שוטרי המשטרה החשאית במרוקו עצרו את העבריין הישראלי הנמלט, גולן אביטן, בעת שהיה בתוך בית הכנסת נווה שלום בקזבלנקה.

האירוע התרחש בשעות אחר הצהריים המאוחרות, רגע לפני תפילת מנחה. אביטן וילדיו (בני 20, 9 ו-12) שנחתו רק לפני כמה ימים במרוקו כדי לבקר את אביהם, הגיעו לתפילת השבת וכמה דקות לאחר שנכנסו לבית הכנסת החלה הדרמה הגדולה.

"ראינו שני ג'יפים שחורים מפוארים חונים מול בית הכנסת״, מספר אחד המתפללים שנכח במקום בשיחה עם mako, ״יצאו מהם גברים עם חליפות שחורות, נכנסו לבית הכנסת וחיפשו את גולן אביטן. הם שאלו אותו באנגלית האם הוא גולן אביטן וכשענה בחיוב חטפו אותו לתוך אחג הג'יפים. הוא ניסה להתנגד, צעק אבל הם כבלו אותו באזיקים ולקחו אותו״.

אדם נוסף שנכח במקום מוסיף: ״זה ממש נראה כמו חטיפה, כמו סצינה מהסרטים. הילדים בכו וכולנו היינו בהלם. תוך שניות הם נעלמו מהמקום". 

אביטן מוחזק בשלב זה במתקן כליאה בקזבלנקה ומונה לו עורך דין מקומי. גורמים במרוקו אומרים כי לא יתפלאו אם מדובר במבצע בו מעורבת ישראל ובימים הקרובים יוסגר לרשויות החוק בארץ. מעצרו מתיישב עם דבריו של ראש המשטרה החשאית במרוקו בשבוע שעבר, שאמר כי בכוונתו לעצור את כל המבוקשים במדינה ולהשיב אותם למדינות בהן הם מבוקשים, במטרה לנקות את מרוקו ממבוקשי אינטרפול ולשפר את תדמיתה כמדינת מקלט לעבריינים.

כזכור, אביטן נאשם בישראל בשלושה מקרי רצח ובמידה ויגורש לארץ הוא עלול לקבל שלושה מאסרי עולם לאחר שסירב לעסקת טיעון של תשע שנים. הוא נעצר לפני כחמש שנים בפרשה פשיעה חמורה לאחר שנאשם כי סיפק שלושה שלטים להפעלת מטען מרחוק לעבריין שפוצץ ב-2003 ציינג' ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, במטרה לחסל את העבריין זאב רוזנשטיין, יריבו של העבריין יצחק אברג'ל.

לפני כשנה גולן שוחרר למעצר בית באיזוק אלקטרוני לאחר שהוא וערבים מטעמו הפקידו 12 מיליון שקל בקופת בית המשפט. באוקטובר 2018 הוא נמלט מישראל לאחר שטען שהוא בדרכו לרופא שיניים הסיר את האזיק ונמלט למרוקו.

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב-mako, אביטן ואשתו קיבלו לאחרונה אזרחות מרוקאיתלמרות שבין ישראל למרוקו אין הסכמי הסגרה, יש בין שתי המדינות קשר הדוק בין ארגוני הביטחון. ״אנחנו עוקבים אחר אביטן בשבועיים האחרונים במרוקו ונעשה הכול להביאו לישראל", אמר ל-mako גורם בכיר במשטרה.

עו"ד יניב שגב, פרקליטו של אביטן, מסר בתגובה: "אלמד את הפרטים ואגיב".

עו"ד יניב שגב
עו״ד שגב