק לנהל רומן מאחורי הסורגים עם סוהרת והבטיח להינשא לה.


אובדנות היא תופעה הניתנת למניעה. במקרה שאדם בסביבתכם נמצא במשבר ועלול להיות אובדני, אל תהססו - דברו איתו, עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית והדגישו את חשיבות פנייה זו. נסו לסייע לו לפנות לאנשי מקצוע בקהילה או לגורמי תמיכה ארציים: