העבריין גולן אביטן, מי שמואשם בישראל בשלושה מקרי רצח ועצור במרוקו מזה כחצי שנה בגין חשד לזיוף מסמכים שבעזרתם קיבל לכאורה אזרחות ודרכון מקומי, מוחזק בימים אלה בכלא המרכזי בקזבלנקה בתנאים קשים ביותר.

"אני מצטער בכלל שברחתי מהארץ. עשיתי טעות גדולה. יש לכם מושג מה זה לא להחליף בגדים חודשיים?", סיפר אביטן לאחרונה במהלך שיחת טלפון עם מקורביו כשהוא מתייחס לאירוע הבריחה שלו מישראל לפני כשנה וחצי.

על פי מידע שהגיע בימים האחרונים ל-mako, אביטן מוחזק בתנאי בידוד קשים ביותר באגף 9 בכלא עוקשה שבקזבלנקה, והרשויות במקום מתארות אותו כראש המאפיה הישראלית והאיש הבכיר ביותר שעצור בפרשת זיוף הדרכונים.

אביטן, כך על פי הדיווחים, הועבר לתא מבודד הרחק מכל שאר האסירים, ונאסר על איש ליצור איתו קשר או אפילו לנסות לדבר איתו. הוא יושב 24 שעות בתאו, ואסור לו לצאת גם לא לטיול קצר בחצר הכלא. הוא כלוא בתא קטן מאוד ללא מקלחת או חלונות, ורק אחת לחודשיים מורשים בני משפחתו להכניס לו בגדים להחלפה.

כמו כן, פעם בשבוע הוא רשאי להתקשר לעורכי דינו, אחת לשבועיים הסוהרים מאפשרים לו להתקלח במים חמים, והוא כלוא בתא שמרוחק משמעותית מתאם של שאר שבעת העצורים הישראלים בפרשה - בהם שני עבריינים המבוקשים בישראל.

"גולן מוחזק בתנאים קשים ביותר כאילו היה מחבל של דאע"ש", טוען גורם ישראלי המקורב לאביטן. "הם מנסים בכל דרך לשבור את רוחו אבל הוא חזק מאוד מבחינה מנטלית. הוא כבר הפנים את זה שעשה טעות שברח מהארץ ולא סיים את חלקו בפרשת הרצח. מה שמחזיק את גולן זו הדת והתפילות. הוא איש מאמין מאוד שבטוח בחפותו. הוא עשה טעות שהתנהל באופן כה ראוותני ולא ירד למחתרת".

אביטן, כאמור, מתפלל בלי סוף בתאו אחרי שנאסר עליו להתפלל עם שאר האסירים הישראלים, והאנשים היחידים אותם הוא פוגש הם סוהרים מיחידה מובחרת בכלא ששומרים עליו בשבע עיניים. "גם בעניין האוכל הכשר שאביטן דורש מערימים עליו לא מעט קשיים ולא מאפשרים לו להכניס אוכל כשר בכמויות גדולות. כל פריט שמועבר אליו נבדק עשרות פעמים מהחשש הוא מבריח אמצעי שיסייע לו לברוח", טוען גורם במרוקו.

גולן אביטן (צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק/משטרת ישראל)
גולן אביטן | צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק/משטרת ישראל

"השלטונות במרוקו הושפעו מהעיתונות הישראלית והמשטרה בארץ שהפכו אותו לגדול פושעי ישראל ולכן החמירו מאוד את תנאי כליאתו. הם חוששים שאביטן עלול לברוח ממרוקו בדיוק כמו שברח מישראל, ואני יודע בוודאות שמשטרת מרוקו קיבלה עליו המון מידע מגורמים ישראליים הנוגעים לרמת המסוכנות שלו", טוען גורם ישראלי המקורב לאביטן.

כזכור, לפני כחודשיים נעצרה גם מירי אביטן, אשתו של גולן, בעת שהגיעה לבקרו בכלא ובדיונים בבית המשפט. היא נעצרה בשדה התעופה בקזבלנקה לאחר שנחתה מטיסת קונקשן מאיסטנבול, וגם היא חשודה שקיבלה אזרחות מרוקאית במרמה ובניגוד לחוק, זאת למרות שבעבר טענה בשיחות סגורות כי היא ובעלה פעלו על פי חוק וקיבלו את האזרחות המרוקאית שלהם כדין. היא מוחזקת בכלא הנשים בקזבלנקה בתנאים טובים הרבה יותר וזוכה לגישה יומית לטלפון.

מירי וגולן אביטן (צילום: צילום פרטי דרך וואטסאפ)
גולן אביטן יחד עם אשתו מירי | צילום: צילום פרטי דרך וואטסאפ

תוך שכך, בזמן שמירי וגולן ממתינים לתחילת משפטם, משפטם של שאר הישראלים החל לפני כחודשיים וכבר העידו בו אנשי משטרה, גורמי משפט ובכירים במשרד הפנים שסייעו לישראליים לקבל אזרחות ודרכונים תמורת שוחד של עשרות אלפי יורו, והחשד העיקרי הוא שהרשת זייפה 900 מסמכי אזרחות מרוקאיים לישראליים.

אביטן, שנעצר לפני כארבעה וחצי חודשים בבית כנסת במרוקו, מבוקש בישראל בתיק 512' שבו הוא מואשם כמי שסיפק בשנת 2002 את השלטים שבאמצעותם הופעל מטען חבלה עוצמתי ברחוב בן יהודה בתל אביב אשר גבה את חייהם של שלושה בני אדם ועשרות אחרים נפצעו כשהיעד לחיסול היה זאב רוזנשטיין.

אביטן, שכאמור נמלט מישראל לפני כשנה בעת ששוחרר למעצר בית באזיק אלקטרוני, מבוקש מאז על ידי משטרת ישראל, אבל מאחר ואין הסכם הסגרה בין ישראל למרוקו הוא לא יוסגר אלא רק לאחר שיסתיים משפטו אז ייתכן שהוא יגורש מהמדינה.

עו"ד יניב שגב פרקליטו של של אביטן מסר בתגובה: "למיטב ידיעתי גולן מוחזק בתנאים קשים בשונה Nשאר העצורים הישראליים האחרים באותה פרשה ולהערכתי מדינת ישראל היא האחראית לכך".

עו"ד יניב שגב (צילום: באדיבות המצולם)
עורך דין יניב שגב | צילום: באדיבות המצולם