במשך חודשים רבים בלשי היחידה המרכזית במשטרת מחוז תל אביב ערכו מעקבים סמויים אחר ארגון הפשע של הכחלונים: האחים אבי 37, נועם, 33 וראש המשפחה האב שמואל בן ה-63. הארגון של הכחלונים הטיל את אימתו על עבריינים ואזרחים רבים בתל אביב, ראשון לציון, חולון ובת ים. היו כאלה שעל פי החשד לקחו מהם הלוואות ונאלצו לשלם ריביות רצחניות, כולל שעבוד נכסים וכלי רכב. היו כאלה שסבלו גם מאיומים ברצח אם לא ישלמו את החובות. לפני כחודש נעצרו האב וילדיו וכן 17 חיילים בארגון.

"הם הרסו חיים של אנשים רבים. זה ארגון פשע אכזרי, מפחיד ואימתני שעסק גם ברצח ופגיעה באזרחים", טוען קצין משטרה: "מי שלא שילם קיבל רימונים לבית או יריות, במקרים אחרים גם הוצתו בתים ועסקים. הם סחטו ואיימו על אנשים ממש אמללו להם את החיים, חלקם לא קשורים בכלל לעולם הפשע".

משפחת הפשע כחלון נחשבת בשנים האחרונות לאחת המפחידות במרכז הארץ. ארגון פשע בסטייל של רחוב. האחים אבי, נועם והאב שמואל נחשבים ליעדים בכירים מאוד של ימ"ר תל אביב. הם ריצו עונשי מאסר, אבל זה לא פגע בעוצמה שלהם, להיפך הם השתדגו והפכו למעצמת פשע שמחזיקה במעל 100 חיילים שסרים למרותם ומבצעים פקודות.

"מי שלא משלם להם פרוטקשן או לא מחזיר חובות הם לא ייתנו לו לנשום ולחיות. יש להם 'מקררים' - חיילים מפחידים ואכזרים מאוד. כשאנשים נתקלים באחים כחלון או בחיילים שלהם רועדות להם הביצים מהפחד. הם משתינים מהרעד", הסביר עבריין ממרכז הארץ המכיר את ארגון הפשע של משפחת כחלון, "היחידים שמסוגלים להתמודד איתם הם האחים שון ודין קסנטיני שמקבלים גיבוי ותמיכה מארגון הפשע של המוסלים והעבריין ערן חייא. יש ביניהם מלחמת עולמות והיו גם חיסולים וניסיון חיסול. הם עושים כאב ראש למשטרה".

משפחת כחלון במקור משכונת ג'סי כהן בחולון. האב שמואל, ניצל כמה פעמים מניסיונות חיסול כולל מטען חבלה שהונח במכוניתו על ידי עבריינים אשר על פי חשד קשורים לארגון היריב של האחים קסנטיני. למרות זאת הוא הצליח לשדרג את אימפריית הפשע שלו כאשר הקים את כנופיית "הבוכרים" שהחלה לשלוט במשולש של מרכז הארץ: חולון, בת ים וראשון לציון. מתוך אותה כנופיה כחלון הקים ארגון פשע שעוסק בהלוואות בשוק האפור, שותפות בצ'יינג'ים, גביית חובות ועל פי גורמים במשטרה גם פרוטקשן מעסקים משגשגים. בהמשך עבר להתגורר ביבנה הירוקה, שכונה יוקרתית שבה מתגוררים גם קציני משטרה וצבא רבים וכן גם ראש המאפיה הירושלמית, יצחק בר מוחא. בשכונה הזו היו בשנה האחרונה כמה מקרים של ירי ופיצוצים של מטעני חבלה.

שימי דדון
שימי דדון

הארגון של הכחלונים מגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה ונחשב לעצמאי ללא שום בריתות עם ארגוני פשע גדולים, הם נחשבים לחשדנים מאוד וסומכים רק על עצמם. בשנים האחרונות הכחלונים נמצאים במלחמה עקובה מדם עם האחים דין ושון קסנטיני. יש כאלה במשטרה שמכנים את המלחמה ביניהם: "הדרבי החם של משולש ברמודה". האחים קסנטיני במקור מחולון הקימו סביבם צבא של עברייני רחוב ממושמעים ונאמנים מאוד שהחלו להיכנס לטריטוריה של הכחלונים ולנגוס בה, דבר שהוביל לפיצוצים וחיסולים. האחים והכחלונים הפכו מהר מאוד ליעדים בכירים של ימ"ר תל אביב שהחלו לעקוב אחריהם 24 שעות ביממה.

שימי דדון, בן 29 במקור מאילת, השתייך על פי החשד לארגון של הכחלונים ועשה עבורם שליחויות. ב-4 באוגוסט 2021 דדון הגיע רכוב על אופנוע ליד קניון הזהב. הוא נהג על פי החשד לשנע כספים עבור הכחלונים.

פענוח רצח בקניון הזהב בראשל"צ (צילום: דוברות המשטרה)
פענוח רצח בקניון הזהב בראשל"צ | צילום: דוברות המשטרה

המשטרה חושדת שדדון היה אמור להיפגש עם האחים נועם ואבי כחלון שהוזמנו למפגש על ידי עבריין שהיה חייב להם הרבה מאוד כסף. העבריין תכנן לחסל את הכחלונים במה שמכונה בסלנג של העולם התחתון: "כיפה אדומה". שני עבריינים שנשלחו למשימה על ידי העבריין שהיה חייב כסף לכחלונים הגיעו למפגש וירו לעברם, הכדורים החטיאו את הכחלונים אבל פגעו בדדון שנהרג במקום. כנגד ארבעת המעורבים בחיסול הוגשו כתבי אישום בגין רצח לבית המשפט המחוזי בתל אביב. החשד שמאחורי החיסול עומדים עבריינים המזוהים או משתייכים לחיילים בארגון של הקסנטינים.

הסוהרת מכלא צלמון  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
הסוהרת מכלא צלמון | צילום: החדשות 12, החדשות12

האחים נעצרו לפני כארבע שנים בחשד לעמידה בראש ארגון פשע, סחיטה ואיוימים כלפי אזרחים ובעלי עסקים שלקחו מהם הלוואות לצרכי הימורים וגלגול מחזור של 100 מיליון שקל במזומן. מכל הפרשה החמורה הזו נותרו סעיפים שוליים של סחיטה באיומים והאחים נשפטו לעונשים של 41 חודשי מאסר לאבי ו-53 חודשים לנועם.

אבל הכחלונים לא הפסיקו לרדת מהכותרות. לפני כשנתיים התפוצצה הפרשה החמורה לפיה סוהרת קיימה על פי החשד יחסי מין עם אסירים בכלא צלמון.

דין (מימין) ושון קסנטיני
דין (מימין) ושון קסנטיני

הפרשה הסעירה את המדינה כולל את בכירי שירות בתי הסוהרת שהיו נבוכים מחשיפתה. על פי החשד הסוהרת נכנסה לתא של האחים בשעה ארבע וחצי לפנות בוקר וננעלה בתא עד שש וחצי בבוקר. סוהרים שהגיעו למשמרת וחיפשו אחריה נדהמו לראות אותה בתא של האחים כחלון. החשד הוא שהיא קיימה עמם יחסי מין עם האחים בתמורה לכספים ומתנות שקיבלה מהם. הסוהרת הכחישה שקיימה יחסי מין עם הכחלונים ודחתה את החשדות נגדה על הסף. עניין קיום יחסי המין לא הוכח עד היום. האחים לא הועמדו לדין בפרשה ולא נחקרו כלל.

השחרור של האחים קסנטיני מהכלא לפני כחצי שנה החזיר אותם למלחמות עם הארגון של האחים כחלון בקרב על משולש ראשון לציון, חולון ובת ים. אזור שבעשור האחרון גבה את חייהם של עבריינים רבים שחוסלו במלחמות בין עבריינים מארגוני פשע גדולים.

אין ספק שמעצרם של האחים כחלון ואביהם שמואל טרף את הקלפים אבל מי שחושב שהארגון של הכחלונים יישאר בחלל ריק טועה. הארגון חי נושם ובועט. יש להם חיילים בשטח. "לא הייתי מציע לאחים קסנטיני לפתוח בקבוקי שמפניה כי הם הבאים בתור", הזהיר קצין משטרה, "מאז שהם השתחררו מהכלא ועבור להתגורר בצפון תל אביב אנחנו יושבים עליהם ועוקבים אחרי כל המהלכים שלהם. לא ניתן להם לצבוע את הרחובות באדום".