תושב דרום הארץ לא האמין שלייק תמים שעשה לחשבון אינסטגרם השייך לאשתו של עבריין בכיר המשתייך למשפחת הפשע של האחים לביא יסבך אותו ב"דרישת תשלום" על סך 100 אלף שקלים על כך שלכאורה "העז להתחיל איתה" ברשת.

המקרה החריג והלא שגרתי התרחש לפני כמה שבועות, אז ב', תושב הדרום העובד למחייתו כבעל עסק בתחום השליחויות החל לעקוב אחרי חשבון האינסטגרם של ד', אחת הלקוחות שלו שהייתה באותה תקופה בהליכי גירושים מתקדמים מעבריין בכיר בארגון הפשע של האחים לביא.

באחד הימים בהם הגיע ב' למסור משלוח ל-ד', הוא עלה לביתה, הבחין שהיא בוכה ושאל אותה מה קרה ואיך יוכל לעזור לה. תוך שהיא בוכה סיפרה לו ד' שהיא נמצאת בתקופה קשה בחייה ונמצאת בעיצומו של  משבר לא קל ובהליכי גירושים מבעלה. כמה ימים לאחר אותו מפגש, גילה בעלה של ד' כי ב' החל לעקוב אחריה באינסטגרם ולפזר לה לייקים, ואף נפגש איתה בביתם המשותף. אחרי שזעם על המידע שנחשף בפניו הוא יצר קשר עם ב' וביקש ממנו להגיע לפגישה דחופה על מנת לברר את הסוגיה.

כיומיים לאחר מכן ב' נפגש עם אותו עבריין שהגיע עם אחד מחבריו שכבר בתחילת השיחה פנה לב' ואמר לו: "אתה דיברת עם אשתו של החבר שלי?", ובלי הודעה מוקדמת סטר על פניו, ועוד לפני ש-ב' הספיק להגיב לסיטואציה, פנה אליו העבריין והטיח בו: "המעשה שעשית הוא לא מוסרי. התחלת עם אישה נשואה ועל כך אני נאלץ לקנוס אותך בסכום של מאה אלף שקלים".

ב' המפוחד השיב לעבריין ואמר לו שאין לו מהיכן לארגן את הסכום והוא אינו יכול לשלם לו, אז החליט העבריין להקל בעונש ודרש מ-ב' לשלם לו בהקדם סכום של 40 אלף שקלים. "יש לך כמה ימים לארגן את הכסף. אם לא תשלם אותו אנחנו נשלם לך, למשפחה ולבית שלך", איים עליו אותו עבריין בצורה ברורה ומבהילה.

נער מאיים על נער אחר בסכין (אילוסטרציה: Motortion Films, shutterstock)
"אם לא תשלם נפגע בך ובמשפחתך". אילוסטרציה | אילוסטרציה: Motortion Films, shutterstock


וכך, ב', שניסה להרוויח מעט זמן, הבטיח שינסה לגייס את הכסף ולשלם את ה"קנס", וזמן קצר לאחר אותה פגישה הוא התקשר לאשתו של העבריין, סיפר לה על מה שארע וביקש שתתערב למענו על מנת שלא ישלם את ה"קנס" שהטיל עליו בעלה. זמן קצר לאחר מכן ד' אכן התקשרה לבעלה וביקשה ממנו שלא יפגע ב-ב' ולא יקנוס אותו, מהלך שהוביל לכך שאותו עבריין התקשר בזעם ל-ב' והזהיר אותו שלא יעז להתקשר שוב לאשתו כי בפעם הבאה הוא וחברו יבואו אליו הביתה ו"ייסגרו איתו חשבון".

"ל-ב' לא היה כסף לשלם להם. כל אדם מאחר היה ממהר לשלם מהפחד מאותם עבריינים ומהחשש שייפגעו בו או בבני משפחתו", מסביר קצין בכיר ביחידה המרכזית במשטרת לכיש שחקרה את הפרשה. "הוא פשוט ניסה להרוויח זמן ולנסות למצוא פתרון כי הוא פחד לערב את המשטרה מחשש שייפגעו בו".

אחרי מספר ימים נוספים, אותו עבריין פנה שוב לב' וביקש ממנו להגיע לבית חברו, שם דרש ממנו לשלם לו סכום
קטן מתוך החשבון "כדי להרגיע את האווירה". ב' המבוהל והמפוחד לא התנגד ומסר להם באותו היום 5,000 שקלים במזומן,

בסופו של דבר ולמזלו של ב', מידע על הפרשה הגיע בדרך לא דרך למחלק התשאול של ימ"ר לכיש, ואנשי המחלקה החלו לעקוב אחר העבריין וחברו ויירטו שיחות טלפון המפלילות אותם. בנוסף, החוקרים ערכו איכון לטלפונים הסלולריים שלהם בזמן המפגשים עם ב', ולפני כשבועיים עצרו חוקרי ימ"ר לכיש את השניים שהכחישו בחקירתם שסחטו או איימו על ב' וטענו כי מדובר היה בחוב עסקי אותו ביקשו לגבות.

בהמשך אף טענו השניים כי חמשת אלפים השקלים ששילם להם היו דמי שכירות לדירה אותה שכר מהם, אך מה שהעבריינים לא ידעו הוא שהחוקרים הכירו היטב השתלשלות הפרשה, ידעו ש-ב' לא היה חייב אגורה לשניים ומעולם לא שכר דירה מאף אחד מהם או ממקורביהם. "ב' לא שיתף פעולה וסירב להתלונן, ובסוף הגענו לסיפור הזה באמצעות מידע מודיעיני שסייע לנו לפענח את התמונה המלאה", מסביר קצין בימ"ר לכיש. "קשה להאמין שעבריין יקנוס אזרח ב-100 אלף שקל בגלל לייק שעשה לאשתו באינסטגרם. זה פשוט בלתי נתפס".

פרקליטות מחוז דרום הגישה נגד העבריין וחברו כתב אישום לבית משפט השלום באשקלון בגין עבירות של סחיטה בכוח וסחיטה באיומים, ונכון להיום השניים עצורים עד אשר בית המשפט ידון בבקשת הפרקליטות האם יישארו במעצר עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדם.

עו"ד שני מורן, המייצגת את העבריין התוקף וחברו מסרה בתגובה: "הסיפור שמשטרת ישראל ניסתה לצייר בחקירת תיק זה רחוק שנות אור מהמציאות. לא בכדי הגיע המתלונן לבית המשפט במסגרת דיוני המעצר מיוזמתו, מסר כי משטרת ישראל הפעילה עליו לחץ של ממש וכי אין לו כל תלונה כנגד מי מהנאשמים. עוד הוא מסר כי המשטרה ביצעה פעמיים חיפוש בביתו על מנת להפעיל עליו לחץ, עיכבה אותו לחקירה ועשתה כל אשר לאל ידה על מנת לחלץ ממנו גרסה, ונדמה כי הדברים מדברים בעד עצמם. הנאשמים מכחישים כל קשר למיוחס להם ועומדים על חפותם בתיק זה".