העבריין הנמלט גולן אביטן שברח מישראל למרוקו ונחת הבוקר (רביעי) בנתב"ג, מסביר היום למקורביו מדוע נמלט מהארץ. הסגרתו של אביטן מגיעה ארבע שנים אחרי שנמלט למרוקו לאחר שהואשם בשלושה סעיפי רצח בתיק הדגל של משטרת ישראל והפרקליטות 512.

"ברחתי כי לא סמכתי על אף אחד", טען אביטן בפני מקורבים. "פחדתי שאקבל עונש חמור מאוד על דבר שלא עשיתי".

"יכול להיות שעשיתי טעות, אבל חשבתי שזה הדבר הכי נכון לעשות באותו הזמן. לא יכולתי. זה מה שעלה לי בראש. לא יודע מה חשבתי לעצמי, לא האמנתי שזה יסתבך", ציין אביטן.

בחודש אוקטובר 2019 נעצרה גם אשתו, מירי אביטן, בשדה התעופה בקזבלנקה. היא נחשדה בזיוף מסמכים שסייעו לה לקבל אזרחות מרוקנית. בימים אלה אביטן עדיין מרצה עונש מאסר במרוקו, אך היא צפויה להשתחרר בקרוב. "כואב לי על מה שקרה לה", טוען היום בעלה. "זה שובר אותי שהיא שם".

גולן, סיים בימים האחרונים לרצות שלוש שנות מאסר בפועל בגין החזקת דרכון ואזרחות מרוקנית מזויפים, הוא הועבר לבית מעצר במרקש והוטס אחרי חצות בטיסת אל על לישראל. משם הוא נלקח לחקירה במשטרה בגין הבריחה למרוקו והפרת תנאי מעצרו. ייתכן מאוד ויוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות אלה. סנגורו עו"ד יניב שגב הורשה להיפגש עמו.

בית כנסת נוה שלום, קזבלנקה, בו נעצר גולן אביטן (צילום: Google maps, פייסבוק)
הרחוב בו נעצר במרוקו לפני 3 שנים | צילום: Google maps, פייסבוק

אביטן, תושב אשדוד, בן 55, נמלט מישראל למרוקו לפני כמעט ארבע שנים. הוא הואשם בשלושה מקרי רצח בפרשה 512 - תיק הפיגוע הפלילי ברחוב בן יהודה בתל אביב בשנת 2003 שבו נהרגו שלושה בני אדם וכ-37 נפצעו בדרגות שונות. היעד לחיסול היה ראש ארגון הפשע, זאב רוזנשטיין שהיה מסוכסך עם יריבו העבריין יצחק אברג'ל. אביטן הואשם בבית המשפט המחוזי בתל אביב בשלושה מקרי רצח ועל כך שסיפק את השלטים שהפעילו את מטעני החבלה וגרמו לאסון הכבד.

הוא נעצר בשנת 2015, שוחרר למעצר בית לאחר שסנגוריו עורכי הדין יניב שגב ויורם שפטל הצליחו לשכנע את בית המשפט שהוא איש עסקים לגיטימי ושכבר שנים רבות אינו קשור לעולם הפשע. הם אפילו סידרו לו הסדר טיעון חלומי לפיו ירצה עד 8 שנות מאסר בפועל לכל היותר.

הוא שוחרר בתנאים של מעצר בית באזוק אלקטרוני והפקדת 12 מיליון כתנאי לכך שיתייצב למשפטו. אלא שאביטן החליט לברוח מהארץ. הוא קיבל אישור לצאת מהבית לטיפול שיניים אצל רופא בתל אביב ממנו לא שב.

הוא ברח למרוקו, שכר דירת פנטהאוז בקזבלנקה. משטרת ישראל עקבה אחריו במשך תקופה ארוכה עד שלפני כ-3 שנים הועבר מידע למשטרת מרוקו שאביטן בדרך לתפילת שישי בבית כנסת בקזבלנקה. הוא נעצר ונלקח לחקירה. הוא נדון ל-3 שנות מאסר בגין החזקת אזרחות ודרכון מזויף.

יחד איתו נעצרו עוד עשרות ישראלים שחלקם היו חברים ברשת הזיוף שגרפה מאות אלפי יורו מאנשים להם סידרו אזרחות ודרכון מזויף. אשתו מירי נעצרה לפני כשנתיים בעת שנחתה בקזבלנקה לאחר שהתברר שהדרכון המרוקני שלה מזויף. היא נשפטה ונכלאה.

הבעיה של אביטן בתיק המתנהל נגדו שעד המדינה סיים להעיד בתיק וסנגורו עו"ד שגב יצטרך לשכנע את בית המשפט שאביטן לא ידע שהשלטים שסיפק לאנשיו של אברג'יל ישמשו להפעלת מטעני חבלה. אביטן הוא הנאשם האחרון בפרשה שלא נשפט. מה שכן בפרקליטות לא ימהרו לחתום עמו על הסדר טיעון במיוחד לאור העובדה שברח והפר את האמון שניתן בו.

בהמשך למעצרו של הנאשם גולן אביטן ע"י היאחב"ל בלהב 433, החליט בית המשפט בראשל"צ להאריך את מעצרו בשבוע עד לתאריך 1.9.22.