מלחמות הקרטלים במקסיקו והקרב על השליטה בסחר בסמים במדינה עולים מדרגה: כלי התקשורת הלטיניים פרסמו אמש כי אחד מארגוני הפשע הגדולים במדינה הלטינית חטף לאחרונה בכיר בקרטל מתחרה ממרכז המדינה ורצח אותו באכזריות – לא לפני שאנשי הקרטל המחסל העלו סרטון מתריס בו הציגו את הגבר החטוף בזמן שהם משפילים אותו - בדומה לסרטוני התעמולה של דעאש.

על פי הדיווחים, אדולפו מנדוזה ולנסיה, הידוע גם בכינויו "אל מיצ'ואקנו", נחטף בידי חברי הקרטל חליסקו נואבה חנרסיון (CJNG), אחד הקרטלים הבכירים במדינה, וזה ששמו נקשר לאחרונה בפרשת הירצחם של שני הישראלים, בן סוטחי ורון אזולאי, שנורו למוות לפני כשבועיים במקסיקו סיטי.

חטיפתו של ונלסיה מגיעה בעקבות המאבק העקוב מדם בין חברי חאליסקו למשפחת הפשע רוזה דה לימה, אליה היה קשור אותו ולנסיה. על פי הדיווחים, אירוע החטיפה האכזרי התרחש בעיר וואלי דה סנטיאג שבמדינת גואנחואטו, אזור בו שני ארגוני הפשע מנהלים כבר תקופה ארוכה מלחמה על השליטה באזור.

בסרטון שפורסם על ידי אנשי חאליסקו ניתן לראות את ולנסיה כשהוא קשור עירום לכיסא, ומאחוריו שורה של חמושים במסכות סקי עם נשקים אוטומטיים. "שמי הוא אדולפו מנדוזה ולנסיה, ואני ידוע גם בכינוי בכינויו אל מיצ'ואקנו", נשמע ולנסיה אומר למצלמה ומוסיף כיצד הקדיש את חייו למכירת סמים בעיר וואלי דה סנטיאגו.

 

חליסקו (צילום: loba_indomable, twitter)
גופתו של ולנסיה בבוקר שאחרי | צילום: loba_indomable, twitter

פחות מיממה עברה מאז פרסום הסרטון המצמרר ועד שגופתו של ולנסיה כבר נמצאה תלויה מגשר באזור בו נחטף. מאוחר יותר, היה זה אחד מבכירי קרטל חאליסקו שהתייחס לתקרית ואמר כי היא נועדה לשלוח מסר אל מנהיג משפחת הפשע סנטה רוזה דה לימה – חוזה אנטוניו יפז אורטיז - הידוע בכינויו "אל מארו".

"באנו לנקות את האזור ממגפת הסחטנים, החוטפים והרוצחים של אנשים חפים מפשע. 'אל מיצ'ואקנו' היה רק דוגמא אחת. 'אל מארו', מטונף שכמותך, אתה הבא בתור יחד עם כל אנשייך".

סוכנויות הידיעות במקסיקו פרסמו כי החטיפה והרצח התרחשו בסמוך לאירוע התקיפה של משפחת הפשע רוזה דה לימה על תחנת משטרה באזור – אירוע בו נרצחו 5 אסירים ואחד אחר שוחרר, כולם, ככל הנראה, שייכים לקרטל חאליסקו. נכון לעכשיו ועל פי הדיווחים, לא בוצעו מעצרים משמעותיים והרשויות הפדרליות חוקרות את השתלשלות האירועים.