בסוף השבוע האחרון נחשף בתקשורת המקסיקנית כי חיל הים המקומי החליט להגביר את מאמציו במרדף אחר אחד מסוחרי הסמים המסוכנים במדינה – והוא נעזר בטכנולוגיה ישראלית.

על פי הפרסומים, חיל הים המקסיקני החל להפעיל מערך תצפיות מיוחד במטרה לעקוב אחרי חוזה אנתוניו יפז אורטיז, המכונה גם "אל מארו", באמצעות מל"ט של חברת "רפאל"

אורטיז מוכר לרשויות האכיפה של מקסיקו והמנהל לאכיפת הסמים האמריקאי (DEA) בתור מנהיג קרטל סנטה רוזה דה לימה, ולאורך השנים הוא ניהל מלחמה אכזרית עם ארגוני פשע מתחרים כמו קרטל חליסקו נואבקה חנרסיון (CJNG) על השליטה ברחובות גואנחואטו.

בחודש ינואר האחרון, המאבק האלים של "אל מארו" באנשי CJNG הגיע לשיאים חדשים כאשר מתנקשים מהקרטל המתחרה פרצו לחתונה של אחותו ופתחו באש אל עבר הנוכחים. בין ההרוגים הייתה קארין אליזבת אורטיז, אחותו של סוחר הסמים, והאחראית על ניהול כספי הקרטל.

View this post on Instagram

A post shared by Drones/UAV/UAS t.me/uasdrones (@uasdrones) on

כעת מתברר כי חיל הים המקסיקני עוקב אחרי אורטיז בשבועות האחרונים באמצעות מל"ט שפותח בישראל, ומדובר בדגם מסוג Arcturus T-20 שמסוגל לעוף במשך שעות ארוכות ולהגיע למהירויות של יותר מ-130 קמ"ש.

עוד נחשף כי המל"ט הגיע לידי חיל הים המקסיקני בתיווך של משרד ההגנה האמריקאי, אשר הוסיף לכלי התעופה מצלמה עם עדשת רבת עוצמה, יכולות צילום תרמיות וראיית לילה, ועל פי הדיווחים חיל הים המקסיקני שילם על אמצעי הלחימה הזה לא פחות מ-4.2 מיליון דולר.