פיני טאו, עבריין תושב נהריה, בן דודו של ראש ארגון הפשע הגדול בצפון, שמואל הרוש, ומי שדקר לפני כחצי שנה 15 פעמים את תושב העיר לאחר סכסוך כספי שנגלע ביניהם, קיבל לאחרונה את עונשו לאחר שנגזרו עליו חמש שנות מאסר בפועל בלבד.

ביחידה המרכזית במחוז חוף של המשטרה ובפרקליטות מחוז חיפה היו משוכנעים שטאו, שם מוכר היטב למשטרה, ירצה לפחות 15 שנות מאסר בפועל - אבל אז התרחשה תפנית בעלילה ששיבשה להם את כל התכניות.

"אם הנדקר ואשתו היו מתלוננים - העונש היה לפחות 15 שנות מאסר. הם כנראה פחדו מטאו, וגם בחקירתם הם לא מסרו פרטים מדויקים", מציין גורם במשטרה, "לא ברור מדוע סירבו להעיד נגדו, אבל הוא הרוויח מההפקר".

טאו (35), נחשב לעבריין מוכר היטב בעולם הפשע בנהריה וצפון הארץ. הוא כאמור בן דודו של שמוליק הרוש, הזכור היטב מפרשת החפלה עם הזמיר הצעיר דקל וקנין והשיר שהקדיש למיכאל מור - וזו אינה הפעם הראשונה בה טאו מסתבך עם המשטרה, ובעבר ריצה כמה שנות מאסר על עבירות של סחר בסמים, שוד מזוין, הפרעה לשוטר והעלבת שוטר.

האירוע האחרון בו הסתבך טאו התרחש לפני כחצי שנה, אחרי שהסתכסך עם ג', תושב נהריה בשנות ה-40 לחייו, עבריין לשעבר שהשתקם. השניים היו מיודדים מאוד, נהגו לבלות יחד מדי יום, וטאו אף השתמש במחסן ביתו ג', אבל בשלב מסוים החברות ביניהם הסתיימה בטונים צורמים - ככל כנראה עקב סכסוך כספי.

פיני טאו (צילום: פרטי)
דקר 15 פעמים וירצה חמש שנות מאסר. טאו | צילום: פרטי

באחד הלילות בחודש יולי האחרון, ג' וטאו נפגשו כדי להסדיר את הסכסוך ביניהם, אבל תוך זמן קצר השיחה עלתה לטונים גבוהים, ובשלב מסוים טאו שלף סכין מהמכנסיים, הסתער לעבר חברו ההמום ודקר אותו 15 פעם בצוואר, בבטן ובחזה.

מיד לאחר מכן טאו נמלט מהמקום לביתו של דודו, שמוליק הרוש, שם הוא התקלח, החליף בגדים, זרק את הסכין לפח ונמלט לדירת מסתור כדי שהמשטרה לא תתפוס אותו. במקביל, אשתו של ג' התקשרה למד"א, וניידת טיפול נמרץ שהגיעה למקום פינתה את ג' לבית החולים כשהוא במצב קריטי לאחר שאיבד דם רב. 

במשך ימים נלחמו הרופאים על חייו של ג' תוך שהוא מורדם ומונשם, עד שלבסוף הצליחו לייצב את מצבו והוא יצא מכלל סכנה. "זה היה נס של ממש שהוא נשאר בחיים", ציין בזמנו גורם במשטרה.

שמוליק הרוש (צילום: צילום פרטי)
נעצר ושוחרר. שמוליק הרוש | צילום: צילום פרטי

חוקרי ימ"ר חוף פתחו מיד בחקירה, אבל בתחילה גיששו בעיקר באפילה; הם עצרו את הרוש כחשוד בדקירה יחד עם אדם נוסף, אך כמה ימים לאחר מכן השניים שוחררו ממעצרם. חברתו של הרוש נחקרה אף היא, ובחקירתה טענה שבזמן המקרה בן זוגה שהה בביתו.

במהלך החקירה לקחו החוקרים את מצלמות האבטחה מזירת האירוע ומביתו של הרוש, גבו עדות ראשונית מאשתו של הנדקר שסיפרה שרגע לפני שג' איבד את הכרתו הספיקה לשאול אותו מי דקר אותו, וזו לטענתם אמרה להם שבעלה אמר את השם "פנחס", אך בהמשך היא הכחישה את הדברים יחד עם ג' - והשניים טענו שאין להם מושג מי הדוקר.

החוקרים, שהבינו שמדובר בפיני טאו, החלו במצוד נרחב אחריו כדי לאתר אותו, אך זה ירד למחתרת והשמועות מדברות כי הוא שהה בדירת מסתור בכפר ערבי או דרוזי או בדירה באזור צפת. לבסוף, לאחר כמה שבועות של חיפושים, טאו הסגיר את עצמו למשטרה באמצעות פרקליטו, עו"ד ציון שמעון.

בחקירתו במשטרה שמר טאו על זכות השתיקה, ופרקליטות מחוז חיפה הגישה נגדו לבסוף כתב אישום חמור בגין עבירות של ניסיון רצח, החזקת סכין ושיבוש הליכי חקירה, ובכתב האישום נטען כי הנדקר ואשתו לא אמרו אמת כאשר בתחילה הצביעו על טאו כעל הדוקר ולאחר מכן חזרו בהם, בעיקר אחרי שבזירת האירוע נמצאו כתמי דם של טאו ומכאן היה ברור לגמרי שהוא הדוקר.

אלא שהתיק מבחינת הפרקליטות נקלע למבוי סתום אחרי שהנדקר ואשתו סירבו להעיד נגד טאו בבית המשפט, עדות שכאמור הייתה יכולה להפליל אותו ולשלוח אותו ל-15 שנות מאסר בפועל.

עו"ד ציון שמעון (צילום: יח"צ)
עו"ד ציון שמעון | צילום: יח"צ

לבסוף, סנגורו של טאו והתובע בתיק חתמו על הסדר מקל ביותר לפיו ייגזרו על טאו חמש שנות מאסר בפועל, סעיף ניסיון הרצח יימחק, והוא יורשע בעבירות של חבלה בכוונה מחמירה, והחזקת סכין שלא כדין.

התובע בתיק הודה בבית המשפט שההסדר אכן מקל בגלל שהתיק נקלע לקושי ראייתי, אחרי חוסר שיתוף הפעולה  מצד המתלונן ובני משפחתו. השופטים בבית המשפט המחוזי בחיפה ציינו בגזר הדין כי מעשיו של טאו חמורים ומצדיקים עונש מאסר ממושך יותר, אבל בגלל קשיים ראייתיים שהתגלו בתיק הם גוזרים עליו חמש שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי ותשלום פיצויים לג'.