פינוי מאחז. ארכיון (צילום: רויטרס)
לפחות נפטרנו מהכינוי המכובס "תג מחיר" (למצולמים אין קשר לכתבה) | צילום: רויטרס

אין לכם מה לבוא בטענות לפעילי הימין הקיצוני שביצעו את ניסיונות הפיגוע בשטחים הלילה. הם בסך הכל עשו את מה שדורות של מתנחלים חונכו לעשות כאן במשך עשרות שנים: לקחת בכוח, להתעלם מהחוק, לצפצף על כוחות הביטחון שמחרפים את נפשם כדי לשמור על מי שתוקף אותם. במשחק הזה כולם מכירים את החוקים היטב.

במובן מסוים אפשר אפילו לשבח את מאות מחבלי הג'יהאד היהודי, חלקם רעולי פנים ("עשבים שוטים", אלא מה), שהתפרעו ליד אחד המאחזים, יידו אבנים לעבר כלי רכב פלסטינים, תקפו את רכבו של מפקד חטיבת אפרים, קצין בדרגת אלוף משנה, פצעו אותו ואת סגנו, ובמקום אחר פרצו לבסיס צה"ל ועשו בו שמות. לשבח, לא רק בגלל פעולת הטרור המשולבת והיעילה שהייתה גורמת לגאווה גם בקרב אנשי אל קעידה. לשבח, כי הם חשפו פעם נוספת את אומללותה של ממשלת ישראל ואת אוזלת ידם של הצבא והמשטרה, ששומרים על איפוק במקרים האלה.
לו היה מדובר בערבים, למישהו יש ספק שזה היה נגמר עם כמה וכמה הרוגים לכוחותיהם? טוב, לא צריך ללכת רחוק כדי להיזכר במוסטפא תמימי, מפגין פלסטיני שנהרג בשישי האחרון מרימון גז צה"לי לאחר שיידה אבנים.

אף אחד הרי גם לא חשב לרגע שבתגובה לאירועים – שלפחות כבר לא טורחים לכנות אותם בתקשורת בכינוי המכובס "תג מחיר" – צה"ל יפציץ את המאחזים מהם יצאו המפגעים, או שחיילינו האמיצים יפשטו על המקום בפעולה נועזת תוך שימוש בנוהל שכן, או שמישהו בדרגים הגבוהים יעלה על בדל שפתותיו את הרעיון לאטום את בתי משפחותיהם, בתים שאפילו הממשלה הנוכחית מכירה בכך שהם ממוקמים באופן בלתי חוקי.

חכו חכו שאבא יבוא הביתה

במקום זה, אתם יכולים לשמוע מפיו של ראש הממשלה שהדברים "ראויים לכל גינוי", ושר הביטחון רואה את הדברים "בחומרה רבה". אמאל'ה, איזה פחד. הרבה דיבורים, הרבה עלק-איומים, הרבה "חכו חכו שאבא יבוא הביתה", הרבה "נו נו נו". דיבורים זה נחמד, אבל מעשים מדברים חזק יותר ממילים. רק שמה לעשות, הממשלה שלנו, ובעיקר העומד בראשה, מצטיינים באי עשייה (אלא אם כן זה תחת לחץ), ועסוקים במלל יותר מכל דבר אחר.

גינוי כמוהו כצקצוק בלשון, ואין לי ספק שכך הם מבינים את זה, כי שנים של התרפסות בפני המתנחלים הביאה אותם למחשבה – ובצדק מבחינתם – שאין שוט ואין שוטר, והם יכולים לעשות פחות או יותר מה שהם רוצים, כשההשלכות נעות בין גינוי במקרה הטוב, לגינוי חריף במקרה הרע. הם תמיד היו גיבורים על חלשים - פעם אלה חקלאים ערבים שרוצים למסוק זיתים בכפרם, פעם זה ראש ממשלה שזקוק לקולותיהם. וגם אם יבוצע כאן מעצר מנהלי אחד או שניים - לסגור את השיבר להתנחלויות ולמאחזים? לפנות אותם מבתיהם בתגובה? הצחקתם את ביבי וברק.

נתניהו, שמיתג את עצמו בתור מומחה עולמי למלחמה בטרור, נתקל כעת בטרור מבית, וכל מה שיש לו להציע זה שצריך לעשות, ובכן, משהו. בהחלט. כנראה שכדי שתיעשה פעולה אמיתית וכדי שביבי יפעל לסגירת המאחזים, המתנחלים צריכים לעשות משהו ממש קיצוני, כמו למשל, סתם דוגמה – לפרסם עליו תחקיר.

איך צריך לנהוג במתפרעים? כתבו לנו בתגובות

>> הטור הקודם: נו, אז הילארי קלינטון מודאגת מזכויות נשים בישראל
>> "שוטרים עושים הכל בשביל להרשיע חפים מפשע"