(בסרטון: האקדח שנתפס ברשותו של אסרף)

מנחם מנדל אסרף (20), נכדו של העבריין זאב רוזנשטיין שהשתחרר בתחילת השבוע מהכלא, לא תיאר לעצמו שהאקדח הדרוך והטעון ב-11 כדורים, שהיה מוכן לירי ולטענת המשטרה נועד לפגוע בעבריין יריב - היה תקול ולא ניתן היה להשתמש בו.

אסרף, עבריין מוכר היטב לבלשי ימ"ר איילון, ומי שבגיל צעיר הספיק כבר לרצות עונשי מאסר שונים כולל שנה בכלא איילון באותו תא עם סבו, הצטייד על פי כתב האישום לפני כשמונה חודשים באקדח תשעה מ"מ וטען בתוכו מחסנית עם 11 כדורים. זמן קצר לאחר מכן, בשעת בוקר מוקדמת, אסרף וחברו הטוב רכבו על אופנוע בשכונת תל גיבורים שבחולון, מבלי לדעת ששוטרי יס"מ איילון עוקבים אחריהם.

בשלב מסוים, רגע לפני שהגיעו ליעד החיסול, שוטרי היס"מ חסמו את דרכם של שני הצעירים המופתעים ועצרו אותם במקום. מיד לאחר מעצרם, השוטרים לקחו את האקדח שהיה בתוך תיק צד קטן על גופו של אסרף, וזה מיהר לקחת אחריות, טען בפני השוטרים כי האקדח שייך לו, מה שהוביל לשחרורו של חברו.

בחקירותיו במשטרה, שמר אסרף על זכות השתיקה וסירב לענות לשאלות החוקרים לגבי מי מכר לו את האקדח, כיצד השיג אותו, ומי היה היעד אותו התכוון לחסל. "הוא התנהג כמו עבריין בכיר ואימץ קודים של העולם התחתון ולפיהם 'לא פותחים על אחרים' ולא מדברים בחקירות - לא חשוב באיזו עבירה מדובר", מציין קצין משטרה.

האקדח שנתפס בכליו של אסרף נשלח על ידי החוקרים למעבדה לזיהוי פלילי של המשטרה, ובבדיקה התברר שהאקדח היה תקול וכלל לא ניתן היה לירות בו. מבדיקת המעבדה עלה, כי מדובר באקדח מסוג אף אן (FN HP), אקדח שנחשב ישן יחסית, חצי אוטומטי וכאמור לא תקין. 

מנחם רוזנשטיין (צילום: מתוך עמוד האינסטגרם והפייסבוק של המצולם)
מנחם מנדל אסרף והאקדח התקול שנמצא ברשותו | צילום: מתוך עמוד האינסטגרם והפייסבוק של המצולם

פרקליטות מחוז תל אביב הגישה נגד אסרף כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר בגין עבירה של נשיאת נשק. במהלך המשפט, עו"ד ימימה אברמוביץ', שייצגה את נכדו של רוזנשטיין, חתמה על הסדר טיעון עם הפרקליטות ללא הסכמה על העונש שייגזר.

עו"ד אברמוביץ' סיפרה כי אסרף יכול היה להיות כדורגלן מצטיין לולא נפצע בשלב מוקדם בקריירה, וביקשה להתחשב בפציעתו ובנסיבות חייו ולגזור עליו עונש שינוע בין שנה לשנתיים מאסר בפועל. בנוסף, ציינה עו"ד אברמוביץ' את העובדה שהאקדח היה תקול ואסרף כלל לא השתמש בו.

התובע במשפט מצידו, דרש עונש שינוע בין שלוש לשש שנות מאסר, שכן לדבריו מדובר בעבירה חמורה מאוד. "אם האקדח היה תקין לירי, אסרף היה יושב היום בכלא בין שמונה לעשר שנות מאסר לפחות. למזלו, מי שסיפק לו את האקדח עבד עליו ונתן לו אקדח תקול וזה מה שהציל אותו. לדעתי מי שמסר לו את האקדח פשוט עקץ אותו", מציין גורם במשטרה המעורה בפרטי החקירה.

עו"ד ימימה אברמוביץ' (צילום: ימימה גיא צרחי)
עו"ד ימימה אברמוביץ' | צילום: ימימה גיא צרחי

השופט בני שגיא, שדן בתיק, התחשב בכלל הראיות ובעובדה שהאקדח היה תקול ואסרף לא השתמש בו, ובהתחשב בנסיבות חייו גזר עליו עונש של שנתיים וחצי מאסר בפועל.

עו"ד אברמוביץ', פרקליטתו של אסרף, מסרה בתגובה לגזר הדין: "בית המשפט קיבל את טענותיי וגזר על הנאשם עונש מאסר שמהווה מחצית מהעונש שביקשה להטיל עליו הפרקליטות. זו היא תוצאה מאוזנת אשר הביאה בחשבון את מכלול השיקולים והנסיבות של התיק ואני מברכת עליה".